Nápady režiséra Sama Mendesa diváci ocenili, film Skyfall má rekord.
Chvíľami už strácal chuť do roboty, cítil sa zradený a zaskočil ho pokles sebavedomia. Skúšky zo streleckej presnosti a fyzickej kondície dopadli katastroficky, šéfka M musela poriadne sfalšovať výsledky, aby ešte vôbec mohol byť agentom.
A predsa už dávno nebol James Bond v takej skvelej forme. Prejavilo sa to na návštevnosti, Skyfall sa práve stal najúspešnejším filmom v histórii britských rebríčkov.
Štúdiá Metro Goldwyn Mayer teda nesnívali, keď si brali pôžičku a napriek hroziacemu krachu verili, že dvadsiatu tretiu bondovku má zmysel urobiť. Séria už mala päťdesiatročnú tradíciu a oni našli režiséra, ktorý ju dokázal zmeniť a – vylepšiť.
V konflikte s tým, čo robí
Porovnanie
Najúspešnejší film v Británii:
1. Bond: 94,3 miliónov libier 2. Avatar: 94 miliónov libierCelosvetové tržby: 1. Avatar: 2,8 miliardy dolárov 29. Bond: 870 miliónov dolárov
„Občas som sa celý zúfalý pýtal: Pane Bože, čo ešte možno o Jamesovi Bondovi povedať? Potom som si však uvedomil, že mám vlastne nekonečnú slobodu a že ho môžem priviesť na miesta, kde nikdy predtým nebol,“ povedal pre agentúru Reuters režisér Sam Mendes.
Daniel Craig už nehrá bezstarostne načrtnutého agenta, ale hlbšie a s porozumením opísaného muža v kríze.
„Aj Temný rytier, aj Bourne mali úspech preto, že ich hrdina je v istom zmysle v konflikte s tým, čo robí a do čoho ich niekto tlačí,“ hovorí Mendes. „Diváci prijali ich temnejšie, osobnejšie príbehy.“
Netreba dráždiť fanúšikov a znalcov – na to, ktorá bondovka bola najlepšia, sú rôzne názory. V každom prípade je Skyfall výborný a v nejednom zmysle odvážny film.
Obstál by, aj keby ho vytrhli z kinematografického kontextu a musel by sa obhájiť celkom sám, bez ochrannej vrstvy tradície, súvislostí a popularity.
Staromódny či moderný?
Ku koncu filmu sa James Bond strašne nahnevá, lebo mu zničia jeho staré naleštené auto.
Síce sa to dalo postrehnúť len v jeho polsekundovom pohľade, ale Sam Mendes viacerými podobnými drobnosťami vystihol, že Bond je klasik a že taký má byť aj film o ňom.
„Áno, patria k nemu v podstate staromódne hodnoty – česť, dôveryhodnosť, priateľstvo, odvaha,“ hovorí Mendes.
Možnože vývojár Q sa už na Bonda pozerá skepticky a neverí, že taký staromódny muž pochopí, ako fungujú najnovšie technologické pomôcky.
Ale keď si všetko spolu vydiskutujú, dopracujú sa napokon k ozaj modernému obrazu agenta tajnej služby.
Rekordná návštevnosť v britských kinách znamená, že po štyridsiatich dňoch premietania sa na lístkoch vyzbieralo 94,3 milióna libier (117 miliónov eur). Na Slovensku ho videlo asi 150-tisíc ľudí.
„Keď sme spolu hovorili pred premiérou, vravela som, že by nás potešilo 90-tisíc divákov. Teda toľko, koľko mal Temný rytier. Takže s novým Jamesom Bondom sme nesmierne spokojní,“ hovorí Jana Studená z distribučnej spoločnosti Forum Film.
Prirodzene, že k tomu prispela aj veľká kampaň a pozornosť médií. Tentoraz sa do toho nečakane zapojil aj Vatikán, konkrétne jeho noviny L’Osservatore Romano.
Jamesa Bonda roky ignorovali, tentoraz sa o ňom rozpísali viac a ocenili, že je akýsi ľudskejší. Jeden z piatich článkov sa volal: „007 Povolenie plakať.“