SME

Slnko vychádza 11. septembra


Ernest Borgine vo filme Seana Penna.


FOTO - SPI


11‘09‘‘01: Jedenásť minút, deväť sekúnd, jeden záber * USA / Francúzsko 2002 * 125 minút * Réžia: Ken Loach, Sean Penn, Claude Lelouch, Alejandro Iňárritu, Danis Tanovič, Mira Nair, Amos Gitai, Samira Makhmalbaf, Shohei Imamura, Youssef Chahine, Idrissa Ouedraogo

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku a okrem Spojených štátov viac-menej na celom svete má dnes premiéru film 11‘09‘‘01 - jedenásť krátkych filmov jedenástich svetových režisérov k jedenástemu septembru. Príspevky sú úplne odlišné, z výsledku je však v každom prípade jasné, že čosi, čo sa zvyčajne charakterizuje ako politický film, ešte stále - alebo znovu - existuje. „Dnešný politický film je schopný silných obrazov a nápadov, má nový, jasný jazyk a možno aj potenciál znovu niečo vo svete znamenať,“ píšu Francúzi v Le Monde.

SkryťVypnúť reklamu

Je to trochu problém, opísať ten náklad príbehov, myšlienok a predstáv zhustených do takmer stotridsiatich minút. A tak sa ponúka ten najjednoduchší kľúč, aj keď nemusí byť voči všetkým autorom celkom fér: vnímať ich naozaj ako predstaviteľov ich kultúr.

Napríklad Egypťan Youssef Chahine, ktorý sa vo filme necháva oslovovať „maestro“, nevrhá najlepšie svetlo na súčasné arabské elity, aj keď jeho príspevok vôbec nie je tendenčne antiamerický.

Film izraelského režiséra Amosa Gitaia je predovšetkým zúrivou fackou médiám, aj vlastným, izraelským. Idrissa Quedraogo so svojím príbehom chlapca, ktorý chce chytiť Ussámu bin Ládina, reprezentuje africkú energiu a nezadržateľnú radosť zo života. A Claude Lelouch sklon Francúzov vybaviť osud sveta v napätí medzi mužom a ženou. Alejandro González Iňárritu je jednou zo stúpajúcich hviezd súčasného mexického filmového štýlu - a v jeho príspevku má tento oslobodzujúco čerstvý štýl tendenciu zatieniť to, o čom vlastne hovorí. A sedemdesiatpäťročný klasik Shohei Imamura prispel stoickým, veľmi japonským postojom k nevyhnutnosti ľudského utrpenia.

SkryťVypnúť reklamu

Ale najnečakanejšie a najsilnejšie dojmy pravdepodobne zostanú z týchto troch: Brit Ken Loach, Iránčanka Samira Makhmalbaf a Američan Sean Penn. Loach prichádza s tým, že jedenásty september je čas nehovoriť len o sebe ani o trápení britskej najnižšej triedy, jeho téme. Dáva slovo Čiľanovi, niekdajšiemu stúpencovi Salvadora Allendeho v londýnskom exile. Píše list obetiam jedenásteho septembra a rozpráva vlastný príbeh - Loach ho sprevádza dokumentárnymi zábermi z Chile. Jedenásteho septembra 1973 zavraždili Salvatora Allendeho, stovky Čiľanov zatkli, zhromaždili na športových štadiónoch, internovali, mučili, mnohí z nich sa nikdy nevrátili. Loach tu nehovorí nič nové, len opakuje známe fakty o tom, že americká administratíva o puči nielen vedela, ale nesie zaň svoj diel zodpovednosti. Obyčajná zhoda v dátume má naraz obrovskú váhu. Ako sa možno dozvedieť z talianskych novín, potlesk po tomto filme na mimoriadnej premiére na festivale v Benátkach bol taký vytrvalý, že museli prerušiť projekciu.

SkryťVypnúť reklamu

Film Samiry Makhmalbaf je jednou z ukážok zvláštnej múdrosti a láskavosti, ktorá preslávila perzskú kinematografiu. Zaznamenáva paniku medzi afganskými utečencami v Iráne, ktorí už vidia prichádzať tretiu svetovú vojnu, a mladú učiteľku, ktorej sa podarí napriek tomu zhromaždiť žiakov do školy a držať s nimi minútu ticha. Trvá na osvete, aspoň tej novej generácie, uprostred globálneho šialenstva. Krutosť Talibanu reflektuje cez rozprávanie detí a obyčajný pohľad na dymiacu fabriku je tu symbol dymiacich veží Svetového obchodného centra.

Ešte o krok ďalej smerom k abstrakcii 11. septembra zašiel americký režisér, slávny filmový herec Sean Penn: jeho jedenásť minút tvorí portrét starého muža, ktorý vo svojom tmavom byte v New Yorku žije úplne odrezaný od sveta, hovorí so svojou ženou, ktorá dávno zomrela. Ráno 11. septembra spí, ale vo chvíli, keď sa veža Svetového centra zrúti, naraz v jeho izbe vyjde slnko, až neuveriteľne. Kvety v kvetináči rozkvitnú. V tom momente žiarivého jasu zároveň tisícky ľudí zomierajú. Všetky vysvetlenia a pocity, ktoré sa v tej chvíli vnucujú, sa tu strácajú. Svieti tu len večná a nezodpovedateľná otázka. A trúfalosť toho nápadu vyráža dych.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 226
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 074
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 108
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 788
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 228
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu