Paríž/New York 11. septembra (TASR) - Dokumentárny film bratov Naudetovcov s názvom New York: 11. september si v pamäti zachová asi každý Američan. Na film bratov Jula a Gédéona z Francúzska nezabudnú najmä rodiny požiarnikov, ktorí ostali nezvestní, keď po teroristických útokoch pracovali v budovách Svetového obchodného centra (WTC), uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Každá rodina požiarnikov, ktorí ostali nezvestní, dostala film skôr, ako sa vysielal 10. marca na stanici CBS.
Film New York: 11. september bol doteraz vyhradený len pre USA a dosiaľ ho videlo asi 52 miliónov divákov. Dokument dnes simultánne odvysielajú v 132 krajinách sveta, uvádza denník.
Jules a Gédéon Naudetovci sú mladí francúzski dokumentaristi, ktorí dokončievali štúdium na univerzite v New Yorku. Deň 11. septembra minulého roku sa pre nich začal rutinne, keď išli filmovať bežný zásah požiarnikov vo WTC. Do budovy išli s požiarnikmi prvej brigády, keď odstraňovali únik plynu.
Dokumentaristi sa zamerali na zaúčanie mladej požiarničky Tony. Zásah sa skončil krátko predtým, ako o 08.56 hodine sa ozval prudký hluk a nastal výbuch. Linkové lietadlo Boeing narazilo do severnej veže WTC. Jules všetko filmoval: jeho záznam je jediný o prvom náraze lietadla do veže. Práve tento záznam potom obletel celý svet prostredníctvom televíznych staníc.
Od tej chvíle bratia neprestali filmovať: uvedomili si, že nakrúcajú historicky významný dokumentárny film. Čierny deň USA pre nich znamenal, že sa stali známymi na celom svete. Priniesol im aj veľa peňazí, z nich 70 percent dali do fondu pre rodiny požiarnikov a ich deti.
Podľa striktnej požiadavky, ktorú USA presadili vo svete, dokument neobsahuje snímky krvi, mŕtve telá, zranených, ani kúsok odevu alebo topánok v zničených priestoroch. "Videl som horiacich ľudí, aj zakrvavené telá, ale z úcty k rodinám obetí som ich nikdy nefilmoval," povedal pre Le Figaro Jules Naudet.
Len kňaz, duchovný požiarnikov, predstavuje výnimku a jeho mŕtve telo je zachytené na filme. Jediná obeť má aj oficiálne číslo 0001, aby stelesňovala všetky ostatné obete a stala sa odsúdením atentátov v New Yorku.
Jules Naudet ďalej zdôraznil, že nikdy nedostali direktívu na vyčistenie snímok. Príkazy nedostali ani od pracovníkov Federálneho úradu vyšetrovania. Na druhý deň po teroristickom útoku si vypožičali tri kazety od dokumentaristov. "Vrátili mi ich veľmi rýchlo. Boli to jediné zábery, chceli vedieť, čo sa stalo, aby im to pomohlo pri vyšetrovaní," povedal pre Le Figaro Jules Naudet.