Snímka, premietaná u nás v Projekte 100, je aj oslavou ľudskosti ako svetla v temnotách.
Stojí ešte vôbec za to nakrúcať filmy z 2. svetovej vojny? Neboli už všetkými možnými spôsobmi vypovedané všetky príbehy o všetkých formách ľudského utrpenia, krutosti a hrdinstva? Agnieszka Holland o tom vie svoje, veď jej najúspešnejšie filmy Bittere Ernte (1985, nominácia na Oscara), Európa, Európa (1990, nominácia na Oscara) aj Tretí zázrak (1999) spracúvajú práve túto tému.
Viac ráz vyhlásila, že sa už vojnou zaoberať nebude, no scenárista a producent David F. Shamoon je presvedčil, aby spravila výnimku. Výsledkom je dráma V tme, nominovaná na Oscara.
Schindler v Kanáloch
Holokaust a nečakaní záchrancovia, hrdinovia, ktorých doba sformovala z nekvalitného materiálu slabochov, kolaborantov, špekulantov i podvodníkov, sú prevarenou témou prinajmenšom od čias Schindlerovho zoznamu Stevena Spielberga (1993) a téma prežívania počas vojny v kanalizačnej sieti dokonca už od roku 1957 (Kanály Andrzeja Wajdu).
Príbeh V tme je ich kombináciou – i napriek tomu, že je rekonštrukciou skutočných udalostí: v kanáloch mesta Ľvov nájde útočisko skupinka obyvateľov z likvidovaného ghetta vďaka správcovi a zároveň drobnému podvodníčkovi Leopoldovi Sochovi.
Ako námet a inšpirácia poslúžili knihy Sewers of Lvov (1990) Roberta Marshalla a Dziewczynka w zielonym sweterku (2008) priamej účastníčky Krystyny Chiger.
Režisérka si zvolila opačnú cestu ako Spielberg: extrémne komorné, minimalistické rozprávanie s minimom postáv, prostredí a často i svetla. Hoci celý film sa odohráva vo Ľvove, nakrúcalo sa na rôznych miestach Poľska, ale aj v Lipsku a Berlíne.
Kameramanka Jolanta Dylewska dokazuje, že sa s vojnovou témou stretla viac ráz, najdôvernejšie ju spoznala ako autorka (scenár, réžia, kamera) celovečerného dokumentu Kronika powstania w getcie warszawskim wg Marka Edelmana (1993). Markovi Edelmanovi, židovskému aktivistovi a odbojárovi, je venovaný i film V tme.
Pravda verzus zábava
Filmársky nevďačnou a neľahkou úlohou je zámer vzdať hold Leopoldovi Sochovi, (ktorého po skončení vojny zabili ruskí okupanti), ale verne zobraziť aj život Chigerovcov v podzemí. A to všetko presvedčivo, bez plagátového zjednodušovania a štylizovania. Nehrdinské postavy (z oboch strán) sú vo vypätých situáciách nútené správať sa hrdinsky.
Herci i režisérka sa s náročným princípom vyrovnali dobre, no divák, zvyknutý na hollywoodsku komerčnú dramaturgiu, sa môže cítiť stratený a zmätený. Namiesto hrdinov dostane plastické charaktery so všetkou ich nejednoznačnosťou a protirečivosťou.
Namiesto deja, gradujúceho až po finále, pravdivý príbeh, statický v akcii, ale nesmierne dynamický v emóciách a napokon i myšlienkach. A namiesto jasného posolstva len nástojčivé otázky o ľudskosti, hrdinstve, koreňoch zla i dobra.
Medzi viac než desiatkou producentov nájdeme nielen scenáristu Davida F. Shamoona, ale aj tvorcu Sexmisie Juliusza Machulského. Skladateľ Antoni Komasa-Lazarkiewicz je aj autorom hudby k Hollandovej filmu Jánošík - Pravdivá história, na ktorom sa podieľal i strihač Mike Czarnecki.
Civilnosť a skromnosť
Snímka zvíťazila na festivale v Gdyni, získala cenu za réžiu vo Valladolide, cenu Camerimage za kameru aj poľské národné filmové ceny za kameru, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej role (Robert Wieckiewicz) a najlepšiu ženskú vedľajšiu rolu (Kinga Preiss).
Viac ako oslavou a vzdávaním holdu je V tme emotívnou úvahou o človeku, ľudskosti a skutočnom hrdinstve. Spomedzi nedávnych snímok s vojnovou tematikou vyniká civilnosťou, presvedčivosťou a skromnosťou.
Nie skromným rozpočtom alebo výpravou, ale tým, že nič nevnucuje, neprináša predžuté a hotové, ale provokuje, inšpiruje, núti premýšľať o tých pravých, podstatných veciach.