Otis Laubert s kurátorom Jurajom Čarným, Milan Pagáč s Ivanom Jančárom, Vladimír Havrilla s Dušanom Brozmanom či Štefan Papčo s Richardom Gregorom, to je len niekoľko mien ašpirujúcich na účasť na budúcoročnom 55. bienále umenia v Benátkach.
Uzávierka predložených projektov bola v posledný októbrový deň. „Spolu ich prišlo dvadsať, prevažne slovenských,“ hovorí pre SME Alexandra Kusá, generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie. Tá sa v zabezpečovaní národných expozícií v spoločnom českom a slovenskom pavilóne strieda s pražskou Národnou galériou.
Dva podobné projekty
Prípustné boli individuálne projekty, ale aj akékoľvek druhy a podoby skupinovej spolupráce slovenských aj zahraničných vizuálnych umelcov, teoretikov a iných profesionálov. „Nie každý z umelcov spolupracoval na projekte s kurátorom, na druhej strane zasa jeden kurátor je podpísaný až pod dvoma projektami. K zaujímavostiam patrí aj to, že dva projekty sa dosť podobajú, keď vychádzajú z archívu či galérie renomovaných umelcov druhej polovice minulého storočia.“
Na rozdiel od minulosti téma bienále, ktorého kurátorom je domáci Massimiliano Gioni, tentoraz nebola vopred určená. „Myslím, že to nemalo výraznejší vplyv na predkladané projekty, tie témy obvykle aj tak poskytujú značnú voľnosť interpretácie a viac sa vzťahujú na úvodnú spoločnú expozíciu a individuálne výstavy v areáli Arsenale než na národné expozície.“
Samozrejme, všetky projekty museli spĺňať viaceré podmienky, medzi ktorými bola aj požiadavka „reflektovať aktuálne témy alebo významné osobnosti výtvarnej scény či prepojenie s medzinárodným výtvarným kontextom“.
Komisia zasadne o dva týždne
O tom, kto obsadí český a slovenský pavilón, postavený v roku 1925 v areáli Giardini, rozhodne výberové konanie, ktoré bude zhruba o dva týždne. „Chceme, aby celý proces výberu bol uzavretý do konca novembra,“ pokračuje Kusá. „V týchto dňoch sa finalizuje zloženie komisie, ktorá bude mať sedem až jedenásť členov. Jedno miesto v nej patrí zástupcovi ministerstva kultúry, dve našej galérii a zvyšné posty obsadia nezávislí odborníci, pričom jedno miesto ponúkneme zástupcovi Českej republiky.“
Teoreticky je možné aj to, že komisia nevyhlási víťaza výberového konania. To sa stalo pred štyrmi rokmi, porota nevybrala žiaden z trinástich prihlásených projektov a rozhodla sa pre Romana Ondáka, ktorý sa o účasť vôbec neuchádzal. „Podľa toho, čo záujemcovia predložili, myslím, že tentoraz k takejto situácii nedôjde. Je z čoho vyberať. Pravda, konečný verdikt vysloví komisia.“
Benátske bienále umenia sa uskutoční od 1. júna do 24. novembra.