SME
Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Stav dekadentnej demokracie nie je typický len pre Slovensko

Abrahámove texty našu politickú scénu rozjasňujú a robia ju čitateľnejšou

KNIHA TÝŽDŇA / RESETOVANÉ SLOVENSKO

Abrahámove texty našu politickú scénu rozjasňujú a robia ju čitateľnejšou

Politika je divadlo, ktoré sa na scéne hrá pre verejnosť a v zákulisí konkretizuje a sa realizuje očiam voliča skryté. Ide o proces viac-menej netransparentný s takou dávkou odcudzenia, že neraz až vláda rozhodne, aké je želanie ľudu.

Budeme sa však pýtať, kto nám tu v prostredí parlamentnej demokracie vládne, od posledného zvonenia kľúčmi je otázka akiste oprávnená... Vydavateľský počin publikovať knižne súhrn analýz a článkov Samuela Abraháma Resetované Slovensko: Čistá teória vs. Politická prax (Kaligram 2012) treba vyzdvihnúť ako mimoriadne záslužný: autor pomáha spoznávať politickú, sociálnu, sociologickú aj ideologickú topografiu Slovenska.

Výber článkov a štúdií z obdobia 2002 - 2012 je rozdelený do tematických častí ako Boj o prokuratúru, Problém vymáhateľnosti práva či Politika a umenie. Väčšina textov obsahuje teoretickú reflexiu a tak konkrétne udalosti, osobnosti a problémy ilustrujú rôzne aspekty politológie a politickej teórie. ac

Dôverne pozná vývin tunajších politických subjektov a, ako už neraz dokázal, vie odhadnúť ich správanie v budúcich interakciách. Tým, že odhaľuje skryté, neraz i „zabudnuté“ procesy a deje, scénu rozjasňuje, robí ju čitateľnejšou. Jeho neraz až „nevedecky“ vášnivý odsudok mečiarizmu ako zločineckého režimu nie je len jeho osobným vyznaním, ale predstavuje akési mene tekel našej spoločnosti. Aké prezieravé. A ako sa čoskoro ukáže, priam prorocké.

Deje zamlčané i premlčané

Formálne ide o hybrid esejistiky a žurnalistiky s dominantnými prvkami prvého žánru, písaný však prehľadne, zrozumiteľne, dynamicky, čitateľsky príťažlivo, s jasným ťahom k pointe, brilantnej, bez akýchkoľvek známok ortodoxného myslenia, ktorému sa väčšina odborníkov vyhne len zriedka.

Treba podotknúť, že nielen rozsiahlejšie analýzy, ale i kratšie pre dennú tlač určené miniúvahy nie sú cielené osvetovo, ako báza pre krčmové politizovanie, ale naopak, predpokladajú zorientovaného a poučeného recipienta, pre študentov sú významnou pomôckou, azda i návodom, ako sa problematiky zmocňovať odborne a zároveň nonkonformne.

Spektrum tém, ktorým sa Abrahám venuje, je obdivuhodne široké. Veľké kvantum faktov (neraz i zákulisných), dejov zamlčaných i premlčaných, vyžaduje narábať s jasnou logikou, ale aj interpretačným talentom, ktorý autorovi určite nechýba, inak by jeho príspevky boli síce odborne kované, ale nemali by potrebný spád, dynamiku a boli by čitateľsky menej príťažlivé.

Napriek britkému, všadeprítomnému, nekompromisnému, neraz ironicky ba až cynicky ladenému kriticizmu dáva nášmu ponovembrovému vývoju znamienko plus.

Jeho postoj psychologicky bazíruje na niekdajšom rozhodnutí nearanžovať sa s normalizačným režimom a radšej voliť dobrodružnejšiu cestu emigrácie (v tých rokoch bez nádeje uvidieť ešte niekedy stratenú vlasť, rodinu, okruh priateľov), v ktorej so cťou obstál nielen osobnostne, ale aj profesijne.

Popkornová ilúzia

S obsahom jeho článku Začiatok tretieho milénia (nie je zásadný, ale príznačný) sa nedokážem nijako stotožniť. Ak aj odhliadneme od toho, že až básnicky rozšafne konštatuje: „Možno pôvodný barok čaká bizarný remake – teda spása v 3D verzii. Taká popkornová ilúzia,“ a to z jediného, ale o to závažnejšieho dôvodu. Považujem totiž za nemožné a nepatričné porovnávať niekdajšie stranícke rozdávanie trafík verným a servilným (bez ohľadu na odbornú spôsobilosť), mimochodom, úspešne prežívajúce dodnes, naše tradičné rodinkárstvo fungujúce na princípoch klanu, úspešne prežívajúce dodnes, so situáciou, keď je aj pre odborníka nemožné rozoznať, kde sa začína politika a končia sa obskúrne a čoraz sofistikovanejšie metódy hospodárskej kriminality, kde vysoká politika a hmotný záujem jednotlivcov a skupín tvoria praclík. V spoločnosti, kde – za doterajšieho stavu exekutívy – tvorí mafia integrovanú súčasť našich vládnych elít.

Milióny sú občanmi tohto štátu, zopár jednotlivcov a skupín jeho majiteľmi.

Tento smutný stav dekadentnej demokracie nie je typický len pre Slovensko, nie je prechodným obdobím za vlády určitej politickej konfigurácie, ale po rôznych importovaných revolúciách, ktoré neboli ničím iným ako masívnym rozkrádaním majetkov a zdrojov, zamoril celý bývalý ostblok.

Príležitosť robí zlodeja, po nežnej revolúcii dostali zlodeji konečne možnosť uzákoniť si príležitosti. Nie renesancia myslenia, umenia, vedy a kultúry, ale rozkrádanie sa stalo modusom vivendi mladého a konečne demokratického štátu.

Čo je však horšie: pre finančne i kádrovo bezpochyby masívne podvyživený Brusel a jeho prepočetné a prepotrebné komisie, schopné diktovať členským štátom dĺžku uhoriek, je to určite neželaný, ale doteraz a nateraz oficiálne uznaný status quo, s ktorým si nevie rady. To však nie je horšie – to je fatálne.

Komu permanentná a progradujúcia mafianizácia spoločnosti neleží na srdci, žije buď v inej krajine a túto navštevuje len ako turista, alebo je nejakým spôsobom súčasťou establishmentu.

Ak platí Masarykovo, že štáty žijú z ideí, na základe ktorých vznikli, máme sa na čo tešiť aj v budúcnosti. A tá zvykne na dvere klopať vždy skôr, ako sme očakávali...

ico

Ďalšie knihy

Pokus o analýzu slovenskej spoločnosti alebo koniec šedej zóny

Kalligram, 2002

Kniha predstavuje výber článkov, polemík a štúdií z obdobia 1992 - 2002. Každá z esejí obsahuje úvod, aby čitateľ aj po rokoch poznal kontext ich vzniku. Nadčasovosť zabezpečuje nielen teoretický aspekt prác, ale aj fakt, že mnohé problémy, ktoré autor analyzuje, sú dodnes nevyriešené. Ako píše František Novosád v recenzii tejto knihy: „Keď autor nazval svoju knihu pokusom o analýzu slovenskej spoločnosti, možno bol príliš skromný. Keď v jej titule oznamuje koniec šedej zóny, je zrejme príliš optimistický. V každom prípade jeho analýza je pokusom o vymazanie aspoň časti ‚šedej zóny‘, tej jej časti, ktorá sa nachádza v našom myslení.“

L. Donkis ed.: Yet Another Europe after 1984: Rethinking Milan Kundera and the Idea of Central Europe

Rodopi, Amsterdam, 2012

Esej Samuela Abraháma ako aj celý zborník je pokus trinástich filozofov, historikov a politológov o reflexiu zdanlivo neaktuálnej témy – bohatej diskusie, ktorú vyvolal slávny článok Milana Kunderu Tragédia strednej Európy alebo unesený Západ. Kundera v korešpondencii s Abrahámom na túto tému píše: „Ta rána ruské okupace nám paradoxně pomohla střední Europu konečne plně vidět. To, co zůstava a zůstane, je kultúrní význam střední Europy ve dvacátem století... Dnes nevím, jestli pro přítomnost ta zeměpisná kategorie má stále nějaký inspiratívní smysl. Tak některé kategorie sa vynoří, osvětlí svět a zase odejdou – jako všechno odejde.“

Crisis of European Identity: In the Mirror of Central Europe and Slovakia

IRIS, 2012

Dnešná finančná kríza Európskej únie zatieňuje nevyriešenú a neriešenú tému európskej identity. Spolužitie Európanov sa redukuje na ekonomické parametre, a pritom je zrejmé, že vyriešenie finančno-fiškálnej krízy je len prvý krok k trvalej stabilite. Európa stále nevie, čo ju vlastne spája – kultúra, náboženstvo či história? Okrem teoretických esejí na túto tému (v angličtine i slovenčine), kniha skúma tieto otázky aj cez prizmu strednej Európy, Višegradu, rozpadu Československa či skúsenosť Slovenska po páde mečiarizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
  4. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  6. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  7. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  1. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  2. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  3. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  4. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  6. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
  7. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
  8. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 958
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 680
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 311
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 498
  5. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 6 577
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 289
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 908
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 371
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Martin Barto: Pozoruhodné kúsky z minulosti Eurovision Song Contest
  2. Samuel Ivančák: Provisorium Deža Ursinyho má 50 rokov
  3. Rudolf Schütz: Erotika a horror po taliansky (4. časť) – La bambola di Satana (1969)
  4. Milan Buno: Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov
  5. Samuel Ivančák: The Dark Side of the Moon má 50 rokov
  6. Peter Krivda Soliwarski: Michal Studený v Galérii Čin Čin
  7. Milan Buno: Najväčšie záhady a mystériá Slovenska | 7 knižných tipov
  8. Peter Krivda Soliwarski: Fero Hauskrecht v Stredoeurópskom dome fotografie
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 613
  2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 423
  3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 712
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 916
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 549
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 709
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 985
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 470
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu