SME

Dištanc mal aj vonku od krajanských spolkov

KNIHA TÝŽDŇA / PRÓZY II Hutkova kniha predstavuje doteraz neznáme prózy z exilu. Považuje ich za najlepšie, aké napísal

KNIHA TÝŽDŇA / PRÓZY II

Hutkova kniha predstavuje doteraz neznáme prózy z exilu. Považuje ich za najlepšie, aké napísal

"U nás sa vyzúva!", duchaprítomne zakričala manželka Jaroslava Hutku na dvoch policajtov, ktorí prišli zasa raz zatknúť nepohodlného pesničkára. Tí dvaja uniformovaní mladíci sa zastavili, vyzuli sa a v ponožkách, vyzbrojení obuškami stáli o piatej ráno nad spevákovou posteľou. Potom si ho v Bartolomejskej ulici, kde sídlila ŠtB, nechali dva dni.

Na túto príhodu spred roka si Hutka spomenul aj teraz, v októbri 1978, niekoľko dní pred vysťahovaním sa z Československa. Podrobný opis udalostí posledných dvoch týždňov i začiatky v Holandsku tvoria prvú časť publikácie Prózy II, ktorú vydal pražský Galén ako piaty zväzok Spisov Jaroslava Hutku.

Má 650 strán a s výnimkou niekoľkých poviedok a rozprávok ho tvoria vlastne tri samostatné knihy - Cesta do království, Dvouseta a Dopisy Ivanovi. Vznikli v holandskom exile, vychádzajú vôbec po prvý raz a autor ich považuje za svoje najlepšie prózy.

Večierok na ŠtB

"Idem do kráľovstva a v Čechách to znie ako do rozprávky, a nemôžem sa ubrániť dojmu, že to tak je," píše nastávajúci exulant. Ešte pred niečo vyše rokom bol slávnym spevákom, no definitívny zákaz hrania ho vystrčil do izolácie, na akú nebol zvyknutý. A keďže celú situáciu ešte ťažšie znášala manželka Dana, rozhodli sa pre odchod.

Chvíle balenia a nekonečné vybavovačky na úradoch striedali rozlúčky. Ani tú poslednú dva dni pred odchodom si nenechali ujsť eštebáci a spred dverí Hutkovho bytu postupne odchytávali všetkých pozvaných. "Na Bartolomejskej som na chodbe stretol Martu Kubišovú. Čo tu robíš, opýtal som sa jej. Čo by som tu robila? Som u teba na večierku, nie?"

V zmesi nepoznaných pocitov v tých záverečných dňoch zaregistroval u seba aj nechuť hrať a spievať, pričom to od neho všetci celkom logicky požadovali - posledný raz ho počuť spievať naživo. Dňom odchodu bol 18. október 1978. Zamávanie rodičom a priateľom a jazda na hranicu. Ešte jedno zastavenie pri pohraničiaroch. "Vy emigrujete? Nie je to škoda? Mám tú vašu platňu." Cesta do kráľovstva sa začala.

Písanie ako boj s krízou

Ďalšia rozsiahla próza s ťažko preložiteľným názvom Dvouseta má tiež formu denníka. Hutka ju písal v roku 1984 pre svoju ženu a také intímne vylíčenie manželskej krízy je v umeleckej spisbe úplne výnimočné. Je to pokus riešiť rozpadávajúci sa vzťah jeho čo najhlbším opisom v nádeji, že keď sa vec vysloví, je šanca ju spoznať a riešiť.

"V Čechách bol náš stav predsa len zvládateľný. Kríza prišla až tu a to, čo tam bolo problémom, sa tu stalo katastrofou," analyzuje ich vzťah Hutka.

Písanie ho oslobodzovalo a nemalo by zmysel, keby sa vyhýbalo aj tým najintímnejším témam. Rozprávanie o nich nie je samoúčelné, úzko sa preplieta s existenciálnymi úvahami i triviálnymi starosťami, je súčasťou hľadania cesty z bludného kruhu.

Manželke pripomína jej monológy o tom, ako súložila s inými, pričom nikdy neprekročili ten múr, aby sa mohol zdôverovať aj on. "Upokojuje a utišuje ťa opisovanie tvojich dávnych divokých dobrodružstiev i súčasných nevier, ale ruší ťa predstava, že ja by som tiež bol s niekým."

Hutka aj v delikátnych pasážach dokazuje svoje štylistické majstrovstvo, kultivované narábanie s češtinou a nápaditosť pri vytváraní poetických novotvarov pre detailný opis sexuálnych scén. Nechýba mu pritom ani zmysel pre humor, ako pri spomínaní na sex v trojici s ich holandskou domácou Nandy, ktorá "síce stále rozťahovala nohy, ale nebolo to nastavovanie. Ona aj tak hlúpo sedí a chodí, proste jej chýba kultúra pohybu i rozťahovania".

Vyskytli sa dni, keď ich vzťah vyzeral nádejne, takže nebol dôvod ani chuť do denníka niečo zaznamenávať. Ale to boli skôr výnimky, Danina osamelosť, depresia a nedôvera boli až príliš časté, ako aj tie nekonečné únavné rozhovory do rána alebo až do poludnia, ktoré však neslúžili na vyjadrovanie, ale utišovanie. "Berieš ich namiesto práškov."

Dvouseta majú otvorený koniec, nad rámec knihy môžeme dodať, že Hutkovo manželstvo sa podarilo predĺžiť o štyri roky, potom po rozvode sa presídlil do Nemecka.

S Krylom by som nemenil

Za najpodstatnejšiu časť knihy považuje autor Dopisy Ivanovi, fiktívne listy do Prahy spisovateľovi Ivanovi Klímovi. Hutka v nich líči svoj život exulanta z aspektu politického, spoločenského a existenciálneho. Je frustrovaný, že sa veľmi rýchlo zrútila jeho predstava o práci v Slobodnej Európe. "Chcel som písať pre ľudí v Československu o tom, ako vyzerá Západ, no práve tie pasáže mi odtiaľ vyhadzovali, tak sme sa rýchlo rozlúčili."

Tam sa stretol aj s Karlom Krylom, no veľmi sa nezhodli. "Odišiel príliš skoro a hodiny sa mu zastavili v roku 1969 a Československo si predstavuje stále podľa týchto hodín. Sedemdesiate roky pozná už len z počutia a nedajú sa mu vysvetliť." Hutku navyše prekvapilo Krylovo submisívne postavenie v Slobodnej Európe. "Bolo mi ho ľúto, rieši svoju emigráciu inak. Moju nekompromisnosť považuje za bláznovstvo, ale ja by som ju za istotu jeho mesačného redaktorského platu nemenil."

Referuje o svojich stretnutiach s Tigridom, Pelikánom, Kunderom, s trpkosťou konštatuje, že po fejtóne Požár v bazaru o izolovaných a konzervatívnych emigrantských spolkoch mu jeho bývalí krajania pripravili nečakaný dištanc a vyše päť rokov si po česky nezahral. Netají sa túžbou čím skôr opustiť Holandsko, ktoré bolo ako cieľ jeho exilu omylom. "Zbalil by som sa hneď zajtra. Z Čiech som neutekal, čakal som dokonca až na najposlednejší termín, odtiaľto budem utekať. Aké nezmyselné!"

Ak sa o týchto listoch hovorí ako o fiktívnych, tento prívlastok je už minulosťou. Začiatkom týždňa, po 27 rokoch, ich Hutka na pražskom krste tejto knihy odovzdal svojmu adresátovi Ivanovi Klímovi.

Jaroslav Hutka

narodil sa v roku 1947 v Olomouci

študoval na pražskej umeleckopriemyslovej škole

v roku 1973 bol zakladateľom voľného pesničkárskeho združenia Šafrán

podpísal Chartu 77

pre sústavné šikanovanie ŠtB sa v roku 1978 vysťahoval do Holandska

po páde režimu sa vrátil 26. novembra 1989 a v ten istý deň spieval na najväčšej demonštrácii na pražskej Letnej

výber zo sólovej diskografie: Stůj, břízo zelená, 1974, Vandrovali hudci, 1975, Pravděpodobné vzdálenosti, 1979 v exile, Minulost mává nám, 1979 v exile, Pánbů na poli, 1991, Slunečnice, 1999

účasť na spoločných albumoch: Šafrán, 1977 (zošrotované), 1990, Zakázaní zpěváci druhé kultury, 1978, 1982 v exile, Křesťanské songy a podobenství, 1990

literárne dielo vychádza súborne v Galéne ako Spisy Jaroslava Hutku (1. Texty písní, 2. Básně, 3. Fejetony. 4. Prózy I, 5. Prózy II, 6. Poezie za život, 7. Rozhovory a dokumenty, 8. Svazek "Zpěvák"

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 363
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 455
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 344
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu