SME

Ako vzniká hit: televízny Kubo

"Anča, ja mám nožík." Z generácie na generáciu sa prenáša veta Jozefa Kronera z televízneho filmu Kubo.

Kuba si môžete pozrieť 24. decembra o 19.30 na Dvojke.Kuba si môžete pozrieť 24. decembra o 19.30 na Dvojke. (Zdroj: Telexim)

Žiadny sneh, žiadne vianočné zvyky, nie je to dokonca ani rozprávka a takmer tretinu filmu tvoria ľudové piesne a tance. Napriek tomu sa z televízneho filmu Kubo stala vianočná televízna klasika a najznámejšia veta ‚Anča, ja mám nožík‘ sa aj vďaka tomu prenáša z generácie na generáciu.Jozef Hollý, Martin Ťapák

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vianoce v televízii, to nie sú len české Tri oriešky pre Popolušku či ruský Mrázik. Bez Kuba v podaní Jozefa Kronera by televízne Vianoce neboli kompletné a mnohí diváci by mali pocit, že im čosi dôležité z vianočného obradu chýba.

SkryťVypnúť reklamu

Je pozoruhodné, že Kubo, ktorý vznikol v roku 1965 (teda pred 47 rokmi) sprvu vyvolal rozpačité reakcie – mnohí diváci nedokázali stráviť zámernú divadelnú štylizáciu a čudesné „špagátové“ kulisy.

Na druhej strane, výkon Jozefa Kronera, romantický príbeh o láske a plno ľudových piesní napokon prevážili, ľudia si na špagáty zvykli a dnes už nikomu nepripadá čudné, že drevenice v Kubovi majú priehľadné steny.

Jozef Hollý

História vzniku Kuba má zaujímavé pozadie: autorom divadelnej predohry je evanjelický farár Jozef Hollý (1879 – 1912) a text hry prvýkrát uverejnil v roku 1904 v Slovenských pohľadoch. Ak by ste chceli zistiť, ako vlastne pôvodný text Kuba vyzerá, môžete si ho zadarmo stiahnuť zo Zlatého fondu denníka SME.

Kubo (tvorcovia)

  • Martin Bečela, richtár, bohatý gazda (Elo Romančík)

  • Anna, jeho žena (Viera Strnisková)

  • Kubo, ich syn (Jozef Kroner)

  • Eva Košáriková, bohatá vdova (Eva Kristínová)

  • Anička, jej dcéra (Milka Vášáryová)

  • Štefan, gazda u Košáričky (Samuel Adamčík)

  • Paľo, mládenec, rodina Štefanova (Jozef Adamovič)

  • Lovecký, vdovec, všelijakého zamestnania (Július Pántik)

  • Dora, stará Cigánka (Vilma Jamnická)

  • Tancuje Lúčnica, spieva Darina Laščiaková

  • Choreografia Štefan Nosáľ

  • Architekt Anton Krajčovič

  • Hlavná kamera Tibor Biath

Jozef Hollý, ktorého sté výročie smrti sme si pripomenuli v novembri, sa do slovenského divadelníctva zapísal aj ďalšou známou veselohrou nazvanou Geľo Sebechlebský.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek predčasnej smrti divadelníctvo v Hollého rodine zostalo, venovali sa mu dcéra Elena Holéczyová a syn Martin Hollý, ale aj vnuk Martin Hollý ml. (1931 – 2004), ktorý patril medzi najvýznamnejších slovenských režisérov, či ďalší vnuk, český herec Josef Abrhám.

Kubo patril medzi často hraný a úspešný divadelný text – príbeh je jednoduchý, zápletka zrozumiteľná, humoru je dosť a aj ľudové piesne zaznejú.

Nuž a pre tých, čo Kuba nikdy nedopozerali do konca, ponúkam kostru príbehu: Bohatý richtár Bečela má hlúpeho (v origináli ‚sprostého‘) syna Kuba.

Bohatá vdova Košáriková má zasa krásnu dcéru Aničku, súcu na vydaj. Vdovec Lovecký pripraví intrigu – Anička sa má vydať za Kuba, Lovecký si uchmatne vdovu Košárikovú a s Bečelom sa podelia o jej majetok.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže o Aničku má záujem aj chudobný mládenec Paľo. Keď sa celá intriga prevalí, vdova Košáriková sa nahnevá, Aničku dostane Paľo, Kuba zmastia husári a láska a pravda zvíťazia nad lžou a nenávisťou.

Jozef Kroner

Predstava, že Vinnetua by hral niekto iný, než francúzsky herec Pierre Brice, je pre zopár generácií divákov neprijateľná. Rovnako je to aj s Kubom – kto iný by ho mohol hrať, než Jozef Kroner?

Pravdou je, že tento herec Kuba hrával už ako amatér a postava sa s ním dostala až do Martinského divadla, kde začal svoju profesionálnu kariéru.

Ako spomína pani Darina Ťapáková, manželka režiséra Martina Ťapáka:

„Jozefa Hollého manžel miloval. Pamätám sa, ako jeho Kuba uvádzali v Martinskom divadle. Tam sme s manželom aj prvýkrát videli Jožka Kronera v tejto úlohe a nesmierne sa nám to zapáčilo.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sme sa neskôr presťahovali do Bratislavy a Jožko Kroner s rodinou tiež, boli sme si veľmi blízki a už vtedy obaja premýšľali o tom, že nakrútia Kuba pre film.“

Pravda a láska zvíťazila a krásny pár Milka Vášáryová s Jozefom Adamovičom dostala požehnanie vdovy Košárikovej v podaní Evy Kristínovej (vpravo)- Foto - Telexim

Nakrúcanie

Príležitosť prišla z Československej televízie v roku 1964. V Bratislave fungovalo oddelenie, ktoré sa nazývalo Televízna a filmová tvorba (TFT) a ktoré nakrúcalo (produkovalo) filmy primárne určené pre premietanie v televízii.

Vzniklo tu veľa televíznych skvostov a jedným z nich je aj Kubo. Pani Ťapáková, ktorá bola blízko pri vzniku Kuba, spomína:

„Väčšina divákov bola zvyknutá, že keď ide v televízii folklór, bude to realistické, akoby naozaj na dedine. Kuba nakrúcali aj z finančných dôvodov v najväčšom ateliéri na Kolibe, bolo to lacnejšie a jednoduchšie, ako keby mali nakrúcať niekde v exteriéroch.“

SkryťVypnúť reklamu

Režisér Martin Ťapák (1926) bol vo svojom živle, robil to, čomu najviac rozumel a čo mal najradšej – folklór. Scénu mu vytvoril architekt Anton Krajčovič a prvýkrát sa použila tzv. špagátová scéna, vďaka ktorej je Kubo zvláštnym spôsobom moderný dodnes.

Keď Martin Ťapák videl postavenú scénu prvýkrát, bol z nej v rozpakoch, rýchlo však pochopil možnosti, ktoré mu ponúkala – priehľadné steny dreveníc mu umožnili prepájať prostredia, izbu s dvorom a podobne, a tak dynamizovať dej.

Štylizácia bola zámerne divadelná a divák vďaka nej chápal, že nepozerá realistický obraz života na dedine na prelome storočí, ale veselohru.

Foto - Telexim

Medzi smiechom a tragikou

Aj bez mučenia sa priznám, že keď som Kuba videl ako dieťa prvýkrát, celá novátorská špagátová štylizácia mi bola cudzia a nezrozumiteľná a veľkých úľov v podobe ľudských hláv som sa dokonca bál.

SkryťVypnúť reklamu

Pripadalo mi zvláštne, že nejakí ľudia bývajú v domoch zo špagátov a pritom si aj veselo spievajú a tancujú. A keď pršalo alebo snežilo, čo robili?

Vekom som si však zvykol a ako väčšina divákov, aj ja obľubujem dva kľúčové výstupy – prvým je Kubo na vohľadoch (‚Anča, ja mám nožík‘), kde štyridsaťročný Jozef Kroner hrá dedinského ‚prostáčika‘ a dokonale balansuje medzi smiechom a tragikou.

Druhým výstupom je legendárna hádka medzi vdovou Košárikovou (Eva Kristínová) a richtárovou ženou (Viera Strnisková), v ktorej si obe vykričia všetku zlosť a nenávisť.

Nielen dnes, v časoch politickej korektnosti, dokáže vyvolať Kubov príbeh otázky o tom, či je vhodné, aby sa diváci smiali na mentálne postihnutom mládencovi.

Už autor Jozef Kollár bol veľmi opatrný a postava Kuba nie je hnaná do extrému, ale slúži skôr ako rezonančná doska, zosilňujúca pohnútky a konanie ostatných postáv.

SkryťVypnúť reklamu

Nuž a Jozef Kroner zahral Kuba s majstrovskou virtuozitou a ľudskou pokorou, bez výsmechu, ale s humorom.

Víťazstvo lásky

Režisér Martin Ťapák spracoval Kollárov text veľmi pietne, v podstate ho len upravil a pridal napríklad aj legendárny ‚nožíkový‘ výstup.

Celé nakrúcanie prebiehalo v radostnej atmosfére a stretli sa pri ňom tvorcovia, ktorí boli vtedy na vrchole svojich tvorivých síl: okrem Ťapáka, Kronera či Krajčoviča aj choreograf Štefan Nosáľ či kameraman Tibor Biath.

Vďaka tejto súhre vzniklo nadčasové dielo prinášajúce posolstvo o víťazstve lásky nad mamonou a chamtivosťou.

Kubo (úryvok)

Kubo: Anča...

Anička: No?

Kubo: Aha, ja mám nožík.

Anička: Hí, aký krásny. A odkiaľ ho máš?

Kubo: Z jarmoku.

Anička: A kto ti ho kúpil?

Kubo: Ujčok.

Anička: A čo s ním budeš robiť?

SkryťVypnúť reklamu

Kubo: Rezať.

Anička: A čo?

Kubo: Ale drevo, čo sa pýtaš, sprostá...

Košáriková: Bože môj, veď si len sadni u nás Kubko, sem...

Kubo: Nedbám, sadnem si.

Košáriková: No rozprávaj, čo je nového?

Kubo: Čo ja viem?

Košáriková: Nevieš, čo je nového?

Kubo: Nie.

Košáriková: A čo si robil včera? Kde si bol?

Kubo: Na peci.

Košáriková: A čo si tam robil?

Kubo: Čo ja viem? Spal som. Ty, Anča, dáš mi ten ručník?

Anička: Aký ručník?

Kubo: Ujčok Lovecký povedali, že ty si moja frajerka a moja mať ma sem poslali, aby som šiel na vohľady. Aby som si sadol, rozprával a počúval. A potom mi vraj dáte chleba a voľáke koláče. A ty že mi dáš ručníček a nič mi nedávate.

Košáriková: Hneď to bude Kubko... Veď my sme sa nenazdali, že ty k nám prídeš...

Anička: A načo ti bude ten ručník?

SkryťVypnúť reklamu

Kubo: A čo ja viem? Ty, Anča, moja mať povedali, že prídeš k nám za nevestu...

Anička: Povedz svojej materi, že moja mať povedali, že ma k vám nedajú.

Kubo: To som rád! Lebo ty by si nám zjedla všetky makové buchty a mne by málo zostalo.

Anička: A ja makové buchty strašne rada, všetky by som ti ich pojedla.

Kubo: Tak to si radšej zostaň pri svojej materi, vieš! Nechcem ťa k nám!

A ručníček mi dáš?

Anička: Dám, dám, aj maku doň, len povedz svojej mame, že ma nechceš.

Kubo: Nuž, nedbám...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 001
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 208
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


26
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 050
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 964
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 471
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 122
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 109
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu