SME

Dávajú facky za to, že sme až priveľmi prispôsobiví

Predstavujeme poslednú dvojicu z devätnástich združení, aktivít či diel, ktoré sú súčasťou benátskeho bienále architektúry. Ich autormi sú Východné pobrežie a Marek Kvetán.

Česko-slovenský pavilón v Benátkach obsadil Ján Pernecký s projektom Asking Architecture, ktorý predstavuje prostredníctvom virtuálnych inštalácií rôzne vybrané aktivity či diela slovenských i českých umelcov a združení.Česko-slovenský pavilón v Benátkach obsadil Ján Pernecký s projektom Asking Architecture, ktorý predstavuje prostredníctvom virtuálnych inštalácií rôzne vybrané aktivity či diela slovenských i českých umelcov a združení. (Zdroj: MK, MIŠO HUDÁK, Č.O.)

Predstavujeme poslednú dvojicu z devätnástich združení, aktivít či diel, ktoré sú súčasťou benátskeho bienále architektúry. Ich autormi sú Východné pobrežie a Marek Kvetán.

„Nenachádzate sa v meste, ktorého futbalový oddiel je viac než klub, symbolizuje nezávislosť národnej identity a stal sa náboženstvom. O obliekaní jeho dresu snívajú deti po celom svete. Nenachádzate sa v Barcelone a vo vašom meste nehrá domáce zápasy FC Barcelona,“ hovorí jeden z plagátov projektu Východného pobrežia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bájna krajina na východebarcelona.jpg

Ak by ste ho uvideli vo vašom meste, možno by vám to prišlo len ako irónia na tému výstavby štadiónov či zákulisných praktík športových klubov. Projekt Tu sa nenachádzate však reagoval aj na iné mestá a ich dominanty: na londýnsku galériu Tate Modern, vybudovanú z továrne, na ikonickú budovu opery v Sydney, na mestá, ktoré preslávilo tango, najvyšší hrubý domáci produkt, žlté taxíky, najkrajšie pláže, karnevalový sprievod...

SkryťVypnúť reklamu

Jeho cieľom bolo jediné – provokovať okoloidúcich, aby sa zamysleli nad miestom (mestom), v ktorom sa nachádzajú, a aby sa zapojili do diskusie Východného pobrežia o kvalite života v slovenských mestách. „Žijú v nich tisíce ľudí, ktorí ich považujú za svoj domov a za svoj štandard. Pritom by mohli dostať viac,“ hovorí Michal Hudák z Východného pobrežia, ktoré je práve súčasťou bienále architektúry v Benátkach.

Tu sa nenachádzate je však iba jeden z mnohých projektov Východného pobrežia, ktoré existuje už takmer štyri roky. Jeho členovia (Michal Hladký, Michal Hudák a Jozef Tušan) ho nenazývajú združením, ale „bájnou krajinou, ktorú nenájdete na žiadnej mape sveta, krajinou, ktorú musíte hľadať vo svojich srdciach“. Nech už majú akýkoľvek zmysel pre recesiu (a akýkoľvek vzťah k východu našej krajiny), hlavné je, že ich združenie hľadá, obnovuje, vytvára, udržuje, zlepšuje mestský charakter miest aj sídel a dbá oň.

SkryťVypnúť reklamu

„My vnímame mestá ako živé organizmy, ktorých krvný obeh sú ľudia. Bez zdravej krvi však niet zdravého organizmu,“ hovorí Hudák. Ich nástroje sú rôzne, od vzdelávacích a vydavateľských aktivít až po intervencie a provokácie, ktoré „majú za úlohu fackať obyvateľov, ktorí sa dokážu prispôsobiť každému znižovaniu štandardov“, hovorí Hudák.

Viac sa o aktivitách Východného pobrežia dozviete - tu.

vitazny_obluk_res.jpg

Z projektu Víťazný oblúk, ktorý je tiež súčasťou inštalácie v Benátkach.

Modely, v ktorých bývame

Svoj pohľad na realitu „domova“ dáva aj projekt Mareka Kvetána s názvom Home, ktorý vznikal v rokoch 2002 a 2003. Ide o sériu manipulovaných fotografií. Kvetán najprv odfotil niekoľko rodinných domov, často okrášlených gýčovými prvkami charakteristickými pre ponovembrové roky a niekoľko sídliskových panelákov z predošlého režimu.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetky sú upravené – odstránil som im okná a dvere, čím vznikol dojem modelu vsadeného do reálneho prostredia,“ hovorí Kvetán, ktorý má práve teraz aj výstavu v Galérii mesta Bratislavy.

Jednoduchou zmenou sa z príbytkov vznikajúcich v odlišných časoch stali rovnako nefunkčné objekty, ktoré sa zaradili do katalógu fiktívnej realitnej agentúry. Upriamil tým pozornosť na skutočnú funkciu domov aj to, ako ľahko vizuálnym odstránením jedného ich prvku svoju funkciu strácajú.

Viac o Marekovi Kvetánovi na jeho oficiálnej stránke - tu.

panelak_res.jpg

dom_res.jpg

Z projektu Mareka Kvetána - Home.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 041
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 010
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 826
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 938
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 614
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 514
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 941
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu