Londýn 10. septembra (TASR) - Mnohé relikvie z doby kamennej ležiace vo vitrínach múzeí na celom svete nemuseli byť len nástrojmi alebo zbraňami. Podľa britského vedca mohli byť hudobnými nástrojmi.
Ian Cross, profesor hudby na univerzite v Cambridge, verí, že archeológovia prehliadli potenciál určitých artefaktov v múzeách tvoriť melódiu. "Pre mnohé z predmetov označených v archeologických záznamoch ako nástroje existuje možnosť poskladania do zostáv s možnosťou tvorby rozličných intonačných hladín, teda hudby," povedal na vedeckom festivale BA Festival of Science.
Najstarším známym hudobným nástrojom je kostená rúrka z Nemecka, ktorej vek sa datuje na 36,000 rokov. Ian Cross verí, že kamenné odštepky sa mohli používať na tvorbu hudby oveľa skôr.
Zistil, že mnoho kusov štiepaného kameňa dokáže po zavesení vydávať veľmi príjemný zvonivý zvuk. Na overenie svojej teórie zostavil z kamenných odštepkov rôznych tvarov a veľkostí jednoduchý "hudobný nástroj", malú zvukovú škatuľku, pomocou ktorej dokázal vytvoriť melódiu.
Vierohodnosť teórie podporili aj vedci skúmajúci rozvoj ľudskej mysle. Dr Stephen Mithen z univerzity v Readingu povedal, že ľudia mohli vytvárať hudbu oveľa skôr, než vznikla reč.
"Často si myslíme, že hudba vznikla ako dodatok k reči," povedal Mithen a dodal, že to mohlo byť práve naopak. "Naši predkovia mohli byť muzikálne nadaní, z čoho sa následne vyvinula reč. Hudba je veľmi dobrý spôsob na vyjadrenie emócií."
Podľa iných štúdií malé deti reagujú na hudbu tak skoro, že musí byť v našich mozgoch skôr inštinktívna než naučená z prostredia. Profesor Cross priznal, že mu chýbajú konkrétne dôkazy, verí však, že ich dokáže nájsť štúdiom artefaktov z doby kamennej v múzeách na celom svete. Opakované ľahké údery totiž na kamenných úlomkoch zanechávajú charakteristické stopy.
Výsledok výskumu by podľa Crossa neznamenal nutnosť prehodnotiť hrot šípu ako súčasť nejakého hudobného nástroja, ale možnosť kamennej zvonkohry by sa stala reálnou možnosťou.