Na väčšine hudobných škôl sa učí klasika, ak sa chce niekto naučiť hrať populárne tanečné melódie, s ktorými by uspel na množiacich sa hudobných pódiách v Bratislave či dokonca v zahraničí, musí sa učiť zväčša sám. S inou možnosťou sa včera mohli záujemco
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Mladí sympatickí učitelia sa počas fotografovania celkom spontánne „rozohrali“. FOTO – BARBORA MANČÍKOVÁ
via stretnúť počas dňa otvorených dverí na Základnej škole na Gessayovej ulici v Petržalke.
Mohli sa zapísať do alternatívnej hudobnej školy Yamaha. Sieť takýchto hudobných škôl vznikla v Japonsku a v Európe pôsobí už tridsať rokov. V Česku funguje od roku 1994, koordinátor z Prahy dohliada aj na správny chod bratislavskej školy.
Hravo a nenásilne sa v približne osemčlenných skupinkách deti a dospelí učia spievať a hrať na hudobnom nástroji, zároveň sa zabavia. Podľa riaditeľky Márie Suvodolacovej po tretej hodine vedia žiaci zahrať jednoduchú skladbu. Teóriu i prax sa učia súčasne, populárna hudba sa strieda s klasikou. Každý výučbový program, hra na gitare, flaute, keyboarde, spev a prvé krôčiky k hudbe, má vyhradený jeden deň v týždni. „Prvé krôčiky k hudbe robia už osemnásťmesačné deti, samozrejme, v sprievode rodičov – zväčša mamičiek. Detičky sa zoznamujú s rytmickými cvičeniami, tónmi a hrajú na jednoduché hudobné nástroje, počúvajú aj klasickú hudbu,“ hovorí riaditeľka.