SME

Osud cédečiek už začína pripomínať staré platne

Spočiatku panovalo presvedčenie o nezničiteľnosti CD diskov, no realita bola nakoniec úplne iná.

Dirigent Herbert von Karajan s jedným z prvých CD nosičov.Dirigent Herbert von Karajan s jedným z prvých CD nosičov. (Zdroj: TONYMAGEE.COM)

Legenda hovorí, že jeden zo šéfov japonskej firmy Sony mal rád Beethovenovu Deviatu symfóniu a liezlo mu na nervy, že musí v polovici vstať, podísť ku gramofónu a otočiť platňu na druhú stranu. A preto donútil svojich ľudí niečo vymyslieť. Zrodilo sa CD.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolo to v roku 1982, keď boli v československých domácnostiach typické platne a kotúčové magnetofóny. Tí šťastnejší už mali kazetové prehrávače. Musela prísť politická revolúcia, aby sa aj u nás masovo presadil kompaktný disk.

Lacnejšie, sterilnejšie

Cédečko sľubovalo nielen neporovnateľne viac hudby na jednom nosiči, ktorý navyše netreba otáčať ani pretáčať, ale aj dokonalý zvuk a odolnosť. Už žiadne škrabance na platniach, žiadne potrhané pásky. Navyše jeho výroba bola lacnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

No úspech aj tak nebol automatický. Odolnosť či kvalita záznamu totožného s pôvodnou nahrávkou sa nepáčili všetkým.

Praskanie spôsobené pohybom ihly na točiacom sa gramofóne či dokonca jej preskakovanie niektorí považovali za prirodzenú súčasť počúvania hudby a odborníci aj hudobné legendy ako Neil Young tvrdili, že fyzikálne vlastnosti CD oberajú hudbu o jej prirodzený charakter a nehrajú tak sýto a plno ako LP platne.

Nakoniec však zvíťazila efektívnosť a módnosť. Bežným ľuďom „sterilná“ kvalita vyhovovala, ich byty sa zrazu zmenili na koncertné sály. A pre hudobný priemysel znamenalo nové médium zlatú baňu.

Okrem hitov dobových hviezd typu Madonna či Michael Jackson sa mohli rýchlo dostať na trh aj kompletné diskografie už dávno vypredaných platní. Legendy išli na dračku, zvlášť keď nové vydania často obsahovali bonusové, po štúdiách či v šuflíkoch zabudnuté nahrávky.

SkryťVypnúť reklamu

Najznámejším príkladom tohto postupu sú zrejme The Beatles a ich projekt Anthology, vďaka ktorému sa fanúšikovia dostali ku klenotom z archívu legendárnej štvorice.

Do vrecka saka

Legendy sa šíria nielen o počiatku CD, ale aj o jeho rozmeroch. Najčastejšie uvádzaná hovorí, že aj za svoju veľkosť vďačí cédečko Beethovenovi. Jeho deviata symfónia, ktorú tak rád počúval viceprezident Sony Norio Ohga, mala 74 minút. Na taký záznam bola potrebná šírka dvanásť centimetrov.

Iná verzia tvrdí, že vo Philipse, ktorý na vývoji CD spolupracoval so Sony, padla požiadavka, aby sa dalo cédečko prenášať vo vrecku saka. Dôslední Japonci urobili hĺbkové merania u zamestnancov a predpoklad sa potvrdil, 12 cm nerobilo nikde problém.

Keď sa dohodla šírka, ostával problém s veľkosťou diery v strede. Tu dostalo prednosť holandské riešenie. Ich 10-centová minca mala rozmer 15 mm. Bez ohľadu na pravdivosť týchto príbehov faktom ostáva, že výsledný rozmer nevznikol zo dňa na deň, ale po dlhých rokovaniach medzi technikmi z oboch firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Na hudbu aj na dáta

Hoci spočiatku sa vydávali platne aj CD, nové médium svojho predchodcu takmer úplne vytlačilo z trhu. Ale ani sláva cédečka nemala trvať večne. Totiž nielen hudobný priemysel potreboval digitálnu formu záznamu. O slovo sa hlásilo video. V roku 1996 prišli opäť Sony a Philips s Multimedia-CD (MMCD) a Toshiba s Time Warner vyvinuli Super Density CD formát. V snahe vyhnúť sa podobnému súboju formátov, ako v prípade Betamax kontra VHS, dohodli sa na spoločnom postupe.

Finálna verzia DVD mala sedemnásobne väčšiu kapacitu a mohla slúžiť aj ako pamäťové médium pre čoraz viac sa rozvíjajúci IT trh.

Ak sa pozeráme späť do histórie CD, treba ju rozdeliť na dve časti. CD ako hudobný nosič a dátový nosič. Kým prvé sa stali univerzálnym štandardom, v prípade počítačov ich prienik nebol až taký rýchly. Záznamová kapacita bola oproti klasickým disketám takmer 500-násobne väčšia, avšak CD ROM mechaniky neboli ešte ani na prelome tisícročia typickou súčasťou predávaných počítačových zostáv.

SkryťVypnúť reklamu

Webový útok

Koniec zlatých čias pre predaj hudby znamenal internet a najmä formát mp3, ktorý dokázal „stlačiť“ veľkosť záznamu uloženého na CD na sedminu. Ľudia si tak po zredukovaní miesta, ktoré im zaberali platne, mohli to isté zopakovať bez toho, aby utrpela kvalita. Zvyšovanie dostupnosti a kvality prenosu údajov po internete dali možnosť výmeny hudobných súborov a vzniku úplne nového fenoménu internetového pirátstva. Ľudia sa mohli zadarmo dostať k obľúbenej hudbe najprv cez systémy, ako bol Napster, neskôr cez výmeny dát v takzvanom P2P režime.

Hudobný priemysel a najmä Apple pochopili, že trend je nezvratný a výpravnejšie obaly CD to nezachránia. Začali ponúkať možnosť sťahovania hudby sprvu do počítačov, neskôr do špeciálnych prehrávačov, ako sú iPod a podobné zariadenia. V súčasnosti je pomer predaja hudby na CD voči sťahovanej hudbe asi 3 : 1. Od roku 2000 do roku 2007 spadol predaj hudobných nosičov o polovicu.

SkryťVypnúť reklamu

Spočiatku panovalo presvedčenie o nezničiteľnosti CD reprezentované dnes už úsmevnými zábermi na skrutkovač robiaci ryhu do povrchu ako protiklad zraniteľnosti LP platní, užívatelia veľmi rýchlo z tejto predstavy vytriezveli. Dnes môžu byť radi, ak staré cédečká ich prehrávače prečítajú a aj to za predpokladu, že boli uložené v tme a nepoškriabané. V opačnom prípade sú zrelé na recykláciu. A komu by sa chcelo uchovávať nahrávky neustálym kopírovaním cédečiek, keď ich má na pevnom disku alebo dokonca na internete?

A to ešte nehovoríme o trende návratu hudobníkov a ich fanúšikov k platniam. Tie totiž naozaj hrajú akosi inak a dnes sa už dajú robiť farebné, priesvitné a s ich obalmi sa grafickí dizajnéri vedia tiež pohrať oveľa krajšie ako s tradičným CD.

SkryťVypnúť reklamu

ico

Anketa

Pamätáte sa na svoje prvé cédečko?

Dire Straits - Money for Nothing. Dostal som ho ako dar od bratranca z Nemecka.

Oskar Rózsa, hudobník

The Byrds – výber. CD prehrávač meškal dva roky.

Vlado Godár, skladateľ

Moje prvé cédečko bol album od TLC, ktorý som si už ako ojazdený kúpila pred lyžiarskym od spolužiaka pre pesničku Waterfalls.

Adela Banášová, moderátorka

Až nejako tesne po roku ´89 som sa zmohol na CD prehrávač. Moje prvé CD bolo buď Microdisney - Peel Sessions z Viedne, alebo Different Trains/Electric Counterpoint od Reicha/Methenyho/Kronosu z Prahy.

Daniel Baláž, Rádio_FM

Prvé CD, ktoré som si kúpil, bol album The Police - Ghost in Machine, asi v roku 1990. Vtedy som Police dosť počúval. CD som kúpil na Ventúrskej v Bratislave v hudobnom obchode.

SkryťVypnúť reklamu

Erik „Losos“ Horák, hudobník

Moje prvé CD bolo napálené a obsahovalo americké hip-hopové šlágre zo začiatku 90. rokov. Medzi inými to bola Queen Latifah, Fu Schnickens, KRS ONE či Black Sheep. Paradoxne prvé originálne CD som si nekúpil, ale som ho spoluvytvoril. Išlo o album Kompromis mojej starej party z Prievidze a to skupiny JSS (Jednotka slovenskej starostlivosti), ktoré vydalo SQ Music (vydávali aj Senzus ) v roku 1997.

Lyrik, hudobník

Erik Satie, Francis Poulenc, baletná hudba, vydal Supraphon.

Peter Zagar, skladateľ

Mojím prvým CD boli detské ľudové pesničky, ktorým som nerozumela a dodnes viem jednu vo vlastnej „švédskej“ úprave naspamäť. Bolo od našich švédskych kamarátov a dali nám k nemu aj discman. Bola som prvá v škole, kto niečo také mal. Prvé CD, ktoré som si sama vybrala, bola to výberovka Hany Hegerovej. Posledné, ktoré som si zatiaľ kúpila, je album Na jeden dych Dana Heribana.

SkryťVypnúť reklamu

Kristína Farkašová, herečka

Ak si dobre spomínam, bol to Prince.

Šárka Ondrišová, choreografka

ico

Chronológia

8. 3. 1978 Holandský koncern Philips v spolupráci s japonskou firmou Sony predstavili prototyp nového disku, ktorý mal vtedy ešte pracovný názov Pinkeltje. CD-Logo malo už dnešnú podobu. Philips si ho nechal patentovať.

August 1982 Prvé CD bolo vyrobené v Hannoveri. Bola na ňom zaznamenaná Alpská symfónia Richarda Straussa.

17. 8. 1982 vyšiel na CD album skupiny ABBA The Visitor.

1. 10. 1982 sa v Japonsku začal predaj albumu 52nd Street Billyho Joela.

1983 - cena prvých hudobných CD sa v Nemecku pohybovala medzi 35 - 40 markami, prvý CD prehrávač Philips CD 100 stál 1800 mariek.

September 1984 - Amerika začala vlastné hudobné CD vyrábať sama, predtým sa lisovali v Japonsku. Symbolickým pionierom sa stal Bruce Springsteen s albumom Born in the USA.

SkryťVypnúť reklamu

1985 - skupina Dire Straits predala milión kusov CD s nahrávkou Brothers in Arms.

1988 - japonský koncern Taiyo Yuden vyvinul CD-ROM napaľovačku, Philips a Sony zase zapisovateľné CD.

Autor: Robert Dyda

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 373
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 518
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 306
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 353
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 957
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 513
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu