V programe Mesiaca fotografie sú stále najdôležitejšie výstavy, no stúpa aj počet tvorivých dielní i sprievodných akcií.
Neoficiálny začiatok má 22. ročník festivalu Mesiac fotografie už vlastne za sebou. V piatok otvorili v Slovenskej národnej galérii výstavu slávnych vojnových fotografií Roberta Capu.
Tá je zároveň azda najväčším lákadlom pravidelnej novembrovej akcie. Tento rok ju tvorí ďalších dvadsaťsedem výstav, prednášky, osem tvorivých dielní, súťaž o najlepšiu fotografickú publikáciu strednej a východnej Európy a Portfolio Review, kde tím teoretikov, kurátorov či fotografov hodnotí a komentuje prihlásené fotografie.
Pozrite si aspoň zopár fotografií z tých, ktoré máte možnosť vidieť celý mesiac počas festivalu.
Pozrite si fotogalériu >>
Život menšín
Dnešné vernisáže
Dom umenia, Bratislava
15.00 h, Očami National Geographic, kurátor: Pavel Radosta
16.00 h, Na ceste, kurátorka: Bohunka Koklesová
17.00 h, 100 x z dejín francúzskej fotografie, kurátorka: Sophie Schmit
18.00 h, Pavel Mára: Obyčajne menej, kurátor: Tomáš Pospěch
19.00 h, Mladá ruská fotografia, kurátori: Evgeny Berezner, Iriny Tchmyreva
Hlavnou témou ročníka je život menšín. Podľa Václava Maceka, riaditeľa festivalu, sa ju síce nepodarilo zorganizovať v plánovanom rozsahu, no stále je najvýraznejšou spomedzi ostatných.
Zastupovať ju bude niekoľko výstav – Krásni ľudia Šymona Klimana, Moji krásni Cigáni Tamása Schilda (HU), Rozcestník Williama Roppa (FR), ale najmä výstava Na ceste, ktorú otvoria dnes v Dome umenia. Ide o kurátorský výber čiernobielych fotografií z 80. – 90. rokov autorov z okolitých krajín, za ktorým stojí teoretička Bohunka Koklesová.
V rámci výstavy premietnu aj dokument Zuzany Hruškovej a Mareka Šulíka z projektu Homelands a dokument Paoly di Bello. Oba sú založené na podobnom princípe skúmania vzťahov medzi Rómami, ktorí emigrovali zo svojej krajiny, a tými, čo v nej ostali žiť.
Život Rusínov dokumentovali viac ako dvadsať rokov Tomáš Leňo a Jozef Ondzik. Ich séria fotografií bude v Historickom múzeu na Bratislavskom hrade.
Tomáš Leňo: Miková (1998).
Domáce aj zahraničné
Koncepcia výstav ostala nezmenená. Popri menách svetovej fotografie, Robertovi Capovi či Lewisovi Hinovi, ktorý fotografoval stavanie newyorských mrakodrapov, sa výstavy zameriavajú na fotografiu strednej a východnej Európy a domácich autorov.
Po dlhšom čase uvidíme medzinárodne úspešného Martina Kollára v Tranzite na Zlatých pieskoch. Z ďalších slovenských autorov to budú Andrej Balco, Táňa Hojčová, Jana Hojstričová či Stano Pekár.
Aj filmy a divadlo
Jedinou výraznejšou zmenou oproti minulým ročníkom je viac sprievodných podujatí. Ocitlo sa v nich aj premietanie piatich dokumentov o najvýraznejších slovenských fotografoch v rámci Medzinárodného filmového festivalu v Bratislave, ktorý sa začne o pár dní. V Divadle L+S uvedie divadlo Husa na provázku predstavenie inšpirované výnimočným českým fotografom Miroslavom Tichým s názvom Tichý Tarzan.
Z programu, naopak, vypadla výstava World Press Photo, nahradia ju fotografie National Geographic.
Margarita Ovcharenko: Rita s cigaretou (2008) - fotografia z výstavy Mladá ruská fotografia, ktorá je v Dome umenia.