Literárna nobelovka smeruje do Číny. Získal ju spisovateľ Mo Jen.
ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Nobelovu cenu za literatúru tento rok získal čínsky spisovateľ Mo Jen. Švédska Kráľovská akadémia vied ho ocenila za jeho knihy, „ktoré svojim halucinačným realizmom spojili miestne ľudové príbehy, dejiny a súčasnosť".
Spisovateľa vlastným menom Kuan Mo-jie ovplyvnil Márquezov magický realizmus. Sám sa venuje spoločenským témam a často ho prekladajú do cudzích jazykov.
Mo je zároveň čínskou odpoveďou na knihy Franza Kafku a Josepha Hellera. Patril k jedným z tohtoročných favoritov na ocenenie.
Odišiel zo školy
Mo Jen sa narodil v roku 1955 v provincii na sevorovýchode Číny. Jeho rodičia boli drobní farmári, počas Maovej kultúrnej revolúcie opustil ako dvanásťročný školu a pomáhal rodičom, neskôr pracoval v miestnej rafinérii.
Následne vstúpil do čínskej armády a začal podrobnejšie sledovať literatúru a písať. Svoj prvý príbeh publikoval v roku 1981.
"Presadil sa o pár rokov neskôr," píše Nobelova komisia. "Bolo to novelou Touming de hong luobo." Do francúzštiny knihu preložili v roku 1993.
Mo vo svojich textoch spájal fantazijné prvky s realitou, primiešaval historický aj spoločenský kontext. "Vytvoril svet, ktorý svojou komplexnosťou pripomína tie, ktoré nájdete v textoch Williama Faulknera a Gabriela Garcíu Márqueza," dodáva vyhlásenie.
"Napriek sociálnej kritike je vo svojej vlasti vnímaný ako jeden z najpoprednejších autorov súčasnosti."
Turbulentná Čína
Najzásadnejšiu knihu čínsky autor napísal v roku 1987. Jeho Hong gaoliang jiazu (Červený cirok) vychádzal jeho vlastných zážitkov v provincii Šan-tung.
Pätica popretkávaných príbehov opisuje divoké desaťročia 20. storočia, keď v Číne pôsobili banditi, krajinu okupovali Japonci a chudobní sedliaci ledva prežívali. V roku 1987 podľa nej vznikol film Červené pole.
Minulý rok sa laureátom Nobelovej ceny za literatúru stal švédsky básnik Tomas Tranströmer. Nobelova komisia ocenila jeho „zhustené, priehľadné obrazy, ktoré ponúkajú čerstvý prístup k skutočnosti“.
Film podľa Moovej knihy Red Hong gaoliang jiazu (Červené pole).
Pozrite si prehľad Nobelových cien za literatúru.
Ako funguje nominácia na Nobelovu Cenu?
Nobelova komisia každý rok rozpošle takzvané pozvánky tisíckam akademikov, univerzitných profesorov či vedcov (vrátane minulých laureátov ocenení) z rôznych krajín, ktorí následne nominujú svojich kandidátov na konkrétne Nobelove ceny v danom roku. Komisia sa pritom snaží osloviť čo najväčší počet relevantných inštitúcií.