SME

Meir Shalev: Teraz píšem o krutej odplate

Židia milujú rozprávanie príbehov, je to naša profesia, hovorí najprekladanejší izraelský spisovateľ do slovenčiny.

Meir Shalev na nedávnej návšteve v Bratislave.Meir Shalev na nedávnej návšteve v Bratislave. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Je starý presne ako Izrael. „Ale vyzerám lepšie,“ vtipkuje, keď sa opýtame MEIRA SHALEVA, aký je to pocit. Najprekladanejší izraelský spisovateľ na Slovensku síce väčšinu života prežil v Jeruzaleme, ale vždy radšej písal o magickom živote na dedine, kde vyrastal. Hneď pri jeho prvej, Šesťdňovej vojne ho postrelili, a tak už nemusel slúžiť v armáde. Nestal sa však z neho kaviarenský intelektuál. V slovenčine mu práve vyšla dotlač knihy Štyri hostiny.

sm-1123-016-2xkniha2.rw.jpgNaozaj ste boli v tajnom sklade zbraní v sandáloch s nechtami nalakovanými na červeno, ako píšete v knihe?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Áno, a keby bolo teraz v Bratislave horúce počasie, tak si tu tiež obujem sandále, tie vždy nosím v Izraeli.“

Takže aj opis vašej bláznivej rodiny je úplne realistický?

„Možno slovo bláznivá nie je úplne správne. Asi by som to spresnil, že to nebola obyčajná konzervatívna rodina.“

Sám ste zažili Šesťdňovú vojnu v roku 1967, aké to bolo?

„Mal som devätnásť rokov. Teraz by som do toho nešiel, ani keby mi zaplatili, ale vtedy som samozrejme chcel byť pri akcii. Politická situácia bola úplne iná a ja som vtedy rozmýšľal úplne inak ako teraz.“

Na rozdiel od väčšiny o nej nehovoríte ako o hrdinskej vojne, prečo nie?

„Vojensky to bol určite veľký úspech, ale politicky veľká prehra, pretože Izrael odrazu získal okupované teritóriá, čo bola politická chyba. Ako generál máte byť na čo hrdý, ale ako politik nie.“

SkryťVypnúť reklamu

Zúčastnili ste sa priamo v bojoch?

„Áno , vyslali ma na Golanské výšiny, bol som tam postrelený. Skončil som na tri mesiace v nemocnici a potom ma prepustili z armády. Mal som na starosti navigáciu, v tom som stále celkom dobrý.“

Využívate to v živote?

„Vysaďte ma kdekoľvek, v horách či v púšti, a dostanem sa stadiaľ von, nepotrebujem ani GPS. Mám Toyotu pick-up, s kamarátmi chodíme do púšte na tri-štyri dni.“

V knihe Chlapec a holubica je dojemný, no veľmi nezvyčajný záver. Bez toho, aby sme prezradili pointu, je ten záver realistický?

„Príbeh samozrejme nie je reálny, ale môže sa to stať. Konzultoval som to s doktorom, ktorý je na to expert. Dokonca som meno tohto doktora Laufera dal postave lekára v tejto knihe.“

Ten román sa stal knihou roka v Izraeli, ale ocenila ju aj Zoologická spoločnosť v Tel Avive. Čo si ceníte viac?

SkryťVypnúť reklamu

„Zoológovia mi dali cenu za dve knihy. Jedna bola za Ruský román (pozn. v slovenčine vyšiel ako Modrý vrch), tú mi dala entomologická spoločnosť. Kniha sa odohráva na farme, kde máte veľa hmyzu, motýľov a tak podobne. Knihu Chlapec a holubica zase ocenili zoológovia z univerzity v Tel Avive a Izraelská asociácia pozorovateľov vtákov za opis migrácie vtákov. Izrael je koridorom pre európske vtáky, čo sú na ceste do Afriky. Je veľmi zaujímavé sledovať, keď lietajú všetky tie orly, pelikány či spevavé vtáky v obrovských kŕdľoch. Mám veľmi rád izraelskú prírodu.“

Tá je aj veľmi výraznou kulisou vo vašich románoch.

„Nie som samozrejme expert, ale poznám mnoho druhov rastlín aj zvierat, a rád ich dávam do knihy, pretože im to dáva akúsi mytologickú atmosféru, keď tam je aj spojenie so zvieratami, nielen s ľuďmi.“

SkryťVypnúť reklamu

sm-1123-016-2kniha1.rw.jpgPred písaním ste si urobili vlastný výskum o holuboch či o hmyze?

„Čítal som o tom veľmi veľa a stretával sa s ľuďmi, čo sa starajú o domáce holuby. Súčasťou prípravy na knihu bol aj môj vlastný výskum o vojne v roku 1948, o ktorej som sa zhováral s jedným veliteľom. Ale inak je ten príbeh len moja vlastná imaginácia.“

Keď už sme v roku 1948, vy ste sa vtedy narodili, aké je to byť starý ako Izrael?

„Je to trochu zábavné, sám si hovorím, že máme síce rovnaký vek, ale ja vyzerám lepšie (smiech). Takže je to fajn. No mám aj pocit zodpovednosti, že ja a moja krajina sme ako bratia, narodili sme sa v tom istom roku, a musíme na seba dávať pozor. Situácia v Izraeli nie je ľahká a lídri nie sú veľmi talentovaní, takže musím mať starosti.“

Teraz vychádza veľa kníh o Izraeli, o tom, aká je to úspešná krajina. Vy to vidíte inak?

SkryťVypnúť reklamu

„V niektorých odboroch, ako sú technológie či veda, je veľmi úspešná. Naša agrikultúra je možno najlepšia na svete, rodinné farmy v Izraeli sú úplne komputerizované, vidím to vo svojej vlastnej rodine. Na druhej strane, podľa mňa politici napáchali veľa omylov. Náboženstvo je veľmi vplyvné v politike, čo je chyba a nie je to demokratické. Ako aj celý problém okupovaných teritórií a osád.“

Vaše postavy si často rozprávajú príbehy. Je to v izraelských rodinách bežné?

„Samozrejme, židia milujú rozprávanie či písanie príbehov. Je to naša profesia, to robíme celé storočia. Zoberme si napríklad hebrejskú Bibliu. Iné národy skladajú najkrajšiu hudbu, iní stavajú pyramídy, objavujú Ameriku, náš biznis je rozprávanie príbehov. V našej rodine sa večer vždy všetci zišli za stolom a rozprávali sme si príbehy.“

SkryťVypnúť reklamu

A ako to bolo so somárom, ktorý v Ruskom románe lieta za anglickým kráľom do Londýna?

„Teraz chcete vedieť, či je to pravda, alebo nie? (smiech). Je to príbeh, ktorý som počul od strýka, keď som vyrastal ako dieťa na farme. Mali sme tam somárika, ktorý bol veľmi lenivý, veľmi nepracoval, bol to skôr náš domáci miláčik a všetci sme ho mali radi. Strýko mi raz povedal, že keď bol mladší a Briti spravovali Palestínu, tak lietal do Buckinghamského paláca, kde diskutoval s kráľom o sionizme. Veľmi sa mi ten príbeh páčil, poznal som toho somárika osobne, takže som ho dal do svojho prvého románu. O 35 rokov neskôr mi strýko vyčítal, že ako som to mohol napísať do knihy, veď to bol vymyslený príbeh.“

Váš otec bol básnik. Ovplyvnilo vás to stať sa spisovateľom?

SkryťVypnúť reklamu

„Ako dieťa som chcel byť zoológom. Vždy som veľa čítal, ale nechcel som byť spisovateľom. Roky som pracoval v televízii a postupne som zistil, že to nemám rád, že ma to napĺňa prázdnotou. Mal som skoro štyridsať, keď som si hovoril, že by som mohol napísať román. Už predtým som napísal dve detské knihy, ale chcel som skúsiť niečo väčšie. Napísal som Ruský román, a ten mal veľké ohlasy medzi čitateľmi.“

Často vyťahujete historky z rodinného prostredia. Prečo?

„Je to kombinácia rodinných príbehov, kníh, ktoré som čítal, a niečoho vlastného v mojej hlave. Niekedy píšem knihu, aby som zapôsobil na ženu, ktorú milujem.“

sm-1123-016-2xkniha.rw.jpgA to je ktorá kniha?

„To je tá, ktorú píšem teraz pre svoju novú lásku. Dúfam, že sa bude páčiť aj čitateľom. Je o brutálnej odplate, plnej násilia.“

SkryťVypnúť reklamu

Narodili ste sa v kibuci a vyrástli v mošave. Existujú ešte tak, ako ich poznáme z vašich kníh?

„Veľmi sa zmenili. Kedysi ste nemohli mať žiadny majetok v kibuci, všetko patrilo každému, deti vyrastali s ostatnými deťmi bez rodičov, ktorých veľmi nepoznali. Tieto veci ma tak hnevali. Bolo to proti ľudskej náture. V mošave mal každý vlastnú farmu, bolo to lepšie. Mal som ho rád, pre jeho blízkosť s prírodou, ale vo všeobecnosti nemám rád malé komunity, ktoré vedia o každom všetko.“

Väčšinou píšete o živote na vidieku, ale väčšinu života ste prežili v Jeruzaleme. Aký je tam život?

„Teraz už znovu niekoľko rokov žijem na dedine, väčšinu života v Jeruzaleme sa mi snívalo o živote mimo mesta. Jeruzalem je veľmi depresívny, taký veľmi svätý a dôležitý, že sa to nedá uniesť. Je to ako bývať s pápežom v jednom dome. Mal kráľa Dávida, Ježiša či križiakov a veľkých židovských rabínov. Jeruzalem si nevšíma súčasných obyčajných obyvateľov. Je to ako mať pomer so ženou, ktorá už ako milencov mala Paula Newmana a Johnnyho Deppa. Nevšímala by si ma.“

SkryťVypnúť reklamu

Preto ste raz navrhli dalajlámovi, aby viedol Jeruzalem?

„Budhizmus je oveľa mierumilovnejší ako monoteistické náboženstvá. Našťastie, to židovské nie je misionárske ako islam či kresťanstvo, ale stále tam je niečo, čo sťažuje človeku život. Budhisti relaxujú a nerobia si nároky na Jeruzalem ako židia, kresťania či moslimovia. Takže, keby dalajláma viedol mesto, určite by bolo pohodovejšie. Lenže, keď som mu ponúkol tento džob, povedal, že už má dosť svojich starostí (smiech).“

S Amosom Ozom a Davidom Grossmanom vás škatuľkujú medzi „mierových“ spisovateľov. Priatelíte sa?

„Máme kamarátsky vzťah, občas sa stretávame. Keď mám nejakú novú knihu, pošlem im ju s venovaním a oni robia to isté. Mám napríklad veľmi rád Ozov Príbeh o láske a tme, je to jeho najlepší román, hoci, on hovorí niečo iné. Lenže, spisovatelia nikdy nehovoria pravdu, keď hovoria o knihe, ktorú majú najradšej, respektíve, že nemajú knihu, ktorú by mali najradšej. To je klamstvo, tomu neverte.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 511
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 576
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 722
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 648
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 586
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 238
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 669
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 351
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 176
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 12 445
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 327
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 961
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 824
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu