SME

To najlepšie z filmového štúdia Universal

Začínali lacnými horormi, dnes majú na konte trháky ako E. T. mimozemšťan či Čeľuste. A po sto rokoch existencie zarábajú tak ako nikdy.

Neodmysliteľné logo z úvodu každého filmu upravené pre storočnicu štúdií.Neodmysliteľné logo z úvodu každého filmu upravené pre storočnicu štúdií.

Nikto sa už asi nikdy nedozvie, ktorý z biografov to presne bol. Ale stával v Chicagu a zaujal mladého nemeckého imigranta z malého mestečka vo Wisconsine.

Pôvodne prišiel do veľkomesta roku 1905 nakúpiť tovar do svojho obchodu s odevmi. Namiesto toho trávil hodiny pred pokladňou biografu a počítal návštevníkov a pravdepodobnú tržbu. S odevnou živnosťou bol v tej chvíli koniec a svet zábavy získal novú ikonu.

Ten mladík Carl Laemmle predal živnosť a otvoril si biograf. A keď ho časom už nebavili poplatky, ktoré musel platiť z každého odvysielaného filmu firme Thomasa Edisona, založil si vlastnú produkčnú firmu.

Tá ešte párkrát zmenila meno, ale v apríli 1912 sa z nej definitívne stala Universal Film and Manufacturing Company, vtedy ešte so sídlom v New Yorku.

Neskôr, tak ako mnoho ďalších ľudí z brandže, presídlil do mekky filmu.

Lacné filmy a horory

Najslávnejší nápis sveta na kopcoch nad mestom mal ešte podobu „Hollywoodland“ a bol reklamou na developerský projekt.

Do Los Angeles pritiahlo umelcov hlavne počasie – veľa tu nepršalo a svietilo slnko – dalo sa dlho točiť. Boli to skromné začiatky. Prvý film natočili v konskej stajni.

Carl Laemmle si s Universal Studios nekládol veľké umelecké ciele. Chcel zarábať, a tak natáčal lacné filmy.

Americká filmová akadémia si storočie Universal Studios pripomenie prehliadkou hororových filmov. Nie náhodou zvolila ten žáner. Práve Universal ho vlastne vymyslel.

Dracula, Frankenstein, Fantóm opery. Dokonalé príklady úspešného obchodu – lákali divákov a nestáli veľa.

No Laemmle prišiel do Kalifornie aj s iným snom, postaviť najväčšie filmové štúdiá na svete. A na rozdiel od konkurencie ich od začiatku otvoril pre verejnosť.

Dodnes stoja na rovnakom mieste. A tak sa každoročne milióny turistov vydávajú do sveta svojich obľúbených postáv.

Obrovský zábavný park

info
TOP 10
Najúspešnejšie filmy podľa celkových tržieb (v dolároch)
E. T. mimozemšťan359 197 037 (1982)

2. Jurský park 357 067 947 (1993)

3. Jeho foter, to je lotor 279 261 160 (2004)

4. How the Grinch Stole Christmas 260 044 825 (2000)

5. Čeľuste 260 000 000 (1975)

6. Ja zloduch 251 513 985 (2010)

7. Bruce, Všemohúci 242 829 261 (2003)

8. Stratený svet: Jurský park 229 086 679 (1997)

9. Bournovo ultimátum 227 471 070 (2007)

10. Macík 218 135 425 (2012)

Sediac v malom vláčiku, ktorý sa pomaly spúšťa prudkým svahom po kľukatej ceste, vojdete do sveta fantázie, ktorý ponúka exkurzia po štúdiách Universal.

Po stranách otvorených okien budete míňať malé ochutnávky toho, čo má prísť – pripomienky slávnych míľnikov toho sveta od historického Na západe nič nového až po novodobé legendy Schindlerov zoznam a Čistá duša. Malé dejiny filmu, ale predovšetkým prehliadka úspechov.

Vedľa Domu strachu je vystavený práve ulovený obrovský žralok z Čeľustí na dohľad od hrobky, kde sa prebudí múmia a ostrova, kde kvapky DNA oživia celý prehistorický Jurský park.

Vláčiky naplnené turistami sa preplietajú kulisami New Yorku, westernového mestečka aj starorímskym námestím, kde sa vystriedal Spartakus aj Gladiátor. Stretáva sa tu história s modernými vymoženosťami.

Behom pár minút vystrieda motel Bates z Hitchcockovho Psycha reálna kulisa zrúteného Boeingu 747 zo Spielbergovej Vojny svetov a potom trojrozmerný súboj King Konga s tyranosaurom.

Universal Studios v Hollywoode sú splneným snom milovníkov filmov.

Iba skupinka čínskych turistov, sediacich v prvom rade, ktorí si ani na prudkom kalifornskom slnku nedajú dole špeciálne okuliare na 3D atrakcie, pripomína, že to všetko je hlavne obrovský zábavný park.

Legendy nemého filmu

Oslavy stého výročia Universalu ako jedného z hlavných filmových štúdií zapadajú do roku, ktorý sa v Hollywoode nesie v znamení spomienok na staré časy.

Keď vo februári prechádzali najžiarivejšie hviezdy svetového filmu po červenom koberci pred hollywoodskym divadlom Kodak, najčastejšie sa hovorilo o dvoch poctách úplným začiatkom filmu.

Francúzsky Umelec, čiernobiela nemá snímka o nástupe zvukového filmu, a Hugo o francúzskych priekopníkoch strieborného plátna.

„Nemé filmy sú teraz oveľa dostupnejšie ako predtým. A to sa odráža v týchto filmoch,“ tvrdí filmový historik Bob Birchard. „Nie je náhoda, že sa odrazu objavili snímky ako Umelec a Hugo. Autori tušia, že to diváci príjmu.“

Jeho unimobunka v areáli univerzity je plná artefaktov z najstaršieho obdobia filmu, z dôb, keď Carl Laemmle zakladal Universal Studios.

Bob sa rozprával s legendami nemého filmu v časoch, keď na ne celý svet zabudol a keď ešte neboli symbolom doby, ktorá dnes pôsobí tak čarovne.

„Vždy som mal pocit, že priekopníkov filmu zradili. Prvé natáčanie umožnilo vznik prvých hraných filmov, tie zvukových snímok, zvuk umožnil vznik farebných filmov a širokouhlých produkcií. Mnohí z tých úplne prvých boli sklamaní. Mali pocit, že pracujú v umeleckom odvetví, ktoré zanechá trvalú stopu. Namiesto toho ich výtvory likvidovali. Takže ja som vždy cítil, že pomáham uchovávať nádeje a snahu tých priekopníkov, ktorí si mysleli, že ich práca vydrží navždy,“ hovorí Birhard.

Darčeky k výročiu

Universal dostal k výročiu hneď dva darčeky. V jubilejnom roku sa mu darilo, ako ešte nikdy v histórii.

Už koncom septembra prekonal svoj doterajší rekord v tržbách na americkom trhu a to mu ešte v zozname tohtoročných premiér pár predpokladaných trhákov zostalo.

A tiež dôjde na dlho vyjednávané rozšírenie hollywoodskych štúdií. Radnica schválila projekt za viac ako jeden a pol miliardy dolárov, ktorý má vytvoriť 35-tisíc pracovných miest. A, samozrejme, zvýšiť zisky Universalu.

ico

Top 10 najlepších filmov Universalu od roku 2000 podľa SME

Erin Brockovich (2000)

réžia: Steven Soderbergh

Julia Robertsová chcela Oscara, štúdiá nejaký pekný príbeh o tom, ako nezamestnaná slobodná matka zachráni krajinu pred ekologickou katastrofou. A mladý režisér, ktorého desať rokov predtým vyhlásili za novú hviezdu, dostal príležitosť si zarobiť. Vznikol film, s ktorým mohli byť spokojné všetky tri strany a najmä diváci.

Gladiátor (2000)

réžia: Ridley Scott

Fanúšikovia, ktorí dodnes uctievajú sci-fi z roku 1982, zrejme neboli nadšení, keď sa Ridley Scott išiel pustiť do veľkofilmu pre masy. Je pravda, že ho na vkus fajnšmekrov nakrútil dosť konvenčne, ale Gladiátor je ten typ hollywoodskeho filmu, čo udivuje obrovskou remeselnou zručnosťou a to vo všetkých tvorivých zložkách. Dostal päť Oscarov.

Mullholand Drive (2001)

réžia: David Lynch

Kritika bola nadšená z Lynchovej predstavy o tom, ako má vyzerať nový film noir. Lynch dostal za tento film cenu pre najlepšieho režiséra v Cannes a to je reklama, po ktorej Hollywood túži a potrebuje ju. Mimochodom, príbeh samotný je z Hollywoodu.

Čistá duša (2001)

réžia: Ron Howard

Hovorí sa, a oprávnene, že hollywoodske štúdiá vyrábajú filmy tak, aby v nich boli presne navážené emócie. Divák potom ani nevie, prečo zostal taký dojatý. Čistú dušu treba obhájiť, lebo tu sú emócie ozaj dôležité. Jej hrdinom je geniálny matematik John Nash a napriek tomu, že dostal Nobelovu cenu, nie je to typický príbeh "amerického sna". Väčšinu života trpel schizofréniou a nedokázal rozlíšiť, kto je jeho priateľom a kto mu chce zle. A tento film pekne ukázal, že ak nemožno veriť rozumu, treba veriť tomu, čo si želá srdce.

Láska nebeská (2003)

réžia: Richard Curtis

Vianočné filmy sú zväčša prehliadkou najväčšieho filmového gýča a pre diváka so zdravou mysľou sú postrachom. Ale tento film je nejakým zázrakom iný a zrejme nebude veľa ľudí, čo protestujú, keď ho rok čo rok hrajú všetky televízne stanice - na Vianoce alebo aj na Veľkú noc.

Pýcha & Predsudok (2005)

réžia: Joe Wright

Často sa stáva, že Hollywoodu chýbajú dobré scenáre a tak to zo zúfalstva skúša s adaptáciami osvedčených literárnych diel. Keď sú nimi poverení takí režiséri, ako Joe Wright, môže z toho vzniknúť vizuálne veľmi pôsobivé dielo. Wright nedávno dokončil aj adaptáciu Anny Kareninovej, Universal ju bude distribuovať.

Let číslo 93 (2006)

réžia Paul Greengrass

Filmári v tomto prípade vynikajúco zvládli takmer nemožnú úlohu - nakrúť film z 11. septembra 2001. Zrekonštruovaný príbeh o pasažieroch lietadla, ktorí sa pokúsili vzoprieť únoscom, je autentický, strhujúci a bez pátosu. Jeho smolou, bohužiaľ, je, že málokto ho túži vidieť znovu a znovu, keďže je taký tragický.

Bournovo ultimátum (2007)

réžia: Paul Greengrass

Séria o agentovi Bournovi je modernou a vydarenou odpoveďou Universalu na Jamesa Bonda zo štúdia Metro-Goldwyn-Mayer. Tento rok sa Universalu v tržbách veľmi nedarilo a spoliehal sa na to, že nadviazanie na úspešnú sériu (hoci už bez Matta Damona v hlavnej úlohe) ho zo šlamastiky vytiahne. A predpokladal dobre, Bournovmu odkazu sa v kinách nesmierne darilo.

Frost - Nixon (2008)

réžia: Ron Howard

V roku 1977 vyhral štyri Oscary film Všetci prezidentovi muži o afére Watergate. Robert Redford a Dustin Hoffman v nej hrajú slávnych novinárov z Washington Post. Taký film sa ťažko dobieha. Ale Frost - Nixon je tiež strhujúca dráma o tom, ako novinár usvedčil mocného prezidenta.

Nehanební bastardi (2009)

réžia: Quentin Tarantino

„Keď už publiku lezú na nervy štandardné veci a začne reklamovať nové veci, vtedy sa v Hollywoode začne diať čosi nové a vzrušujúce," hovorí Quentin Tarantino. Americký režisérsky tajfún musel divákom vyhovieť, v tomto filme z druhej svetovej vojny bol taký odvážny, že vo veľkolepom finále zmenil historické fakty. Takýto originálny tvorca musí byť pre filmové štúdiá peklom aj šťastím zároveň.

(kk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  7. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 563
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 464
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 385
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 358
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu