Vynovený film, ktorý v Československu spustil novú vlnu, zajtra premietne festival Cinematik. Do konca roka ho uvidite ešte viackrát.
Napísali o filme
Tento film je vzburou proti starým konvenciám, je nepokojným, hľadačským – ale aj nachádzajúcim dielom, ktorého význam zďaleka prekračuje rámec našej kinematografie.
Richard Blech, publicista a kritik
Radosť z objavovania neopakovateľnej dnešnej podoby života, poctivosť v odhaľovaní ľudských charakterov a osudov, vierohodnosť v zachytení prostredia a snaha o hlbokú myšlienkovú syntézu týchto dielčích postrehov a pozorovaní, to sú vlastnosti, ktorými tento film zaujal kritiku aj obecenstvo.
Agneša Kalinová, publicistka
Slnko v sieti vzniklo ako výsledok intímneho tvorivého splynutia dvoch príbuzných naturelov, analyticky založeného spisovateľského talentu Alfonza Bednára so spríbuzneným talentom režiséra Štefana Uhra, ktorý našiel pre svoju smelú interpretáciu rovnako citlivého výtvarného partnera v kameramanovi Stanislavovi Szomolányim.
Pavel Branko, publicista
Popri zmene štýlu rozprávania objavilo Slnko v sieti nový noetický úbežník podania reality: sústredilo sa na individualizáciu človeka, na spôsob jeho jedinečnej existencie. V tomto zmysle ho možno pokladať za iniciačné prepojenie spoločných noeticko-kritických východísk slovenského a českého vývinového kontextu, neskôr nazvaného česko-slovenská nová vlna. Kritik a historik Jaroslav Boček označil Štefana Uhra za jej Jána Krstiteľa, neskôr za „prvého moderného Slováka“.
Jelena Paštéková, historička
Po uvedení filmu do kín sa autori stretli skutočne s nadšeným ohlasom. Takmer nebolo recenzie či kritiky, ktorá by nevyzdvihla mimoriadny význam Slnka v sieti pre slovenskú kinematografiu. Za všetko nech svedčí fakt, že film získal Cenu československej filmovej kritiky za rok 1962.
Václav Macek, historik, autor knihy Štefan Uher 1930 – 1993
Vo zvuku i obraze prvé československé moderné filmové dielo, predchádzajúce inovácii novej vlny. Dielo je prvou sondou do modernej citlivosti vo vnímaní a hodnotení reality, kombinujúcej paradokumentárny prístup s obrazovou i zvukovou štylizáciou, umožňujúcou nielen autentické zobrazenie súčasnosti, ale i jej analýzu a reflexiu.
Jan Bernard, historik a teoretik
Na začiatku boli tri poviedky Alfonza Bednára. Režisér Štefan Uher ich spolu s kameramanom Stanislavom Szomolányim v roku 1962 dokázali nakrútiť tak nápadito, že naštartovali Miloša Formana a celú generáciu mladých filmárov, strhli divákov aj kritikov a provokovali komunistických politikov. Jednoducho, vo filme Slnko v sieti zafungovalo všetko – vrátane odvážnej elektronickej hudby Iľju Zeljenku.
Dielo, podľa ktorého sa volá aj najdôležitejšia filmárska cena na Slovensku, prešlo digitálnou reštauráciou. Po svetovej premiére v Karlových Varoch môžete výsledok vidieť aj na Slovensku. Zajtra večer uzavrie festival Cinematik v Piešťanoch.
Zahraničné ambície
„Vzniklo to v rámci projektu obnovy a záchrany audiovizuálneho dedičstva. Robila sa aj kompletná postprodukcia, ktorá súvisí s reštaurovaním,“ vraví riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký. „Mal som možnosť vidieť film Lawrence z Arábie, ktorý tiež prešiel veľkou digitalizáciou. Slnko v sieti sa dá v pokoji premietať vedľa neho. Je to tá istá kvalita.“
K päťdesiatemu výročiu prelomového filmu už vyšiel reprint pôvodného plagátu Milana Paštéku, vianočný trh by mal určite stihnúť box troch DVD Štefana Uhera, kde budú ešte jeho filmy Organ a Tri dcéry.
Slovenský filmový ústav má so Slnkom v sieti viaceré plány. Film už vlani vyšiel na DVD vo Francúzsku, budúci rok sa pripravuje anglická verzia, zo zahraničia chodia aj ponuky na rôzne prehliadky a festivaly.
Do kín v balíku
Zreštaurovaná verzia však nebude cestovať iba po svete. „Ešte tento rok ju plánujeme dať v balíku filmov do kinodistribúcie na Slovensku aj v Česku,“ dodáva Peter Dubecký.
V balíku ďalších digitálne zreštaurovaných filmov sú napríklad Hanákove Obrazy starého sveta a 322, Jakubiskove Vtáčkovia, siroty a blázni, Tisícročná včela aj Sedím na konári a je mi dobre, ďalej Drak sa vracia, Panna zázračnica či Boxer a smrť.