SME

Sú tu Dni nepokoja

Dnes si pripomenieme hneď viacero výročí spojených s portugalským nositeľom Nobelovej ceny za Literatúru Josém Saramagom.

Dnes si pripomenieme hneď viacero výročí spojených s portugalským nositeľom Nobelovej ceny za Literatúru- Josém Saramagom- nedožité 90. výročie narodenia, 30. výročie vydania románu Povesť o kláštore a prvý Deň nepokoja, ktorý vyhlásila jeho Nadácia. Do celosvetových akcií sa zapojí aj Slovensko – dnes sa v bratislavskom Cafe Kút bude čítať z jeho románov, v pondelok v KC Dunaj uvedú dokument José a Pilar.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Saramago – zarytý ateista, presvedčený komunista, ostrý odporca katolíckej cirkvi, prívrženec iberizmu – spojenia Portugalska so Španielskom – vzbudzoval v portugalskej verejnosti nepokoj často a rád.

SkryťVypnúť reklamu

Nadácia Josého Saramaga vyzvala čitateľov z celého sveta k spomienkovým podujatiam. K jedinečnej výzve Nadácie Josého Saramaga sa pripája aj Sekcia portugalského jazyka Filozofická fakulta a LUSK v spolupráci s portugalským kultúrnym inštitútom Camões – Instituto da Cooperação e da Língua. Pripravili podujatie Dni nepokoja, na ktoré Vás týmto pozývajú.

Dnes sa v Café Kút okrem rozprávania o autorovi bude čítať zo Saramagových románov Cesta slona a Povesť o kláštore. V pondelok, 26. 11. sa bude v KC Dunaj premietať dokument José a Pilar.

José Saramago sa narodil 16. novembra 1922 v dedine Azinhaga, v kraji Ribatejo „vidiečanom bez pôdy“. K svojmu priezvisku prišiel nedopatrením. Po rodičoch by sa mal správne volať José de Sousa, ale úradník ho do kroniky zapísal pod menom José de Sousa Saramago. Saramago bola prezývka rodiny spisovateľovho otca, ktorá vypovedá o ich chudobnom pôvode: slovo saramago označuje reďkev ohnicovú, ktorou sa chudobní v časoch hladu živili.

SkryťVypnúť reklamu

Keď mal tri roky, rodičia sa s ním presťahovali do Lisabonu, no José sa pravidelne vracal do svojho rodiska za starými rodičmi, na ktorých bol silne naviazaný. Chudobní, negramotní roľníci, no predovšetkým múdri, pokorní a láskaví ľudia boli Saramagovými učiteľmi života a spisovateľ im vzdal vrúcnu poctu v prejave pri preberaní Nobelovej ceny.

V mladosti vystriedal Saramago sériu zamestnaní. Ako vyučený zámočník pracoval v autoservise, neskôr si vyskúšal prácu v štátnej správe či v metalurgickom podniku. V 50. rokoch pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Estúdios Cor, v 70. rokoch sa stal zástupcom šéfredaktora denníka Diário de Notícias. Od 80. rokov, v ktorých sa etabloval ako uznávaný spisovateľ, venoval sa výhradne literárnej tvorbe. Z tohto obdobia pochádzajú jeho najznámejšie romány: Levantado do Chão (Povstal z prachu,1980), Memorial do Convento (slov. 1986, Povesť o kláštore,1982), O Ano da Morte de Ricardo Reis (Rok, keď zomrel Ricardo Reis,1984), A Jangada de Pedra (Kamenná plť, 1986), História do Cerco de Lisboa (slov. 2003, Príbeh o obliehaní Lisabonu,1989).

SkryťVypnúť reklamu

Veľký škandál vyvolal Saramagov román O Evangelho Segundo Jesus Cristo (Evanjelium podľa Ježiša Krista, 1991). Provokujúcim príbehom o Ježišovi a o jeho vzťahu s Máriou Magdalénou, ako aj ostrou kritikou náboženstva pobúril Saramago katolícku cirkev a veľkú časť verejnosti do takej miery, že ministerstvo kultúry vyčiarklo román zo zoznamu portugalských diel navrhovaných na Nobelovu cenu za literatúru. Saramago označil tento čin za cenzúru a na protest proti „anti-saramagovskej“ kampani vysťahoval sa na ostrov Lanzarote (Kanárske ostrovy), kde žil so svojou druhou manželkou Pilar del Rio až do konca života.

José Saramago býva oceňovaný za rozprávačské majstrovstvo a jedinečný autorský rukopis, súčasťou ktorého je napríklad nerešpektovanie interpunkčných znamienok. Saramago často vo svojich románoch vychádza z historických udalostí, na ktorých stavia fantastický príbeh, Vďaka prelínaniu reality s fantastičnom sa niektoré jeho diela približujú k magickému realizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 327
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 454
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 259
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 299
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 911
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 440
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu