V Slovenskej národnej galérii je výstava jedného z najslávnejších vojnových fotografov 20. storočia.
O Robertovi Capovi by sa dalo rozprávať tisíckami oslavných slov, ktoré o jeho fotografiách povedali významní maliari, spisovatelia, novinári a fotografi. Všetko by však bolo málo v porovnaní s tým, čo ponúkajú jeho fotografie naživo.
Výstavu Robert Capa – vojnový fotograf 20. storočia, ktorá je oddnes v Slovenskej národnej galérii ako súčasť festivalu Mesiac fotografie, tvorí vyše stovka diel. Mnohé slávne zábery poznáte, ale až keď pred nimi stojíte, uvedomíte si celú ich silu, a najmä blízkosť – k ľuďom a k situáciám, pri ktorých sa ich autor ocitol. Až vtedy cítite tú neuveriteľnú snahu povedať príbeh – od začiatku až dokonca, s nasadením života.
Festival Mesiac fotografie sa oficiálne začne v utorok sériou vernisáží 28 výstav >>
Na ceste z Nam Dinh do Thai Binh. Fotografia je zo dňa, keď Capu zabila nášľapná mína. Vietnam. 25. máj 1954
Po posledný záber
Aj výstava je koncipovaná podobne. Začína sa pri zábere z prednášky Trockého v Kodani, ktorá bola jednou z prvej publikovanej série Roberta Capu. Končí sa jednou z dvoch fotografií, ktoré urobil v deň, keď zomrel po šliapnutí na mínu vo Vietname.
Medzitým sú fotografie zo španielskej občianskej vojny, z Číny, 2. svetovej vojny, Izraela, Vietnamu a portréty jeho priateľov – Picassa, Ingrid Bergmanovej, Matissa a ďalších.
Takto to znie možno stroho, ako obyčajný výpočet dejinných udalostí. Keď však vidíte rozochvené zábery z Dňa D, keď sa Capa spolu s vojakmi vylodil v Normandii, keď vidíte ruiny varšavského geta, štrikujúce šoférky – lekárničky, improvizovanú chirurgickú sálu v kostole či oslavujúcich Parížanov, ktorí sa pri slávnostných salvách hodili na zem, strohosť ide bokom.
Nenahraditeľná
Jeho vojna je surová a chladná, ale aj plná citu. Drobných okamihov, vnímavých pozorovaní, predvídania a trpezlivého čakania.
Výstava je ukážkou toho, ako veľmi je reportážna a dokumentárna fotografia nenahraditeľná. A je vskutku fascinujúcim zážitkom.
Vystavené fotografie pochádzajú zo série Robert Capa Master Selection III. Maďarského národného múzea.
Počas trvania výstavy (do 25. novembra) bude aj prednáška Evy Fisli a premiéra filmu Mexican Suitcase o 4500 negatívoch Capu, Seymoura a Tarovej nájdených v roku 2007 v Mexiku.
Deti hrajúce sa v snehu. Hankow (Hankou), Čína. Marec 1938
Americí vojaci uprostred zrúcanín, v pozadí socha Viktórie, rímskej bohyne slobody. Troina, Sicília. August 1943
Prvá vlna amerických vojsk vylodených v Deň D. Blízko Colleville-sur-Mer (pláž Omaha), Normandia, Francúzsko. 6. jún 1944
Obyvatelia oslobodeného mesta vítajú americké vojská. Alençon, Normandia, Francúzsko. 12. august 1944
Trailer k filmu The Mexican suitcase, ktorý bude mať na výstave svoju slovenskú premiéru počas trvania výstavy: