Dnes vyhlásila Slovenská komora architektov víťazov súťaže CE.ZA.AR 2012.
Ultramoderné sídlo inžiniersko-projektantskej spoločnosti aj Letný pavilón na nádvorí Slovenskej národnej galérie pripomínajúci „abstraktnú oceľovú krajku“, kde ste mohli donedávna hrať šach, pingpong, počúvať koncerty alebo si len tak posedieť v hojdacej sieti.
Medzinárodná porota, ktorej predsedal holandský architekt John B. W. Bosch, vybrala spomedzi nominácií víťazné architektonické diela, ktoré získali prestížne ceny Slovenskej komory architektov – CE.ZA.AR 2012.
Víťazom Ceny verejnosti, o ktorej rozhodovali diváci hlasovaním na webovej stránke SME, sa stala Vila P v Košiciach a jej autori: Dušan Burák a Michal Burák, v spolupráci s Marekom Bakalárom.
Pozrite si všetky nominované diela >>
Autorom textov o jednotlivých dielach je Ing. Arch. Michal Lalinský.
Cena verejnosti: Vila P
Karlovarská ul., Košice
autori: Dušan Burák, Michal Burák; spolupráca: Marek Bakalár
autor fotografií: Jaroslav Vaľko
Košická vila P je príkladom komplexného architektonického organizmu, kde jednotlivé jeho komponenty vo vyváženom súlade napĺňajú poctivú existenčnú podstatu rodinného domu. Architekti obsadili pútavú situáciu západného svahu jednoduchým objemom stavby – do terénu zapusteným kvádrom doplneným o krídlo garáže. Dom sa na troch rozvinutých podlažiach otvára na západ do záhrady a odvracia sa tak ulici fasádou sekundárnych priestorov. Priestranné obytné miestnosti sú smerom do exteriéru rámované formalisticky komponovanou figúrou krytých terás, zachytených vo vzdušnej oceľovej kostre. Tvaroslovie vonkajších aj vnútorných častí domu je vo výraznej miere postavené na harmonickom akorde obnaženého (pohľadového) betónu s drevom.
Kategória: Rodinné domy
Chata 5xT
Rybárska 97, Senec
autori: Štefan Polakovič, Roman Halmi, Peter Jurkovič, Lukáš Kordík, Katarína Beladičová, Jana Benková, Ivan Príkopský, FOTO - GUTGUT
Svieža, nezávislá architektonická hra v rekreačnej oblasti na brehu jazera – chata s významovo sympatickým názvom 5xT rozohráva svojrázny, úprimný príbeh ako stavebné cvičenie na tému ľahkosti bývania či spolunažívania. Objekt tvorí päť samostatných obytných jednotiek spojených do súvislého a predsa polymorfného celku: spodná (integrujúca) podnož nesie dve hmoty, odlíšené veľkosťami, tvarmi, orientáciami aj materiálmi tak, aby ostala zachovaná primeraná mierka okolia. Spája ich priestranná terasa s krytým mikro-dvorom, určená spoločnému užívaniu. Vonkajšia vizáž i jednotlivé interiéry diela v bohatej miere využívajú nezávislý, prijímajúci a predovšetkým relaxovaný tvorivý prístup.
Chata 5xT
Chata 5xT
Kategória: Bytové domy
Casa Pueblo - Vínna ulica, Bratislava
autori: Michal Vršanský, Vladimír Vršanský, Branislav Hantabal, Zuzana Nágelová, FOTO - Michal Vršanský
Hybridizácia, prekračovanie žánrov, spochybnenie schematického prístupu a (takmer živočíšna) vôľa k autorskému experimentu: to sú ústredné charakteristiky ťažko začleniteľného obytného útvaru Casa Pueblo v Bratislave. Architektom nezvyčajne komponovaného domu s troma bytovými jednotkami šlo o efektívne využitie relatívne stiesneného, nárožného pozemku a o vytvorenie nadštandardne profilovaných veľkometrážnych bytov. Efektný výsledok dosiahli dynamickým modelovaním hmoty stavby, rozvinutej v sekvencii troch nezávislých, nepravidelných, vzájomne posunutých bytov, sústredených okolo ústredného átria.
Casa Pueblo
Casa Pueblo
Kategória: Občianske a priemyselné budovy
Výstavba administratívnej budovy GasOil Engineering a.s. Poprad
Tatranská 742, Spišská Teplica
autor: Peter C. Abonyi
autor fotografií: Vladimír Yurkovic
Veľkorysý projekt administratívnej budovy predstavuje ultra-moderné sídlo inžiniersko-projektantskej spoločnosti, etablovanej na svetovom trhu. Sofistikovaným programom aj neobyčajne progresívnym stvárnením budovy sa pritom dosiahla reprezentácia rozvinutého firemného étosu; architekt spoločne s investorom zaistili príkladné pracovné prostredie, formulované v nezvyčajnom móde stavebného i architektonicko-interiérového high-tech. Objekt je rozdelený do dvoch častí – hlavné krídlo budovy, obsadené typologickou zmesou otvorených a uzavretých kancelárií dopĺňa valcová hmota zázemia s reštauráciou pre zamestnancov. Budova prináša kombináciu extrémnych, inžiniersky vyspelých motívov s exkluzívnym prvkom malebnej scenérie Tatier vo výhľadoch po okolí.
Administratívna budova GasOil Engineering a.s. Poprad
Administratívna budova GasOil Engineering a.s. Poprad
Kategória: Rekonštrukcia a obnova budov
Zastrešenie átria a rekonštrukcia fasády Filozofickej fakulty Univerzity Komenského
Gondova 2, Bratislava
autori: Igor Palčo, Barbara Boríková, Miroslav Egyed, Naďa Doletinová, Jozef Karlubík, Rastislav Kňava
autor fotografií: Soňa Sadloňová
Projekt zastrešenia átria, doplnený rekonštrukciou fasády vstúpil do prostredia opomínaného (málo používaného) nádvoria s cieľom zaistiť dynamický prvok v organizme univerzitnej inštitúcie. Oživenie nádvoria sprístupnením, jeho doplnením architektúrou variabilnej funkčnej náplne pritom vychádzalo z potrieb samotných študentov aj akademickej prevádzky univerzity. Autori priestor definovali vertikálnym členením: vložením plató v úrovni 1. poschodia (v logickej nadväznosti na reprezentatívnu Moyzesovu sieň) a uzavretím pomocou presklenej kopuly (ako „mäkkého uzavretia priestoru“). Ich koncept umožňuje voľný pobyt študentov, prípadne využitie priestoru na prednášky, workshopy alebo prezentácie.
Kategória: Interiér
KILOWATT
Trojičné námestie 4, Trnava
autori: Marek Rudohradský, Peter Chaban, Martina Rudohradská, spolupráca: Mária Šebová, Juraj Deraj, Andrej Švec
autor fotografií: Julo Nagy
Autorský interiér klubu Kilowatt, vložený do pivnice historického domu priamo v centre Trnavy vychádza z progresívnych stratégií digitálne manipulovaného priestoru. Klenuté priestory s odhalenou lícovou tehlou boli totiž stvárnené výsostne súčasnými prostriedkami; interpretované ako výtvarne pôsobivé partnerstvo elektronickej hudby a digitálnej architektúry. Prostredie tvorí (nekarteziánska) plocha žiariaceho displeja, rozvinutá po obvode v „pixeloch“ boxov z kompozitného materiálu. Dynamika kriviek displeja sa pritom dostáva do opozície k exaktným, kosouhlým tvarom použitého vybavenia. Svetlo ako nehmotná „matéria“ tvorí ústredný kompozičný prvok interiéru; spolu s klubovou hudbou vytvára exaltovaný zmyslový zážitok.
KILOWATT
KILOWATT
Kategória: Exteriér
Letný pavilón SNG
Slovenská národná galéria , Nádvorie Vodných kasární, Rázusovo nábrežie 2, Bratislava
autori: Martin Jančok, Aleš Šedivec
autori fotografií: Martin Jančok, Aleš Šedivec
Podobne, ako v predchádzajúcom prípade, aj letný pavilón Slovenskej národnej galérie ako svojbytný príklad efemérnej architektúry nadväzuje na rovnaké východiskové motivácie. Opäť sa k slovu dostáva recyklácia, teda alternatívny nástroj stavebnej udržateľnosti; opäť tu figuruje určitá miera vnútornej „dobrodejnej“ iniciatívy. Pavilón, rozvinutý na nádvorí budovy Vodných kasární SNG ako abstraktná oceľová krajka vznikol na popud galérie s cieľom prilákať do svojich osídel laickú verejnosť, animovať nevyužité priestranstvo a komunikovať tak svoju inštitucionálnu otvorenosť. Autorom sa to rozhodne podarilo: ich dočasný priestorový „grid“, jednoducho artikulovaný rôznymi prvkami si verejnosť okamžite osvojila.
Letný pavilón SNG
Letný pavilón SNG
Autor: jem