
Americký spevák country Willie Nelson na čele skupiny amerických celebrít, ktoré spievajú pieseň America The Beautiful vo finále televíznej benefície Amerika: pocta hrdinom. Tá bola 23. 9. 2001 a videlo ju 60 miliónov divákov po celom svete. Hollywoodski herci a hudobníci pomohli organizátorom akcie vyzbierať viac ako 150 miliónov dolárov. Šou sa konala v New Yorku, Los Angeles a Londýne. Za tri dni sa organizátorom podarilo vyzbierať viac peňazí ako počas slávnej Live Aid v osemdesiatych rokoch. Z hudobníkov na akcii zahrali a zaspievali Bruce Springsteen, Neil Young, Tom Petty, Celine Dionová, Paul Simon, Stevie Wonder, Bon Jovi, Sting, skupina U2. Príbehy požiarnikov, policajtov a príbuzných obetí rozprávali herci Tom Cruise, Julia Robertsová, Tom Hanks, Jim Carrey či Clint Eastwood. Pri telefónoch sedeli Jack Nicholson, Meg Ryanová, Brad Pitt, Goldie Hawnová, Danny DeVito, Cindy Crawfordová, Al Pacino, John Cusack, Salma Hayeková, Sally Fieldová a Sylvester Stallone. FOTO – ČTK/AP

Televízna stanica NBC pustila vlani v októbri na obrazovky zvláštny, samostatný diel seriálu The West Wing (Západné krídlo). FOTO – ČTK
Albumy elektronického mága Mobyho, Davida Bowieho, skupiny Wilco či vychádzajúcej hviezdy Ryana Adamsa vznikli pred útokom, ich obsah však zapadol do atmosféry americkej spoločnosti. Intenzívnejšie než pokusy rapera Eminema, nafúkaného Kida Rocka alebo nacionalistických spevákov country.
Príbehy ľudí, ktorých poznačili útoky, vyrozprával na albume Rising rockový pesničkár Bruce Springsteen. Rock však dnes už nemá takú silu, aby rozhýbal spoločnosť, ako to bolo cez vietnamskú vojnu.
Country spevák Steve Earle nahral skladbu John Walker Blues, v ktorej opisuje svet amerického taliba a z jeho premeny na militantného moslima obviňuje konzumnú spoločnosť.
Mamutie firmy po 11. septembri menili edičné plány a svoje hviezdy držali v úzadí. Keď v novembri trúchlenie ustúpilo, vyšiel nový album popbábiky Britney Spearsovej. Predalo sa ho slušných 4 milióny kópií, to znamená, že pop by prežil aj atómovú vojnu.
Malý počet albumov zaoberajúcich sa tragédiou, naznačuje, že umelci ani vydavateľské firmy nemajú na 11. september chuť. Ako keby všetky nové albumy boli vyrobené v spoločenskom vákuu. Nahrávacie spoločnosti a médiá ešte stále filtrujú všetko, čo súvisí s útokom. Po tragédii sa na verejnosti objavili zakázané piesňové zoznamy, pomocou ktorých chceli rozhlasové stanice spoločnosti CCC „ochrániť ľudí pred psychickou ujmou“.
Na čiernych listinách boli medzi škodlivými skladbami aj Lennonova Imagine, Armstrongova What A Wonderful World či Denverova Leaving On Jet Plane. „Zakázaní“ hudobníci obvinili rádiá z cenzúry.
Pred uverejnením čiernej listiny rádiá vysielali nekomerčné piesne, ktoré odrzadľovali skutočné pocity ľudí. Presne tie chceli Američania počuť. Trvalo to však iba niekoľko dní.
ANDREA PUKOVÁ, MARTA FRIŠOVÁ a PETER BÁLIK