Najviac hlasov zo všetkých získal film Zuzany Piussi Od Fica do Fica.
B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | Y | Z
Pozrite sa, ako hlasovali osobnosti v našej ankete v týchto kategóriách: 1. Kniha | 2. Hudba | 3. Film | 4. Divadlo | 5. VýstavaVýsledky ankety SME o Kultúrnu udalosť roka
Absolútny víťaz: Od Fica do Fica, r. Zuzana Piussi
Kniha roka: Balla: V mene otca
Hudobná udalosť roka: koncert Zelená pošta
Film roka: Od Fica do Fica, r. Zuzana Piussi
Výstava roka: Jana Želibská:Zákaz dotyku (SNG), kurátorky: V. Bungerová, L. Gregorová
Divadelná udalosť roka: J. Rozner, P. Pavlac: Sedem dní do pohrebu, r. Ľ. Vajdička (SKD)
Balla, spisovateľ
1. V. Staviarsky: Kale topánky, Poľská dráma, D. Mitana: Psie dni, S. Gamboa: Nekropolis, J. Kersnovskaja: Jaká je cena člověka. Vzpomínky z vyhnanství a gulagu.
2. Bob Dylan: Tempest, Screaming Females, Public Image Limited: This is PIL, Jack White: Blunderbuss, Duane Peters and The Great. Unwashed:Beautiful Tragedy.
3. Láska.
Palo Bálik, dizajnér
1. L. Piussi: Život je krátky – V momente, ak je dizajnér knihy pri práci nadmerne vyrušovaný obsahom textu, je favorit na knihu roka jasný. Milujem svoju prácu.
2. Živé kvety – Oľga, ideš svojím tempom!
3. Moonrise Kingdom - Od začiatku do konca saturácia mysle, srdca a farieb. Film úprimne jednoduchý ako pohľadnice z pionierskych táborov.
5. Denisa Lehocká (SNG) - Neobyčajne exotické prostredie, v ktorom sa každý muž rád opýta na cestu.
Andrej Bán, fotograf
1. Rusíni J. Ondzika a T. Leňa - Som ozaj veľmi rád, že vyšla a prepojila silným autorským rukopisom „starú éru“ s tou novou.
5. Robert Capa (SNG) - prvýkrát vystavuje svetová legenda raného fotožurnalizmu na Slovensku a divák vidí, prečo je dôležité a nenahraditeľné to jeho „byť blízko“. Martin Kollár (Tranzit) - ukázal celkom iné veci, než na aké je divák na Slovensku z jeho tvorby zvyknutý, tieto fotografie vzniknuté naprieč Európou sú ťažké, ponuré, no práve tým veľmi silné.
Zuzana Bartošová, teoretička umenia
1. Mojich 7 životov – Agneša Kalinová v rozhovore s Janou Juráňovou. Svedectvo o životných osudoch výnimočnej ženy, prostredníctvom trpezlivo kladených otázok aj okno do historických, kultúrnych, politických a konfesionálnych súvislostí. Kreatívny a vrúcny vzťah Agneši Kalinovej k životu, ktorým je kniha presiaknutá, je darom navyše.
5. KRV (SNG) - Veľkoryso načrtnutá téma, ktorá má miesto v dejinách, aj v súčasnom umení.
Peter Bebjak, filmár
1. Nesbo – Snehuliak, Paolo – Osamelosť prvočísiel.
2. Michael Nyman (Viva Musica!).
3. Rozchod Nadera a Simin, Musíme si pohovoriť o Kevinovi, Hanba.
4. Iluminárium – P.A.T platforma pre súčasné divadlo Slávy Daubnerovej.
5. Andrej Dúbravský: Tento svet je plný odstupov (Zlaté piesky), Mednyánszky (Soga), Boleslav Boška – Okolie (Photoport).
Zuzana Belková, Slov. rozhlas
1. Balla: Oko, Staviarsky: Kale topánky, Šikulová: Diera do svetra, Litvák: Oranžová tráva, D. Fulmeková: Materská.
4. Čechov: Čajka. Stephensonová: Pamäť vody. Kafka: Zámok.
Bene, hudobník
1. Rachmanovová: Manželstvá v červenej búrke - povinné čítanie, aby sa nezabudlo a nezabúdalo. Aj s predchádzajúcim dielom.
2. Dylan – Tempest, Cohen - Old ideas.
3. Z. Piussi a jej filmy, lebo to robí a robí to dobre a aj tak väčšina ľudí ľutuje zaplatiť cenu jedného piva, aby to naozaj podporila.
Katarína Beňová, teoretička umenia
1. Rankov: Poviedky, Krištúfek: Dom hluchého, Hvorecký: Naum
2. BHS, Predstavenie Zeljenka Metamorphoses XV pre recitátora a_9 nástrojov, Albrecht A. Sonatína pre jedenásť nástrojov, Schönberg Pierrot lunaire op. 21 – Quasars Ensemble, september 2012
3. Posledný autobus, Až do mesta Aš.
4. Jenúfa (SND).
5. Prerušená pieseň (SNG), Jana Želibská (SNG), Mednyánszky z Ringwaldovej zbierky (Soga), Milota Havránková in Bond, Stredoeurópsky dom fotografie, Delete, (SNG).
Hana Beranová, Slov. rozhlas
1. Dejiny kráľovstva uhorského, autora, prozaika, básnika, dramatika a kritického glosátora svojej doby Jonáša Záborského. Longauer: Úžitková grafika na Slovensku - Modernosť tradície.
2. Koncert laureáta Ceny Ľ. Rajtera - kontrabasistu Romana Patkoló v SRo.
3. Konzervy času - cyklus dokumentov M. Šulíka. Od Fica do Fica, Nemoc tretej moci, Muži revolúcie - témy, o ktorých treba hovoriť, TV cyklus Filmoviedky, STV - pôvodná tvorba.
4. Pohania (SND).
5. Prerušená pieseň (SNG), Beautiful Art v Danubiane, iniciatíva Truc sphéricque a Stanice-Žilina/Záriečie - rekonštrukcia žilinskej neologickej synagógy na kunsthalle, rekonštrukcia Reduty.
Fedor Blaščák, filozof a aktivista
1. Rychlík: Česi a Slováci ve 20. století, Spolupráce a konflikty 1914-1992, Habermas: K ústave Európy.
2. Kladivo, Burlas, Zagar: Poruchy spánku (Slnko records).
3. Osemdesiat dopisov, Rodina je základ státu.
4. Skrat: Delúzia.
5. Denisa Lehocká 2012 (SNG), Ján Švankmajer: Možnosti dialogu. Mezi filmem a volnou tvorbou - U Kamenného zvonu Praha, Ľubomír Ďurček: Modely komunikácie (SSG) Banská Bystrica, Tamas St. Auby - MPTU Mezinárodní Paralelní Telekomunikační Unie, tranzitdisplay Praha, Galéria Horský park – Bratislava.
Jana Bodnárová, spisovateľka
1. Antológia: Ukrajina, davaj, Ukrajina. Kalinová – Juráňová: Mojich 7 životov. Habaj: Michal Habaj, Márai: Mágia, Farkašová: Pláne približne zapamätaného.
2. Machajdík: The Immanent Velvet.
3. Na ceste, Láska, Faust, Rozchod Nadera a Simin.
4. Príbeh vojaka, Stará radnica, Košice. Takederu Kudo: Karma Exposer, Dom hercov.
5. Song Dong: Waste not, Barbican Centre, Londýn - Výnimočná výstava, ktorá jedinečne rozkryla sociálnopolitickú situáciu komunistickej Číny i tragiku individuálnych životov pod tlakom hesla Mao Ce – tunga - Nemárnite!, a ktorá sa zároveň, v novej metafore, prepájala so súčasným globálnym svetom.
Zuzana Bodnárová, Banská St a nica
5. Kunsthalle v Žiline je na rozdiel od Kunsthalle v Košicach už dnes živou a reálnou inštitúciou. Prepojenie aktivizmu a vysokej profesionality, ktorú intenzívne dávkujú konkrétni ľudia by malo byť inšpiratívne aj pre sektor štátny. Výstava A Cosmos Rosemarie Trockel v Madride - Keramika ako suverénny materiál súčasného umenia. Nový priestor bratislavskej A4 je po rokoch nažívania so štátnou NOC-kou veľkým happyendom. Projekt Handbook to the Stars od maďarského fotografa Petra Puklusa, ktorý bol vlani na rezidencii u nás v Banskej Štiavnici.
Petra Bošanská, fotografka
5. René a Radka Dreams and Shadows (GMB), novembrové spojenie Mesiaca Fotografie s OFF festivalom, Prerušená pieseň (SNG).
Peter Breiner, hudobník
1. Godár: Zrod opery z ducha rétoriky. Godár: Alla battaglia.
2. Houston Symphony, Hans Graf - Šostakovič: Rajok, 11. symfónia (Carnegie Hall). Francois Couperin (arr. Thomas Ades): Les baricades mistérieuses (Music Mondays, New York). Bach: Matúšove Pašije (Berlin Phil, Rattle). Fugit Hora (Pacora). The Art of Dreaming – Jacques Schwarz – Bart Quartet. Newyorkská hudobná scéna bola zamorená Cageom a Glassom, takže sa takmer nikam nedalo vkročiť bez nebezpečia zasiahnutia otravnými plynmi.
3. A late Quartet, Jiro Dreams of Sushi, The House I Live In, Mea Maxima Culpa, Moonrise Kingdom.
4. Čechov: Ivanov (Classic Stage Company, New York). Mike Bartlett: Cock (The Duke Theatre on 42nd Street, New York). Michael Morpurgo, Nick Stafford: War Horse (National Theatre of Great Britain). The Gerwshwin's Porgy and Bess (Richard Rodgers Theatre, Broadway). Ivanov mal extended run, tak som sa bol už niekoľko krát pozrieť na režiséra Austina Pendletona, ktorý zaskakuje v úlohe Lebedeva takým spôsobom, že ukradol celé predstavenie, napriek veľmi dobrému výkonu Ethana Hawka v titulnej úlohe.
5. Picasso Black and White, Guggenheim. After Photoshop: Manipulated Photography in the Digital Age, Metropolitan Museum of Art. Keith Haring: 1978-1982, Brooklyn Museum
Ivan Buffa, hudobník
1. Godár: Zrod opery z ducha rétoriky, Hvorecký: Naum, Jančár-Karpiscak: Koloman Sokol – 100 nepublikovaných diel, Nicholson: Gorila
2. Kopčák – Posledné slová, festivaly Nová slovenská hudba, Konvergencie, BHS a Orfeus.
3. Anjeli.
Ľubo Burgr, režisér
1. Balla - V mene otca, Lavrík – ZU.
2. Quasars Ensemble/BHS - Arnold Schönberg Pierrot lunaire.
3. Od Fica do Fica, M. Oľha – Nový život.
5. Jana Kapelová - Kunsthalle, Prerušená pieseň (SNG).
Martin Bútora, sociológ
1: Bartošová: Napriek totalite. Kniha je poctou vzdoru i kráse. Akoby mala dve duše: je to akademicky solídna, faktograficky i argumentačne podložená analýza umeleckých výtvarných prúdov na konci 60. rokov i v 70. a 80. rokoch – a súčasne je to aj pútavé, imaginatívne a inšpirujúce čítanie. Kalinová, Juráňová: Mojich 7 životov. Hlavná postava hovorí o histórii uplynulých desaťročí výstižne a plasticky. Približuje udalosti, charaktery a paradoxy oných čias cez prizmu ľudských príbehov, svojho i ďalších. Albrightová: Pražská zima.
Martin Ciel, filmový teoretik
1. Bolano: 2666.
2. Koncert Lou Reeda v Prahe.
3. Žiť (V. Sigarev), La sirga (W. Vega), Láska (M. Haneke), Czak a szél (B. Fliegauf), Až do mesta Aš (Iveta Grófová).
4. Stoka: Neistý grunt.
5. Igor Fasko: DE-KO-MENT + Milan Lukáč: Svet je aj INDE, Oravská galéria.
András Cséfalvay, výtvarník
1. Ružičková: Práce a Intimita.
2. Stevens: Silver and Gold Vol. 6 – Gloria, Lana Del Rey: Born To Die, The xx: Coexist, Sigur Rós: Valtari, Pjoni and Inkmidget EP (2012)
3. Do Ríma s láskou.
4. Grusková: Rabínka.
5. Pootvorenie: Žilina kunsthalle, Ďakujeme, že ste prijali našu účasť – Žilina Kunsthalle, Adam Novota, Martin Piaček: – Odpoveď na základnú otázku života, vesmíru a vôbec: Galéria HIT.
Daniela Čarná, teoretička umenia
5. Jana Želibská (SNG), Prvé múzeum intermédií (PGU, Žilina), Navzájom – Archívy neinštitucionalizovanej kultúry 70. – 80. rokov v Československu (Tranzit), Middle East Europe (Space), výstavný program Galérie Cypriána Majerníka.
Juraj Čarný, galerista, teoretik umenia
1. Čarná: Michal Kern (GMB), Anton Čierny, Beňová: Kafé Hyena.
2. Tornado Lue, Festivaly Next a Wilsonic
3. Melancholia, Banksy – Exit Through the Gift Shop,
4. Epos - Bábkové divadlo Žilina,
5. Výstavný program Galérie Cypriána Majerníka, Stano Masár: Zblúdilé umenie (Medium), Otis Laubert: Zaváraniny (G19), Mira Putišová: Prvé múzeum intermédií (PGU), Middle East Europe (Space).
Ladislav Čarný, výtvarník
5. Prvé múzeum intermédií (PGU), Jana Kapelová: Kunsthalle (Dom umenia, Bratislava), Middle East Europe (Space), výstavný program Galérie Cypriána Majerníka Bratislava, Jana Želibská.
Eduard Čengel, filmový producent
3. Nedotknuteľní – komerčne uspešný európsky film, ktorý zasiahne takmer každú cieľovú skupinu a zanechá nezmazateľnú stopu. A ešte je aj nesmierne vtipný – tak to bola tento rok pre mňa pecka!
4. Monteverdi a Dni starej hudby v Dóme sv. Martina.
5. Mednyánszky (Soga).
Alena Čermáková, speváčka
2. Koncert roka: Dianne Reeves na BJD. Skutočne fantastické. Potom Igudessman a Yo.
3. Film, ktorý ma dostal do kolien: Gran Torino s Clintom Eastwoodom v hlavnej úlohe. Ale to nebolo v kine, ale doma. Antikrist a Melanchólia.
Mária Čorejová, výtvarníčka, grafická dizajnérka
1. De Vigan - Ani později, ani jinde, Baronová, Pepe - Slečny
2. Mater (Viva Musica), festival Next, Iva Bittová sólo (Stupavská synogóga), Cinematic Orchestra (MMC), Sade.
3. Lawrence (Xavier Nolan), Circumstance (Maryam Keshavarz)
4. Cesta dlhým dňom do noci (Astorka), Milenci (Astorka)
5. Jana Želibská (SNG), René a Radka (GMB), Adriena Šimotová (Galéria 19), Rastislav Podhorský (Artotéka), All Lights Are Fire (Space), Oltáre súčasnosti - súčasné oltáre (Turčianska galéria Martin).
Tina Čorná, publicistka
1. Habaj: Michal Habaj, Beňová: Preč! Preč!, Šikulová: Diera do svetra, Joyce: Odysseus, Proust: Hledání ztraceného času - Vlani Česi vydali Shakespeara, teraz prinášajú revidované preklady Joycea a Prousta. Vďaka! Ak sa vrátime na Slovensko: Staviarsky: Kale topanky, rozhovor J. Juráňovej s A. Kalinovou, Ulická v preklade Jána Štrassera a mnoho ďalších.
2. Andrej Šeban Band Turné, Dylan: Tempest, Salva: Cello koncerto, Kopčák: Posledné slová.
3. Láska, Nedotknuteľní, Skyfall.
4. Sedem dní do pohrebu (SKD), Zámok (Astorka), Oresteia (SND).
5. Mesiac fotografie, najmä Robert Capa, OBRAZ ?!... Obraz a koncept - Peter Bartoš - Stano Filko - Július Koller - Rudolf Sikora - Galéria Zoya a Soga.
Viera Dubačová, režisérka
1. Hoeg: Děti chovatelů slonů, Špidlík: Prameny světla, Tan: Nový svět, Doležal: Jako bychom dnes zemřít měli.
3. Cézar musí zomrieť, Je to iba vietor, Krehká identita, Hon - Osobne si vážim a oceňujem prácu a angažovanosť Zuzany Piussy, ktorá je v tejto dobe tak prepotrebná.
4. Divadlo Pôtoň - Psota (r. Iveta Jurčová) - Videla som veľa predstavení, vydarených i menej vydarených, ale iba toto sa ma dotklo – umelecky i ľudsky.
5. Periférne centrá, Dúbravica Galéria v prírode.
Silvia Dubecká, riaditeľka ASFK
1. Piussi: Život je krátky, Murakami: 1Q84, Balla: Oko.
2. Oľga, ideš svojim tempom!, Mňága a Žďorp - Dáreček + koncert na Colours of Ostrava a celý tento festival
3. Láska, Hon, Rozchod Nadera a Simin, Od Fica do Fica, Až do mesta Aš.
2 Pohania (SND), Sedem dní do pohrebu (SKD)
5. Macho / Jankovič, Galéria Z a Galéria Nova.
Tomáš Džadoň, výtvarník, aktivista
5. Nesamozrejmý syn – Martin Piaček (SSG). Claire Waffel – Nedotýkajte sa stropu, Lucia Dovičáková – Ruže pani domácej: Vernisáž, Východoslovenská galéria Košice.
Mária Ferenčuhová, poetka, prekladateľka
1. Ružičková, Práce & Intimita. Čeněk: Chris Marker. Kšiňan: Štefánik.
3. Až do mesta Aš, Krehká identita, Ja som baník, kto je viac?
Lívia Filusová, producentka
1. Freakonomics.
2. Sting, Garbage.
3. Láska, Za kopcami.
5. Human Body.
Daniel Fischer, výtvarník
2. Szeghy: Ad Parnassum, Saariaho: Nymphéa (Cikada String Quartet), Kopčák: Posledné slová - ...všetky skladby sú skvelé, veľmi kvalitné – každá je “osobnosťou” a v prípade Sergeja Kopčáka ide o výnimočnú špičkovú interpretáciu!
3. Never Sorry.
5. Urs Fischer, Kunsthalle Viedeň, Gerhard Richter: Panorama, Centre G. Pompidou, Dan Flavin, MUMOK, Viedeň - v prípadoch G. Richtera a Dan Flavina ide o retrospektívne, vynikajúco a dôsledne nainštalované výstavy mimoriadnych osobností, Fischer predstavuje veľmi príťažlivú pozíciu na súčasnej scéne.
Elena Flašková, prekladateľka
1. Kadlečík: Iskra v studenej pahrebe, Janovic: Pinkanie, Cami: Cabaret – Minikomedie. Všetky knihy sú útle rozsahom, ale mimoriadne hutné obsahom a navyše sú krásne.
2. Cecilia Bartoli: Mission.
3. Láska, Krehká identita - Prvý film hovorí o tom, ako vyzerá skutočná láska a druhý, ako vyzerá skutočný idiotizmus.
4. Ne/istý grunt (Stoka), Tichý Tarzan (Divadlo Husa na provázku), Sedem dní do pohrebu (SKD).
5. Výstavy Mesiaca fotografie: Táňa Hojčová - Tulák po hviezdach, Martin Kollár v Tranzite.
Julo Fujak, hudobník, teoretik
1. Godár: Zrod opery z ducha rétoriky, Milčák: Brum, Balla: Oko.
2. Quasars Ensemble v Darmstadte, Josep-Maria Balanya – koncert na PostmutArt Feste 02 v Nitre, Zelená pošta, Burlas – Kladivo – Zagar: Poruchy spánku.
3. Projekt Celuloid Country.
4. Vyústenie kauzy Gorila na Slovensku.
5. Šimotová (G 19), Adamčiak: Something for Cage (Design factory), Machajdík: Waters and Cages (GMB).
Juraj Galvánek, režisér
2. Bryan Adams v Bratislave
3. Tanec medzi črepinami, Od Fica do Fica - Autentický dokument o politických udalostiach natočený a zostrihnutý s neskrývanou dávkou odvahy.
4. Oresteia (SND):
5. Ženské plastiky Štefana Prokopa v Pálffyho paláci v Bratislave.
Martin Gazdík, dramaturg
1: Skála (Arbor vitae) – monografia umelca, Záborský: Dejiny kráľovstva uhorského.
2. Susanne Blech (Pohoda), koncert Merzbow/Pandi/Gustafsson v Tabačke, koncertné uvedenie novej opery 66 sezón v ŠD Košice, kapela Saténové ruky - nový svieži vietor na scéne.
4. Sedem dní do pohrebu (SKD), Handke: Hodina, ve které jsme o sobě nevěděli + fenomén pražského Divadla Komedie celkovo a elektrizujúca atmosféra jeho posledných predstavení.
5. Výstava B. Majerníkovej, Delete (SNG), Skála v Múzeu moderného umenia Olomouc.
Jana Geržová, teoretička umenia
5: Jana Želibská: Zákaz dotyku. Skvelá autorka, vtipná, ironická, subverzívna, pre mňa skutočná “bad girl”, ktorej význam ďaleko prekračuje hranice Slovenska. Kurátorkám sa podarilo aj vďaka veľkorysým rekonštrukciám prác zo 60. rokov ukázať to najlepšie z jej tvorby, ktorá je porovnateľná nielen s ťažiskovými umelkyňami 60. rokov (Niki de Saint Phalle) ale aj s tvorbou súčasných svetových umelkýň (Ghada Amer). FILM. Directed by Artists. Film v súčasnom umení. Nitrianska galéria - Ak sa prídete pozrieť, zistíte, aký veľký je register použitých stratégií. Svetová výstava v „regionálnej” galérii.
Eugen Gindl, publicista
1. Nvotová: Fulmaya, Beňová: Preč! Preč!, Piussi: Život je krátky, Llosa: Keltov sen - Dorotina Fulmaya je úžasné čítanie. Fascinujúci osobný príbeh o tom, ako možno prežívať život naplno a pritom pomáhať tým najchudobnejším. Janina kniha je pre fajnšmekrov, ktorí dokážu vnímať magické podhubie slov a významov. Lucia vie písať poviedky, z ktorých sa to podstatné vynorí až z druhého plánu. Dokumentárny román Vargasa Llosu približuje autentický príbeh človeka z temného podpalubia kolonializmu. Čitateľ si s hrôzou uvedomí ako sa utváralo podhubie, z ktorého vyklíčila európska demokracia.
2. Mater (Viva Musica!).
3. Až do mesta Aš, Zvonky šťastia, Od Fica do Fica.
4. Divadlo Pôtoň: Psota, Sedem dní do pohrebu.
5. Museum Zoya, Modra: Obraz ?!, SNG: Prerušená pieseň, Jankovič/Macho v Zichyho paláci - V Modre sme si uvedomili, že autori aj v podpalubí totality dokázali tvoriť diela v kontexte svetovej kultúry, pričom ich posolstvo stále oslovuje. Prerušená pieseň nezviditeľnila iba ikony viac či menej uvedomeného kompromisu, ale prinútila nás vnímať ich v novom kontexte.
Marek Godovič, divadelník
1. Salmela: 27 alebo smrť robí umelca, Hvorecký: Naum, Šebesta: Venussha: Ťažký týždeň, Uličiansky: Malá princezná, Štefko a kol: Dejiny slovenskej drámy - Vydanie dejín slovenskej drámy je knižný počin roka.
2. Emiliana Torrini (Pohoda).
3. Láska, Až do mesta Aš, Od Fica do Fica, Atlas mrakov.
4. Tajná zpráva z planety matek/mamma guerilla, HaDivadlo, 4 Bartimejove pašije. Steal my heart, r. J. Šimko, Tucet o.z., Kočice - hlavné mesto kultúry.
5. Prerušená pieseň, Krv (SNG).
Ján Gregor, vydavateľ
1. Mojich 7 životov, D. Pennac - Trápenie so školou, S. Rushdie - Joseph Anton: Vzpomínky.
3. Nedotknuteľní, Až do mesta Aš, Bron/Broen (TV seriál).
Richard Gregor, teoretik umenia, šéf Galérie Cypriána Majerníka
5. Stano Filko / Oklif Onats - TRANZSCENDENTEAOQ 5.D (4. 3.) (GCM), Middle East Europe (Space), Prvé múzeum intermédií (PGU Žilina). Oltáre súčasnosti / súčasné oltáre (Turčianska galéria, Martin). Ladislav Novák (G19).
Anna Grusková, divadelníčka
1. Elektronická encyklopédia tradičnej ľudovej kultúry.
3. Až do mesta Aš.
4. Štúdio 12 - Simona Semenič: 5chalanov.sk.
5. Prerušená pieseň. Prvý ročník festivalu autorských projektov z oblasti grafického dizajnu, nezávislých vydavateľských aktivít a novej publicistiky o dizajne spojený s výstavou - SELF 2012 „Vlastným nákladom“, Adolf Frankl: Vízie – Visions – Visionen. Múzeum mesta Bratislavy, Tekutý čas (SNG), Profesia – umenie / Fotograf Josef Hofer (1883 - 1967).
Petra Hanáková, teoretička umenia
1. České umění 1980 – 2010, Henning Mankell: Neklidný muž, Mojich 7 životov.
3. Celluloid country - Veľmi poučný a užitočný “televízny seriál“. Tigre v meste - Veselý, frivolný, inteligentný, zábavný, konečne nedokumentárny slovenský film. Paradies: Liebe (U. Seidl). Od Fica do Fica.
5. Mesiac fotografie - To, že toto monumentálne podujatie, rátajúce desiatky výstav, prednášok, portfólií… naďalej funguje s patchworkovým rozpočtom, hoci by si už veru zaslúžilo pravidelnú účelovú dotáciu Ministerstva kultúry na úrovni aspoň 150 000 eur, za to Václavovi Macekovi a jeho tímu aj tento rok „klobúk dolu!”. Prerušená pieseň - Výstava síce v mnohom nesústredená a v niektorých nápadoch ľahkovážna, ale kurátorsky nápaditá a oslobodzujúco a-morálna (v zmysle ne-moralizujúca). Ďurček: Modely komunikácie (SSG), Archiv Júliuse Kollera: Badatelna (Tranzitdisplay, Praha)- Výborný, trochu cimrmanovský nápad ako sprostredkovať nesprostredkovateľné – monumentálny archív/pozostalosť Júliusa Kollera. Dramaturgia Galérie Cypriána Majerníka. Sympatická je otvorenosť tohto staromestského výstavného priestoru, ktorý režíruje Richard Gregor.
Mila Haugová, poetka
1. Michal Habaj sa ako autor suverénne dostal k tomu najlepšiemu, čo v súčasnej slovenskej literatúre existuje. Jeho texty sú brilantné formou aj obsahom. Poviedka 2012, Albert Marenčin: Čo nevošlo do dejín, PROGLAS -Kniha, ktorú by si mal prečítať každý, kto hovorí a píše po slovensky.
5. Kufor Kresieb Ladislav Mednyánszky (GMB) Unikátna výstava predstavuje kolekciu doteraz nevystavených kresieb. Robert Bielik v GMB Pálfyho palác a kniha, monografia Roberta Bielika z dielne vydavateľstva Petrus.
Zuzana Hájková, Divadlo štúdio tanca BB
2. Nikitin, Personal Suite.
4. Zuna Vesan Kozánková, SHUI.
5. Miroir Noir | Rai Escalé & Miloš Kopták – Dve telá, jedna duša (Východoslovenská galéria Košice), Vitajte v našom meste... Erik Šille (SSG).
Maroš Hečko, hudobník, filmár
1. Nočný vlak do Lisabonu – Pascal Mercier.
2. Andrea Bučková a Mária Kmeťková.
3. Až do mesta Aš.
4. SkRAT – Narodeniny.
5. Marek Ormandík, Luka Brase, Laco Teren.
Juraj Horváth, vydavateľ
1. Sebald: Saturnovy prstence. Jemné, sústredené a také dobré zápisky, že len máločo súčasné je také presné.
2. Pussy Riot v chráme Krista spasiteľa - nič dôležitejšie sa v súčasnej inscenovanej tvorbe neodohralo, nie je to moja metóda, ale na hrubý pytel hrubá záplata!
3. Moju cenu za design získava Wes Anderson.
4. Mark Lanegan.
5. Krištof Kintera: Výsledky analýzy, Prokupnutý sádrokartonový galerijní svět - Na hrane, ale s chuťou a s chlapčenskou energiou...
Silvia Hroncová, Film Europe
1. Šedivý a kol.: Dejiny Bratislavy (1) Brezalauspurc – na križovatke kultúr.
2. Koncertné uvedenie 66 sezón skladateľa Mareka Piačeka v ŠD Košice.
3. Tanec medzi črepinami, Až do mesta Aš.
4. Holokaust (Aréna). Projekt Generace Ikony, v rámci ktorého bola v premiére uvedená hra Viliama Klimáčka Kill Hill vo Wiener Wortstaetten. Einstein on the Beach (Robert Wilson – Philip Glass), obnovená premiéra v londýnskom Barbican Centre.
5. Prerušená pieseň.
Ingrid Hrubaničová, herečka
1. Houellebecq: Mapa a územie, Rehúš: Program dekomunikácie.
2. Celoročné koncertovanie Borisa Lenka - Pristupuje k akordeónu ako k svojmu telesnému orgánu - dýcha, dychčí, funí, skáče, háda sa, hladká, dojíma, vysmieva sa, podkladá nohu, dvíha zo zeme.
3. Krehká identita - Dávno mnou nič domáce tak neotriaslo ako tento pohľad do rozmýšľania a konania ľudí, ktorí sa vnímajú ako súčasní slovenskí “národovci”.
5. Inter-view 2 (Nitrianska galéria), Prieskumy na VŠVU 2012, Renáta Ormandíková - výstava Svadba (galéria Michalský dvor).
Katarína Hubová, šéfka SCD
1. Mojich 7 životov, Štrasser: Čítam - Vtipné a presne cielené vety s pointou. Dobre sa číta a hlavne je tu opäť mapovanie histórie pre nás Slovákov veľmi potrebné.
3. Posledný autobus.
5. Bety Majerníková - Zážitok zo skvelého spojenia výtvarných diel - objektov a priestorového riešenia s maximálnym využitím toho, čo plaváreň ponúka. Na krátky čas tento priestor opäť ožil spomienkou na mladú talentovanú Bety Majerníkovú. Prerušená pieseň - S odstupom výtvarné diela z 50. rokov vo mne vyvolávajú úsmev, ale pre historičku umenia je to dôležité svedectvo doby, výtvarných smerovaní – prúdov aj keď sa zdá , že bol len jeden socialistický realizmus – raz lepší raz horší. Otis Laubert (G19) - Môj obľúbený hravý, pracovitý a nevyčerpateľne tvorivý autor
Juraj Chlpík, fotograf, kameraman
1. Leňo, Ondzik: Rusíni
2. Michael Nyman na Viva Musica!, The Cubes – the cubes, RCH – Four Winds.
3. The Hunt, Polsi film, Až do mesta Aš.
4. F. Kafka: Zámok (Astorka). Aristofanes: Oblaky (SND).
5. Robert Capa – Mesiac fotografie, Jana Želibská, B. Boška: Okolie vo Photoporte.
Marián Chudovský, šéf SND
1. Eutropius a Festus: Stručné dějiny Říma, Rothmayerová: Vtedy na východe.
2. Beethovenova Symfónia č. 9 počas slávnostného otvorenia Koncertnej siene Slovenskej filharmónie.
3. Lidice, Cigán.
4. Aj kone sa strieľajú (SND), Matkina guráž (SND), Manon Lescaut (Opera SND).
5. Danubiana – Jan Kaplický: Vlastnou cestou, Danubiana – Avako Rokkaku: Odkiaľ prichádza vôňa.
Ivan Jančár, riaditeľ GMB
5. Otvorenie Galérie Nedbalka. Úžasný priestor na výstavy, výborný počin. Obraz?! Výstava štyroch slovenských výtvarníkov je výbornou ukážkou o možnostiach - nemožnostiach obrazu v tvorbe nekonformných výtvarníkov. Jana Želibská (SNG) - Jana Želibská si to už dávno zaslúžila. Naviac, výstava je aj výborne nainštalovaná.
Zora Jaurová, kultúrna aktivistka
1. Rachmanovová: Manželstvá v červenej búrke, Lakčevič: Uspávanky pre partizánov
2. Mark Lanegan a koncertné uvedenie opery 66 sezón.
3. Až do mesta Aš, Moonrise Kingdom, Iron Sky.
4. V. Klimáček: Holokaust (Aréna)
5. Prerušená pieseň, Kunsthalle (Dom umenia).
Ivan Kadlečík, spisovateľ
1. Mihalkovič: Listové tajomstvá II.
2. Andrej Šeban: bezslov.
Martin Kaňuch, šéfredaktor Kino-Ikon
1. Marker (David Čeněk).
3. Láska, Holy Motors Die Wand, Král nic nedělá.
5. Krištof Kintera (Praha).
Jana Kapelová, výtvarníčka
3. Nemoc tretej moci a Od Fica do Fica.
5. Ľubomír Ďurček - Modely komunikácie (SSG)-Výstava sprístupnila nikdy neprezentované diela autora a pomáha v analyzovaní spoločnej "normalizovanej" pamäte, pochopiť vymedzovanie sa a reflexiu umelca (umelcov) neoficiálnej scény. Paweł Althamer - Námestie Slobody. Do Bratislavy priniesol nový rozmer umenia vo verejnom priestore. Detskou energiou "očistil" priestor Námestia Slobody, ktorý napriek názvu, vnímame ako zaťažený ideologickou minulosťou. „Pozitívnym“ vedľajším efektom bolo poodhalenie tichých developerských zámerov s fontánou i celým námestím. Navzájom - Archívy neinštitucionalizovanej kultúry 70. - 80. rokov v Československu (Tranzit) - Nedávne dejiny sa rozširujú o ďalšie mená, kontexty a projekty, ktoré rezonovali. Martin Piaček - Nesamozrejmý syn (SSG) - Kritický autorov pohľad o národno-historickom aspekte jeho osobnej identity, aj o súčasnej „kríze“ kolektívnej národnej identity, štátnej a národnej minulosti. Tomáš Rafa – Respect existence or expect resistance! (SNG) - Tomáš Rafa pozoruje a zaznamenáva prostredníctvom kamery alarmujúce informácie o globálnom xenofóbnom dianí.
Karol Kevický, šéf opery SDKE
2. Piaček - 66 sezón.
4. Janáček - Jej pastorkyňa, Puccini - Plášť / Gianni Schicchi (opera ŠD Košice).
Gabriela Kisová, galeristka
1. Kol. autorov: Bratislava - Atlas sídlisk 1950-1995 - Veľmi dobre spracovaná kniha o panelákovej histórii. Aj keď o minulosti, jej prínos vidím hlavne pre budúcnosť architektúry a urbanizmu na celom Slovensku.
2. Beach House: Bloom.
3. Od Fica do Fica.
5. Althamer: Námestie slobody - Udalosť svetoznámeho umelca v Bratislave bola výnimočná tým, že na pár dní zmenila priestor zanedbanej fontány na miesto plné pozitívnej energie. Bola som tam a videla, ako deti spontánne obsadili celé námestie a hrali sa v piesku, bolo to čarovné.
Viliam Klimáček, spisovateľ, divadelník
1. Urban: Praga piccolo - po šialenom behu jeho predchádzajúcich kníh pokojný, ale hlboký nádych. Murakami - 1Q84 - mal dostať tú Nobelovku. Thompson - Habibi - opäť dokázal, že grafická novela môže byť literárna udalosť a navyše ukázal islam v svetle odpustenia, na aké nie sme zvyknutí.
4. 5chalanov.sk - v Štúdiu 12 - výborný text balkánskej autorky a hravosť novej generácie slovenských herečiek, aj keď hravosť o bolesti a o smrti.
Šymon Kliman, fotograf
1. Vlastným nákladom (SELF).
3. Posledný autobus.
5. Martin Kollár: Tranzit.
Andrej Kolenčík, filmár
1. Pašš: Tri. Nie štyri, nie päť - Revolučný počin v našich končinách, prvý slovenský grafický román zaujme nielen rozsahom, ale aj kvalitou. Je vtipný a autobiografickým nádychom sa približuje k zahraničným hitom ako je napríklad Persepolis či Jimmy Corrigan.
2. Prince Rama - Top Ten Hits of the End of the World. Ink Midget - Re-Leave Pentagramček a Jožko Suchý alias Džiga Džiga - Ich koncert vo Fuge bol nezabudnuteľný.
3. Láska je pre mňa jednoznačne najlepší film roka. Po skončení bolo v sále hrobové ticho, to som zažil asi prvýkrát. Moonrise Kingdom, Looper, Až do mesta Aš - jeden z mála súčasných slovenských hraných filmov pri ktorého pozeraní sa divák necíti trápne. Tentokrát žiadne kompóty, naopak autentická, dokumentárna atmosféra a dobré výkony nehercov, ktoré predčia hocaké seriálové pseudohviezdy. Od Fica do - Mrazivý, smutný a bohužiaľ pravdivý pohľad na súčasnú spoločnosť.
4. Napichovači a lízači divadla Skrat. Limbo Reloaded - javiskový experiment s využitím riadenej projekcie počítačovej hry a bábkovej tieňohry, čím vznikla nová a veľmi svieža vec. Soňa Ferienčíková: DEBODY, Lovec Eštebákov (Lukáš Sigmund, Pacientárium) - hra na ktorej som sa podieľal, ale nikde inde neuvidíte spojenie vášnivých nehercov, odkazy na staré brakové akčné filmy a Ibrahima Maigu ako amerického prezidenta.
5. Frejm baj frejm – (PGU a Nová Synagóga v Žiline). Každý deň odvahu s Ové Pictures v T-Gallery - Animované filmy, videoklipy a storyboardy a bábky z ich vzniku v podaní kreatívneho dua Ové Pictures. Retart Skate Remade - séria18 ojazdených skateboardových dosiek, pretransformovaných do diel.
Zdeno Kolesár, grafický dizajnér
2. Zelená pošta (koncert).
5. Trienále plagátu Trnava.
David Kollar, hudobník
2. Koncert Eivind Aarset Dream Logic v Košiciach na Jazz For sale. Skupina Korben Dallas (páči sa mi, že spievajú po slovensky a páči sa mi zvuk tejto kapely) a skupina Sto múch.
3. Dokument Mira Rema - Návrat späť o fotografovi Tiborovi Huszárovi. Tento mladý režisér začína mať čoraz viac vlastnú tvár. Film Zuzany Piussi Od Fica do Fica. Je nevyhnutné, aby niekto robil to, čo robí ona.
Juraj Kollár, výtvarník
5. Stanislav Filko (GCM), Jana Želibská (SNG), Rastislav Podoba (Krokus), Ján Kekeli (Photoport), Martin Gerboc (Zahorian gallery).
Peter Konečný, šéfredaktor Kinema.sk
1. V mene otca - Balla, Naum – M. Hvorecký.
2. The Cinematic Orchestra (MMC Bratislava), Nouvelle Vague (MMC Bratislava), Zelená pošta.
3. Láska, Jagten, Až do mesta Aš, Csak a szél, Alpeis.
5. Tekutý čas (SNG), Výstava Bety Majerníkovej (Kúpele Grössling)
Ján Krcho, teoretik umenia
2. Zelená pošta, Sting: Back to Bass - koncert, Maďarská filharmónia v Košiciach.
3. Od Fica do Fica.
5. Rudolf Sikora, Fotoodchádzanie Galéria Ernesta Zmetáka Nové Zámky.
Peter Krištúfek, spisovateľ, filmár
1. Kapitáňová: Kniha o cintoríne (nové vydanie s ilustráciami Fera Jablonovského), Tomková: Obojsmerné listy, Schalansky: Atlas odlehlých ostrovů, Holanec: Herci, Krištúfek: Dom hluchého - Tento rok som viac písal ako čítal, takže si nemôžem pomôcť – mojou súkromnou knihou roka je práve preto tá piata.
2. Longital (akýkoľvek koncert), Oskar Rózsa Partnership Unlimited, Igudesman & Joo, Zlínska filharmónia & Juraj Valčuha (Viva Musica!): Stravinského Svätenie jari a Musorgského Obrázky z výstavy na rozhorúčenom Hlavnom námestí mi stále nejdú z hlavy!
3. Moonrise Kingom, WeC verejná, Polski film, Pina, Raj: Láska - V poslednom čase obľubujem čoraz zábavnejšie filmy, kým moje scenáre sú čoraz ponurejšie. Mal by som to obrátiť.
4. Dejvické divadlo – Dealer´s Choince - Práve som si uvedomil, že by som mal viac chodiť do divadla.
5. Palo Macho: Pozor sklo! (SND), Nové Slovensko 1918-1949 (SNG), Prerušená pieseň (SNG), Magritte (Albertina).
Boris Kršňák, festival Divadlo bez hraníc
1. Longauer: Úžitková grafika na Slovensku po roku 1918 - Slovensko má nesmierne veľa čiernych dier a toto je jedna z nich, ktorá sa začína zapĺňať. Skláňam sa nad Longauerovoým počinom. Štrasser: Čítam…, Škácha: Havel navždy Havel forever, Gál: Několik dnů.
2. Korben Dallas - silný zážitok z novej skupiny a signál, že dobrá hudba na Slovensku ešte žije. DekadentFabrik - nový projekt starých známych tvárí. Kto má rád temno, nech si zatiahne roletu práve nimi. Už zase zatvárajú muzikantov - koncert pre Pussy Riot v Lucera bare v Prahe. Led Zeppelin: Celebration day.
3. Od Fica do Fica, Čtyři slunce.
4. Sedem dní do pohrebu (SKD), Delúzia (SkRAT) - Martinčania stále dokazujú, že majú nielen dobrý súbor, ale aj cit pre dramaturgické počiny a SkRAT je ako víno.
5. Krištof Kintera: Výsledky analýzy (GHMP Praha). Bohuslav Reynek (GHMP Praha). Výstavu Krištofa Kinteru považujem za jednu z najlepších výstav poslednej dekády. Obraz!?... (Zoya múzeum), otvorenie galérie Nedbalka - Bratislava (i Slovensko) dostali veľkorysý súkromný priestor na kultiváciu nášho hrubo nekultúrneho prostredia. Peter Machajdík: Waters and Cages (GMB) - dobrá výstava nemusí byť na troch poschodiach. Keď niekto vie, čo chce povedať a trafí sa do viacrozmernosti osobnosti Cagea, stačí mu aj jedna miestnosť a človek môže rozmýšľať i meditovať.
Marek Kuboš, filmár
1. Pašš: Tri. Nie štyri, nie päť.
2. Burlas-Kladivo-Zagar: Poruchy spánku
3. Posledný autobus.
5. Jana Želibská (SNG)
Katarína Kucbelová, poetka
1. Staviarsky: Kale topanky. Balla: Oko. Beňová: Preč! preč! Ružičková: Práce & Intimita. J. Juráňová v rozhovore s A. Kalinovou: Mojich 7 životov.
Juraj Kukura, divadlo Aréna
4. Hra Martina Čičváka Kukura a jej dve inscenácie: bratislavská v réžii Rastislava Balleka a pražská v réžii autora (Činoherný klub).
Alexandra Kusá, riaditeľka SNG
1. Originálny slovenský preklad gréckej hry Oblaky (SND).
2. Tohtoročné BHS, po rokoch som ich absolvovala, stále fungujú a robia to dobre.
3. Až do mesta Aš - vyzeralo to ako film, fungovalo to ako film. Tiež som ocenila ambíciu konečne žánrového filmu - Tigre v meste.
4. Dramaturgický plán divadla Aréna mapujúci slovenské dejiny, už by to raz mal niekto povedať.
5. Výstava Bety K. Majerníkovej v kúpeľoch Grössling - miesto, inštalácia, atmosféra. Dobrá je aj nová stála expozícia Židovského komunitného múzea - vyzerá ako z tohto storočia.
Juraj Kušnierik, novinár
1. Ulická: Zelený stan, Keret: Zrazu klope ktosi na dvere, Piussi: Život je krátky, Štrpka: Rukojemník, Hesse: Hra so sklenenými perlami.
2. Para: Menšina. Živé kvety: Oľga, ideš svojím tempom. Mark Lanegan. Sigur Rós v Reykjavíkz. Polish Icons na festivale Sacrum Profanum.
3. Zvonky šťastia, Krehká identita, Od Fica do Fica.
4. Oresteia (SND). Matkina guráž (SND).
Eduard Krekovič, archeológ
1. Záborský: Dejiny Kráľovstva uhorského - Je úžasné aj zahanbujúce, že kniha vyšla 2. krát až po 140 rokoch. Nicholson: Gorila.
2. Koncert gitaristu Johna Scofielda v Bratislave.
3. Od Fica do Fica - Zuzana Piussi je odvážna žena, len tak ďalej. Umenie síce nezmení slovenskú politiku, ale predsa len.
5. Milan Adamčiak v Design factory - Konečne sa mu dostáva zaslúženého uznania.
Marek Kvetan, výtvarník
1. Zutana Kepplová - Buchty švabachom.
4. Pohania (SND).
5. Denisa Lehocká, Jana Želibská (SNG).
Patrik Lančarič, režisér
1. Pašš: Tri. Nie štyri, nie päť - jedna z najoriginálnejších kníh, ktoré u nás vyšli. Mám presvedčenie, že môžeme hovoriť o autentickej generačnej výpovedi. Jednoducho, fantastická kniha, ktorej som úplne podľahol.
2. Rózsa: Hrana (Pohoda) - magnetický zážitok vždy a všade. Šarišský: EFiel (Nová slovenská hudba) - Skladba pre flautu a orchester. Jana Andevská (koncert v Synagóge v Trnava) - Nádherná, veľmi intímna hudba, podporená sugestívnym prejavom, doslova lezie pod kožu. Speváčku a autorku typu Jany Andevskej Slovensko doteraz naozaj nemalo. Album The Cubes.
3. Až do mesta Aš, Od Fica do Fica, Zvonky šťastia, Cigáni idú do volieb.
5. Galéria Nedbalka - Vo svete výtvarného umenia na Slovensku jednoznačne udalosť číslo jedna. Mesiac fotografie: Andrej Balco: Domésticas plus, Martin Kollár: Tranzit. Výstavy, ktoré v tomto roku prezentovali dielo Milana Adamčiaka. Something for John Cage (Design factory), Galantské piesne (Tranzit.sk). Martin Dzurek: Sochy (evanjelický kostol v Modre). Marek Ormandík: Svätí za dedinou a Pochod (GMB).
Jozef Lupták, hudobník
1. Monogramista T.D., Pastirčák - Mini mýty, Kundera - Můj Janáček.
2. Zelená pošta, Príbeh Vojaka - Igor Stravinskij, Konvergencie, Košice. Morimur, Hilliard Ensemble. Beethoven Plus - Alexei Lubimov, Alexei Zuev, klavíry, L. van Beethoven, I. Stravinskij, A. Schönberg, G. Ustvolskaja, K. Stockhausen, Edu Mema 2012.
3. Nemoc tretej moci, Od Fica do Fica,
5. Súčasná nórska architektúra (Design factory). Something for John Cage (Design factory). Moderna (SNG).
Marek Maďarič, minister kultúry
1. Záborský: Dejiny kráľovstva uhorského - Odvážny a záslužný vydavateľský počin.
2. The Hilliard Ensemble s projektom Morimur.
3. Až do mesta Aš - Som vďačný za každý hraný film slovenských tvorcov, ktorý nie je vykonštruovaný, ale sa poctivo snaží reflektovať realitu súčasného života.
4. Princ a Večernica - inscenačná nápaditosť, fantázia a hravosť v textoch očaria aj dospelých.
5. Otvorenie galéria Nedbalka - Veľkoryso zrekonštruovaný pamiatkový priestor. Navyše zriedkavý príklad ľudí, ktorí vlastné poctivo zarobené peniaze vložili do kultúry.
Peter Machajdík, skladateľ, hudobník
1. Balla: V mene otca, Adamčiak: Experimentálna poézia 1964 – 1972, Michal Habaj, Márai: Mágia, Hvorecký: Naum.
2. Arvo Pärt - Adam's Lament, Harold Budd - Bandits of Stature, Peter Groll, Adagio, BHS (koncert), Tomomi Adachi, Sound City Days, Košice (koncert), Kim Kashkashian: Kurtág / Ligeti - Music for Viola.
3. Turínsky kôň, Od Fica do Fica, Láska, Rozchod Nadera a Simin, Tomáš Hulík: Cesty Slovenskom.
4. Debris Company: Hexen, Ver Te Dance, Kolik váží vaše touha, SkRAT: Delúzia, Téma Palach (r. Viera Dubačová).
5. Gerhard Richter (Berlin), SoundArt v ZKM (Karlsruhe), Damien Hirst - Tate Modern (Londýn), Christina Kubisch, Sound City Days (Košice), Made in Germany, Kestner Gesellschaft (Hannover)
Pavel Malovič, lekár, publicista
1. Hevier: Ako sa fotografuje vietor, Filan: Zabíjačka a iné rozkoše, Korman: Štrbiny, Litvák: Oranžová tráva, Mihalkovič: Listové tajomstvá II.
2. D. Krall - koncert k albumu Glad Rag Roll (Viedeň), Slnovrat: Triquetra, Peter Lipa : 68, Erich Boboš Procházka a Marek Wolf: Diversion, Andrea Bučková a Mária Kmeťková: In The Middle Of.
3. Do Ríma s láskou.
4. Janoušek - Janoušková: Déjá Vu (TICHO a spol.).
5. Otis Laubert: Zaváraniny, Adriena Šimotová: My jsme ti, které hledáme, Ladislav Novák, Jiří Valoch, Klára Bočkayová: Jeden z vás ma zradí a iné príbehy (všetky G19).
Boris Meluš, grafický dizajnér
1: Balla: V mene otca.
2: Napichovači a lízači (Skrat).
3: Od Fica do Fica, Hanba, Prometheus, Atlas mrakov.
4: Zelená pošta.
5: Martin Kollár - Tranzit, Robert Capa (SNG), Prerušená pieseň (SNG), Jana Želibská (SNG).
Vlado Michal, šéf Artfora
1. Stefánsson: Ráj a peklo, Hoeg: Deti chovateľov slonov, Staviarsky: Kale topanky, Jacobsen: Zázračné dítě. Severská literatúra – to (našťastie) nie sú len detektívky (mnohé sú skvelé), ale aj knihy “o živote”. Napríklad nádherná a nesmierme smutná knižka Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia. Večer s príjemnou a zhovorčivou autorkou v bratislavskom Artfore bol prísľubom nových dobrých kníh a potvrdením toho, že máme ďalšie veľmi dobré vydavateľstvo – Premedia.
2. Screaming Females (Pohoda). Alt J : An Awesome Wave.
3. Zvonky šťastia - Tak blízko cigánskej realite sa zatiaľ zo slovenských umelcov nik nedostal. Good night and good luck, Keď sa rodí deň, Polnoc v Paríži.
4. Pohania (SND).
5. Šperky Bety Majerníkovej v kúpeľoch Grössling.
Svätopluk Mikyta, výtvarník
1. Geyer- Sheila Fitzpatricková: Za obzor totalitarismu.
2. Výnimočným zážitkom bol pre mňa kontakt so slovenským rapom. Ďakujem Bene! Viac som toho nestihol.
3. Nemoc tretej moci - Pravdivý obraz o našej krajine. Dúfam, že Zuza Piussi sa neodsťahuje a bude pokračovať.
5. Modely komunikácie, Ľubomír Ďurček (SSG Banská Bystrica), Rafani, Dech (Dum umění Brno), Denis Savary (Kunsthalle Bern), Obrazy mysli/ Mysl v obrazech (Moravská Galerie v Brne), Connecting Identities (Galéria Medium Bratislava) - Toto je iba pár z tých, ktoré som videl, ktoré som si zapamätal a neľutujem, že som im venoval čas.
Zuzana Mistríková, filmová teoretička
1. Nicholson: Gorila, Štefánik: Bezprsté mesto, Viewegh: Mráz přichází z Hradu.
3. Až do mesta Aš, Od Fica do Fica, Alois Nebel.
4. Sedem dní do pohrebu.
5. Otvorenie galérie Nedbalka.
Michal Moravčík, výtvarník
5. Ďurček – Modely komunikácie (SSG), Navzájom. Archívy neinštitucionalizovanej kultúry 70. - 80. rokov v Československu (Tranzit.sk, Bratislava).
Juliana Mrvová, výtvarníčka
1. Beňová: Preč! Preč!
2. Séria koncertov Veľké slovenské hlasy. Opera Slovakia v Slovenskej filharmónii.
3. Až do mesta Aš.
5. Bety Majerníková: Pozemské záhrady. Festival Off (Pisztoryho palác). Ján Kekeli : Obrazy krajiny (Photoport). All Lights are Fire (Space), Dobrovodský: Kurič v letnom kine (Tranzit).
Katarína Müllerová, Nedbalka
4. Zelená pošta (Konvergencie), Robert Glasper Experiment v Nuspirite, reedície albumov Deža Ursinyho.
5.Výstava Stana Filka okliF onatS : Tranzsendenteaoq 5.D. (4.3.) v GCM, retrospektíva Jany Želibskej (SNG).
Michal Murín, teoretik, výtvarník
1. Haruki Murakami: 1Q84.
2. festival NEXT, Medzinárodný festival Sound City Days, Košice, MI – 65 Daniel Matej: Grafické partitúry Milana Adamčiaka, Zelená pošta.
3. Nemoc tretej moci.
5. Jana Želibská (SNG), výstavy Bioart a Robotické umenie v novozriadenej Galérii DIG Košice, Jana Kapelová: Kunsthalle (Dom umenia), Adamčiak: Something for John Cage (Design factory).
Peter Nágel, Art Film Fest
1. Barnes: Pocit konca, Tan: Nový svět, Piussi: Život je krátky.
2. Klempíř, Rózsa: Špička - Netradičné spojenie šansónu a rapu, ale aj ďalšie prekvapenia. Nohavica: Tak mě tu máš - Návrat k folkovej poetike 80. rokov, ale aj nekompromisný barometer okolitého sveta. Zelená pošta.
3. Láska - Výnimočný film o spolužití páru osemdesiatnikov. Raj: Viera - Ponúka smutný a bolestný obraz “svätej” ženy, ktorú zvrátená viera v spásu usvedčí z ľudskej a citovej vyprahnutosti a odcudzenia. The Master - Majstrovsky nakrútená psychologická dráma, ktorá vyznieva ako sarkastická, ale nie krutá štádia o ľudskej zraniteľnosti a manipulácii. Krehká identita, Od Fica do Fica, Až do mesta Aš.
Ilona Németh, výtvarníčka
5. Jana Želibská, Prerušená pieseň (SNG).
Lucia Nimcová, fotografka
1. O! Tricky Cad & Other Jessoterica, Jess & Michael Duncan, The Beautiful Things That Heaven Bears, Dinaw Mengestu. Bluets, Maggie Nelson.
2. Liane La Havas - Is Your Love Big Enough?, Alabama Shakes - Boys & Girls, Vertigo - Metamorphosis
3. Moonrise Kingdom, The Story of Film: An Odyssey, Posledný Autobus.
5. Documenta 13, Kassel. Animism, Haus der Kulturen der Welt, Berlin. Ďakujeme, že ste prijali našu účasť, Nová synagóga, Žilina
Juraj Nvota, režisér
1. Pastirčák: Mini mýty, Beňová: Preč!Preč!, Rankov: Poviedky.
2. Pjoni: Cloud, no raisins, Ink Midget: Re-leave, Zelená pošta, BJD.
3. Láska, Nedotknuteľní, Až do mesta Aš, Tvoja krása nemá cenu, Miestnosť samovrahov - Našťastie máme možnosť na festivaloch vidieť dobré filmy, ktoré sa do distribúcie dostávaju len poskromne.
4. Výnosné miesto - divadlo LAB, r. L. Brutovský, Kupec benátsky – Slovinské národné divadlo.
5. Táňa Hojčová – Tulák po hviezdach (SVU), Laco Teren (Soga).
Boris Ondreička, výtvarník, hudobník
1. Habaj: Michal Habaj.
2. Koncert Marka Lanegana.
5. Denisa Lehocká (SNG).
Šárka Ondrišová, šéfka elledanse
1. Balla: V mene otca.
2. Radúza - koncert v SRo.
3. Temné tiene, Eštébák, The Hobbit.
4. Klimáček: Mutanti.
Aňa Ostrihoňová, publicistka
1. Beňová: Preč! Preč! - dobrodružstvo pre čitateľa, ktorý už možno rezignoval na to, že sa v našej tvorbe objaví malý a nenápadný klenot. A. Kalinová: Mojich sedem životov. Kjersti A. Skomsvold: Čím rýchlejšie kráčam, tým som - Mladej autorke sa podarilo bez zbytočného sentimentu a pátosu napísať novelu o tom, že najviac získame vtedy, keď robíme to, čo naozaj chceme bez ohľadu na to, čo si o tom myslí ktokoľvek iný.
2. Cinematic Orchestra (MMC), Koncert Six Divas (Pohoda_FM).
5. Prerušená pieseň (SNG).
Igor Otčenáš, spisovateľ
1. Šabach: Máslem dolu, Rushdie, Anton: Vzpomínky, Lasica: Listy Emilovi - Na fašírky mi nesiahaj, Solženicyn: Meruňková marmeláda, Bartošová: Napriek totalite.
2. Led Zeppelin: Celebration Day, Nohavica: Tak mě tu máš, Springsteen: Wrecking Ball, Knopfler: Privateering, Koncert Raphaela Wressniga v Kursalone v Piešťanoch - ku svätej štvorici svetových hammondistov/organistov Varga-Emerson-Lord-di Francesco si pridávam piateho.
3. War Horse, Eštebák, Čtyři Slunce, Deti moje a pomerne slušná filmová dramaturgia Dvojky a ČT2.
4. Husa na provázku: Nikola Šuhaj Loupežník.
5. Prerušená pieseň, Robert Capa (SNG), Giani Bertini (PGU), František Kupka – Cesta k Amfoře (NG Praha) a dobré projekty Galérie mesta Bratislava.
Monika Pascoe Mikyšková, výtvarníčka
3. Never sorry- film o živote čínskeho umelca a aktivistu Ai Weiwei.
5. Denisa Lehocká (SNG) - odvážna, veľkorysá a hlavne kladúca otázky (nielen súčasnému umeniu). Stano Filko (amtproject), Bratislava, Adriena Šimotová (Galéria 19), Katarína Poliačiková: Teleidoskop (Open Gallery), Dizajnvíkend.
Radoslav Passia, literárny teoretik
1. Balla: V mene otca, Staviarsky: Kale topanky, Strážay: Básnické dielo, Michal Habaj, Ondzik - Leňo: Rusíni.
Táňa Pauhofová, herečka
1. Tučková: Žitkovské bohyne.
2. Piate ročné obdobie, Dano Heriban: Na jeden dych, koncerty UMK, koncert OJV.
3. Eštebák, Ve stínu, Bond: Skyfall, Atlas mrakov.
4. Novecento - legenda o pianistovi (Divadlo v podpalubí), Výnosné miesto (LAB), November (Aréna).
5. Human Body.
Peter Pavlac, dramaturg
1. Kompaníková - Piata loď, Kepplová - Buchty švabachom.
2. Daniel Heriban: Na jeden dych, avšak za naozaj výnimočnú považujem hudobnú kompozícia Vladislava Šarišského k incenácii Novecento - legenda o pianistovi.
4. Obávam sa, že by vznikol istý konflikt záujmov, keby som hlasoval, keďže (a je mi ľúto, že to musím napísať) by som uviedol len dve inscenácie: Sedem dní do pohrebu (SKD-Martin) a Novecento - legenda o pianistovi (Divadlo v podpalubí). Na oboch som čiastočne participoval, takže by nebolo fér, ak by sa tento hlas počítal. Ale žiadnu inú inscenáciu (a videl som pomerne široký prierez), by som za udalosť nepovažoval.
3. Nemoc tretej moci, Od Fica do Fica - už dávno som sa nestretol s takou mierou angažovanej výpovede, Jaro Vojtek - Cigáni idú do volieb.
5: M. Ormandík - Svätí za dedinou, Prerušená pieseň (SNG).
Zuzana Piussi, filmárka
1. Houellebecq: Mapa a územia, L. Piussi: Život je krátky
2. Oľga, ideš svojim tempom.
4. Neistý grunt (S.T.O.K.A), Napichovači a lízači (Skrat).
Martin Plch, vydavateľ
1. Foglar: Jestřáb kronikářem, Čermák: Život ve stínu smrti, Kafka – Dopisy Robertovi, Burroughs, Burian: Tarzan z rodu opů.
3. Okresní přebor – poslední zápas Pepíka Hnátka, Skyfall, Prometheus.
4. Holokaust (Aréna).
Martin Porubjak, dramaturg
1. Havel: O divadle, Salmela: 27 čiže smrť robí umelca.
2. Mater (Viva musica).
3. Agnieszka Holland: V tme.
4. Blaho Uhlár: Pokus (S.T.O.K.A.), R. W. Fassbinder: Odpad, město, smrt (Divadlo Komedie, Praha, r. Dušan D. Pařízek), Napichovači a lízači (SkRAT)
5. Prerušená pieseň (SNG).
Alžbeta Rajterová, Dni starej hudby
1. Šefčík - Štefanovičová: Brezalauspurc.
2. Neznáma hudba - cyklus koncertov v Bratislave, Dni starej hudby, Konvergencie. Všetky tri projekty sa vyznačujú jasnou koncepciou a mimoriadnou objavnosťou i skvelou, ba vynikajúcou úrovňou interpretácie. Číra radosť.
5. Prerušená pieseň.
Gabriela Rakúsová, literárna kritička
1. Púček: Kameň v kameni, Hamada: Kritické komentáre, Spoločníková: Corpus Christi, Fabian: Vydarený život, Márai: Mágia.
2. Festival sakrálneho umenia v Košiciach má 21-ročnú tradíciu. Ide o ojedinelé podujatie na Slovensku. Cez hudbu, spev, výtvarné umenie a slovo symbolizuje porozumenie, toleranciu a náboženskú znášanlivosť.
Derek Rebro, literárny kritik
1. Farkašová: Pláne približne zapamätaného, Ružičková: Práce & intimita, Renaude: Pytliakove ženy, Repar: Ticho žitia, Beňová: Preč! Preč!
2. Beach House: Bloom, Crocodiles: Endless Flowers, Bat For Lashes: The Haunted Man, Purity Ring: Shrines, Sinead O´Connor - How About I Be Me (And You Be You).
3. Láska, Holy Motors, Late Bloomers, The Door, Hanba.
5. Jana Želibská.
Mária Rišková, teoretička umenia
1. Mojžišová: Giacomettiho smiech?, Longauer: Modernosť tradície. Úžitková grafika na Slovensku po roku 1918.
2. Beck Hansen's Song Reader.
3. Cosmopolis, Atlas mrakov.
5. Konferencia Aesthetics of Popular Culture (29.11. – 1.12. 2012 VŠVU), Roman Ondák: Deutsche Bank - Artist of the Year 2012.
Katarína Rusnáková, teoretička umenia
1. Houellebecq: Mapa a území - Neprikrášlená freska súčasnej, v mnohých oblastiach vyprázdnenej a hodnotovo podvýživenej konzumnej spoločnosti.
5. Jana Želibská: Zákaz dotyku - Konečne sa zviditeľnila komplexná tvorba prvej dámy progresívnych tendencií vizuálneho umenia na Slovensku (objekty, prostredia, inštalácie, performancie, videoumenie) od konca 60. rokov do súčasnosti. Documenta 13, Kassel -Svetová výstava priniesla v tomto roku neuveriteľne čerstvé vizuálne umenie, reflektujúce slabé i silné miesta súčasného globalizovaného sveta, zmietajúceho sa v rôznych krízach. Prezentovaný výber diel však nerezignoval na ľudskosť, prirodzenosť a akúsi normálnosť s dôrazom na viacvrstvové vpovede diel.
Jozef Sedlák, fotograf
1. Nicholson: Gorila, Mitana: Psie dni, Ondzík, Leňo: Rusíni– podarilo sa im skvelé dielo, ktoré archivuje nie Rusína, nie Slováka, ale človeka.
2. Hensley: Love and other Mysteries, Müller - Potichu 2 (koncerty), performance zoskupenia Transmusic Comp. Revival (Galéria P. M. Bohúňa).
3. Cigáni idú do volieb, Až do mesta Aš, Od Fica do Fica - Na všetkých si cením aktuálnosť tém, ktoré reflektujú etické, morálne, sociálne a politické problémy doby, do istej miery sú kontroverzné, polarizujú spoločnosť.
4. Ivan Bukovčan: Kým kohút nezaspieva (Arteatro).
5. Prerušená pieseň, Robert Capa, Martin Kollár, Mesiac fotografie 2012 - Výstavu Prerušená pieseň si cením pre koncept, ktorý prezentuje kultúrnu ideológiu stalinistického obdobia, no zároveň poukazuje na inverziu tém, estetiky, obsahov, kedy aj tá najkrutejšia demagógia a politická propaganda, archivovaná cez umenie prináša cez filter času pobavenie, úsmev a hlavne má stále nedocenený výchovný charakter.
Rudolf Sikora, výtvarník
5. Michal Kern – Stotožnenie (GMB), Kern – Stotožnenie s prírodou (Galéria P. M. Bohúňa a Dom fotografie v Liptovskom Mikuláši) – Kernova jedinečná osobná výpoveď cez médium fotografie patrí k najvyšším poschodiam vo svete tohto ešte vždy pomerne mladého média.
Mira Sikorová Putišová, teoretička umenia
5. Nulté roky v MODEM - Centre for Modern and Contemporary Art, Debrecén (HU) - reprezentatívna prehliadka slovenského výtvarného umenia z tzv. nultých rokov v zahraničí. Stano Filko v GCM a zároveň celková výstavná i ďalšie odborné činnosti GCM. Stano Masár - Zblúdilé umenie (Galéria Medium). Adriena Šimotová (Galéria 19). Jana Želibská (SNG).
Martin Snopek, filmár
1. Balla: V mene otca.
2. Oskar Rózsa a Adriana Kučerová: Under my Spell.
3. Nemoc tretej moci, Od Fica do Fica.
4. Kukura.
5. Rokkaku: Odkiaľ prichádza vôňa v Danubiane, Boška: Okolie v Photoporte.
Ladislav Snopko, aktivista
1. Piussi: Život je krátky, Mojich 7 životov - rozhovory Jany Juráňovej s Agnešou Kalinovou. Úžasné! Obidve, vlastne všetky tri, sú nielen skvelé autorky, ale aj obdivuhodné ženy.
2. Oľga, ideš svojím tempom. Koncert Agon Orchestra hrá Milana Adamčiaka v pražskej La Fabrike spojil to najlepšie, čo slovenská a česká súčasná hudba má.
3. Cigáni idú do volieb, Krehká idenita, George Harrison - Život v materiálnom svete, Petr Jančárek: Václav Havel, Praha – hrad II. časť.
4. Holokaust (Aréna) - Po Husákovi a Komunizme znovu predstavenie, „ktoré reže a rúbe do krvi“ slovenskej pokryteckej duši. Oplatilo sa čakať!
5. OBRAZ?!... V dnešnom svete zmätených pojmov a trendy sloganových výstavných koncepcií je životne dôležité nadýchať sa čerstvého vzduchu a usporiadať si veci v hlave.
Ľubo Stacho, fotograf
1. Kissocsy: Erna Masarovičová, Leňo, Ondzík: Rusíni, Longauer: Modernosť tradície. Úžitková grafika na Slovensku po roku 1918.
4. Tichý Tarzan.
5. Lewis Hine (GMB), Stano Pekár, Vilém Reichmann 1908 – 1991 a Miloš Koreček, (Galéria 19), Tri dielne (pavilón SNM).
Zuzana Šeršeňová, Slovart
1. Chbosky: Charlieho male tajomstvá, Skomsvold: Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia - V knižkách si ohýbam rožky, ak sa mi niečo mimoriadne páči, v tejto je ich najviac. D. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach. Existenciální gordická balada.
Erik Šille, výtvarník
1. Balla: V mene otca.
2. Festival Next, debutový album Ink Midgeta.
5. ObraSKov – súčasná slovenská maľba, Tatranská galéria, Poprad, Jana Želibská, Rastislav Podoba (Krokus).
Dušan Šimko, spisovateľ
1. Ševčíková: Zbúraná židovská Bratislava, Štrasser: Čítam..., Gorbaněvská: Poledne, Baláž: Prehovor Ezechiel. Príbeh Jána Lajčiaka.
2. Kožená: Love & Longing, Orchestral Songs by Ravel, Dvořák, Mahler, Berliner Philharmoniker, Deutsche Grammophon.
3. Láska.
4. Oresteia (SND).
5. Architekt Oelschläger (Öry) Východoslovenská galéria Košice, Rudolf Fila + Viťo Fila = 1 Dielo 1 + 1=1=2 (SNM), Kaiser Maximilian I und die Kunst der Dürer-Zeit, Albertina, Viedeň.
Marko Škop, filmár
3. Až do mesta Aš.
Ján Štrasser, spisovateľ
1. Záborský: Dejiny kráľovstva uhorského od počiatku do časov Žigmundových.
Marek Šulík, filmár
1. Balla: Oko, Beňová: Preč! Preč!, Rankov: Matky.
3. Až do mesta Aš, Od Fica do Fica.
4. Uhlár: POKUS, Homo fuge: divadlo z Púchova, M. de Ghelderode: Sir Halewyn
5. Martin Kollár.
Martin Šútovec
1. Rachmanovová: Manželstvá v červenej búrke, Pašš: Tri. Nie štyri, nie päť, Lakčević: Uspávanky pre partizánov, King: 11/22/63, Thompson: Habibi.
2. P. Weller presents: Come on, let's go - A modern day jukebox, Punch Brothers: Who’s Feeling Young Now?, M. Lanegan: Blues Funeral, Lawless OST, Various: Yellow Submarine resurfaces.
3. Lawless, Iron Lady, Krehká identita.
4. SND: Pohania.
5. Tekutý čas. 20 rokov Ateliéru S+M+L_XL (SNG), Laco Teren: Veľký stážca (Soga).
Miro Švolík, fotograf
1. Piussi: Život je krátky, Hvorecký: Naum, Míková: Mrakodrapy, Gál: Několik dnů, Šikulová: Diera do svetra.
2. Oľga, ideš svojím tempom!
3. Kollár: Autoportrét, Nimcová: Medzipristátie (r. A. Gojdičová), Kliman (r. M. Slováková), R. Kočan (r.R. Bünger), P.Župník: Trasa Paríž - Levoča (r. M. Šulík).
5. Off Photo Festival, J. Ondzik, T. Leňo: Rusíni, J. Hojstričová: Rodinné balenie (Mesiac fotografie Bratislava), Ateliér kreatívnej fotografie (Slovenský inštitút Praha), Czech Contemporary Photography (see+ gallery, Peking, Čina).