Bratislava 9. septembra (TASR) - Viac ako 21 tisíc návštevníkov si do dnešného dňa prezrelo ojedinelý spoločný nemecko-poľsko-slovensko-česko-maďarský výstavný projekt Stred Európy okolo roku 1000, ktorý je od 21. júla sprístupnený v priestoroch Bratislavského hradu.
Expozícia, ktorá je v poradí 27. výstavou Rady Európy, približuje podmienky vzniku strednej Európy, ktoré sa vytvorili začlenením západných Slovanov a Maďarov do západoeurópskeho kultúrneho okruhu, ako aj ich vzťahy k okolitým kultúram. Koncepcia výstavy poukazuje na antické dedičstvo, z ktorého vyrástla kultúra strednej Európy a začína udalosťami nášmu regiónu najbližšími - spojením územných celkov, formujúcich sa na strednom toku Dunaja, do prvej západoslovanskej ríše Veľkej Moravy. Jedným z najvzácnejších artefaktov je bula pápeža Jána VIII., ktorou povolil liturgiu na území Veľkej Moravy v staroslovienskom a latinskom jazyku. Historické predmety a písomnosti expozície však dokumentujú spoločenský vývoj až po 12. storočie. Výstava približuje viac ako 1800 vzácnych autentických artefaktov zo šiestich štátov a na jej realizácii sa podieľalo okolo 160 kultúrnych a vedeckých inštitúcií.
O úspechu podujatia, podľa organizátorov svedčia aj ohlasy priaznivcov pochádzajúce od všetkých vekových kategórií. So začínajúcim novým školským rokom zamerali svoje aktivity na stredné a základné školy, ktorým okrem zľavneného skupinového vstupného od týchto dní ponúkajú aj možnosť zapojiť sa do súťaže o desať cien, medzi inými aj osobný počítač v hodnote 40 tisíc korún alebo CD Audio v hodnote 20 tisíc.
Bratislavskú verziu medzinárodného projektu, nad ktorým prevzali záštitu prezidenti všetkých zúčastnených krajín, organizuje Slovenské národné múzeum v Bratislave. Záujemcovia si ju môžu prezrieť do 20. októbra, na Bratislavskom hrade odkiaľ sa presunie do Poznane.