SME

Ako vzniká hit: Ludevít Štúr kapely Slniečko

Slováci sú zrejme prvým národom na svete, ktorý má k dispozícii hit o problematike spisovného jazyka.

Členovia skupiny Slniečko v roku 1985. Druhý zľava Michal Urban, prvý sprava Peter Remiš. Všetci istý čas pracovali ako poštári v PiešťanochČlenovia skupiny Slniečko v roku 1985. Druhý zľava Michal Urban, prvý sprava Peter Remiš. Všetci istý čas pracovali ako poštári v Piešťanoch (Zdroj: Archív skupiny Slniečko)

Už v roku 1988 ho nahrala skupina Slniečko a stala sa z neho neoficiálna hymna Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV.Burgynová kampan (1991)

Už od roku 1843, keď Ľudovít Štúr so skupinou svojich prívržencov kodifikoval slovenský jazyk a za základ si vybral stredoslovenské nárečie, existuje v mnohých oblastiach Slovenska odpor k používaniu mäkkých slabík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odbojové hnutie proti ď, ť, ň a ľ sa skoncentrovalo najmä v oblasti Trnavy a Piešťan, kde väčšina obyvateľov ani pod hrozbou dlhoročného žalára nikdy nevysloví slová ako „ľaľa“ či „ňaňo“.

SkryťVypnúť reklamu

Symbolom odporu sa na konci osemdesiatych rokov stala odvážna folkrocková skupina Slniečko, ktorá vtedy nasadila do hitparád svoj prvý hit nazvaný Ludevít Štúr a zvíťazila s ním na diskotékach vo Vrbovom, Dechticiach, Šterusiach, Krakovanoch i v Trnave.

Osemdesiate

Osemdesiate roky boli v počte vznikajúcich amatérskych skupín možno aj o čosi úspešnejšie ako šesťdesiate roky – každá dedina, každý valal a každý laz mal svoju amatérsku skupinu, pričom žiadna z nich nehrala ľudovky, ale rôzne avantgardné hudobné štýly ako heavy metal, punk džez či synthy-pop.

Ludevít Štúr

Hudba: Berco Vitázek / Text: Peter Remiš

Ludevít Štúr,
tá tvoja slovenčina zaspat nedá mi
Ludevít Štúr,
vymyslev si jazyk celkom neznámy

Bud si nebov fit, alebo si mosev čosi pit
Píš jak počuješ,
na toto zabulli už šecci Slováci

SkryťVypnúť reklamu

Píšu jako scú
a nech sa Bernolák aj v hrobe obráci
Vlánne panika v gramatike nášho jazyka

R: Hodža, Hurban, Hollý sú tiež na vine,
oni s tebu boli na tom Devíne - pri víne

Do huby nám
vóbec nejdú také makké slabiky
Priznaj sa sám,
dze si vyhrabav ty čunné návyky

Bud si nebov fit, alebo si mosev čosi pit
Ludevít Štúr,
spomína ta Ostrolúcka Adela
Že robí žúr,
ale že by ta tam vidzet nescela

Našla si mladíka, čo sa nevrtá do jazyka

Ludevít Štúr,
tá tvoja slovenčina zaspat nedá mi

Ludevít Štúr,
tys mosev zesci dzivé hríby s vajcámi

Bud si nebov fit, alebo si mosev čosi pit

Problém bol len v tom, že za hranicami chotára už o kapele nikto nevedel, čiastočne aj preto, že vtedy neexistoval internet a pri moci boli komunisti.

Hudobný kvas bol však taký prudký, že ani najväčšie, najznámejšie a zároveň aj jediné slovenské vydavateľstvo Opus nemohlo stáť bokom a rozhodlo sa vydať album, ktorý by zmapoval amatérsku hudobnú scénu. Zostavil ho známy promotér Július Kinček a dnes ide o zberateľskú raritu.

SkryťVypnúť reklamu

Album sa volá Rocklet 88 a pozoruhodné na ňom je, že zo všetkých skupín, ktoré sú na ňom zúčastnené, prežila len jedna: Slniečko.

Rocklet 88

Peter Remiš (1961), spevák, skladateľ a textár Slniečka spomína na Rocklet 88 takto:

„Niekedy v roku 1987 vyšla v časopise Mladé rozlety výzva, aby amatérske skupiny poslali svoju tvorbu do redakcie, kde z nej vyberú jednu skladbu na pripravovaný výberový album. Poslali sme na kazete päť pesničiek a oni prekvapujúco vybrali práve Ludevíta Štúra."

Pesničku bolo treba aj profesionálne nahrať, skupina sa teda vybrala do Bratislavy, kde spoznala úskalia profesionálnej pop music:

„Nikdy v živote sme v štúdiu nenahrávali, a tak to aj vyzeralo. Hudobného režiséra nám robil Fedor Frešo, známy basgitarista z Collegia Musica a ten nám všetko ofrflal – najprv sa mu nepáčil rytmus podkladu, potom hra saxofonistu a napokon ani spev.

SkryťVypnúť reklamu

Pesničku sme po vzájomnom utrpení nahrali a keď Rocklet 88 vyšiel, stali sme sa najznámejšou skupinou v Trnavskom okrese.“

Foto - archív skupiny Slniečko

Trnavský dialekt

Pesnička Ludevít Štúr je v repertoári skupiny Slniečko svojím spôsobom výnimočná, pretože ako jediná z asi päťdesiatich piesní, ktoré dodnes hrajú, reflektuje jazykovednú problematiku.

Ostatné piesne sú zamerané na bežný život dedinského pracujúceho ľudu a spieva sa v nich o práci, gumákoch, alkohole, atómovej elektrárni či láske predavačiek a traktoristov, takmer bez výnimky všetko v írečitom trnavskom dialekte. Je pozoruhodné, že používanie dialektu si vynútili fanúšikovia:

„Niekedy v polovici osemdesiatych rokov som napísal muzikál a zakomponoval som doň niekoľko postavičiek spievajúcich trnavským nárečím. Muzikál sa nikdy neuskutočnil, ale keď sme pesničky z neho zahrali na koncertoch, obecenstvo šalelo práve pri pesničkách v dialekte.

SkryťVypnúť reklamu

Takže ďalej už som písal len v trnavskom nárečí aj preto, že to bolo ľahšie a najmä presnejšie vyjadrovalo, čo som chcel povedať,“ spomína Peter Remiš.

Neznámejší a neznámejší

Aj napriek tomu, že texty boli na tie časy výrazne sociálno-kritické a veľmi humorne zachytávali tupú každodennosť života v socializme, cenzorom vôbec neprekážali.

Skôr ich dráždil názov skupiny – najprv to bolo Bahno, potom Punto a rybacé hlavy a napokon náhoda chcela, že prišli k názvu Slniečko, pretože proti slnku komunisti nič nemali.

Po úspechu Ludevíta Štúra prišla nežná revolúcia a po nej skupina veľmi rýchlo nahrala svoj prvý album Burgynová kampaň (1991) a neskôr druhý Hudba pre ožralých slonov (1992).

Sami o sebe tvrdia, že hrajú „úderný dedinský rock“ a dalo by sa čakať, že so svojimi razantnými a pritom melodickými pesničkami plnými humoru a zároveň aj zvláštnej melanchólie veľmi rýchlo dobyjú Slovensko a potom aj celý svet.

SkryťVypnúť reklamu

Úspech sa dostavil len v Trnavskom okrese. Ako sa dalo čakať, zvyšok Slovenska i sveta odmietol pesničky, v ktorých neboli mäkké slabiky.

„Po každom albume, ktorý sme vydali, sme čakali, že sa staneme konečne slávni. Stal sa opak: boli sme neznámejší a neznámejší,“ konštatuje Peter Remiš.

Slniečko dnes

Ťažko čakať, že rádiá budú vysielať pesničky znejúce akoby ich v trnavčine naspieval Tom Waits. Navyše, Remiš, ako hlavný spevák skupiny, sa nikdy nezúčastnil na súťaži SuperStar či Slovensko hľadá talent, vďaka čomu Slniečko prišlo o príležitosť stať sa legendou slovenského popu a stretnúť sa v sieni slávy s Marcelou Laiferovou, Braňom Hroncom či Paľom Haberom. Je to určite škoda.

Členov skupiny to však netrápi, pretože ich dnešný koncertný program je nabitý tak, že musia odmietať pozvánky na vystúpenia. Peter Remiš, ktorý sa presadil aj ako novinár, je autorom úspešných blogov (www.piestanskydennik.sk) a učiteľom angličtiny, vydal niekoľko kníh a stal sa čestným občanom Piešťan, čo skupine zabezpečilo ďalšie stovky fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, pri životospráve, ktorú členovia skupiny mali v osemdesiatycha deväťdesiatych rokoch, je zázrak, že všetci ešte žijú a dýchajú bez podporných prístrojov.

Z pesničky Ludevít Štúr je dnes neoficiálna hymna zamestnancov Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, ktorú však majú zakázané spievať nahlas a môžu si ju len hmkať skrytí na záchode.

Súčasná zostava skupiny Slniečko: zľava Michal Urban, Ladislav Svitek,
Robert Gajdošík, Michal Mišík a Peter Remiš. Foto - Michal Hlavatovič

Slniečko

Hudba pre ožralých slonov (1992, Opus)

Žuvačková mafia (texty D. Hevier, 1998, Zebra)

Bašavel (2003, Pavian Records)

Slniečko 1983-1989 (výber, 2003)

Odpočúúúvaj v pokoji (2006, Pavian Records)

Zloženie kapely:

Peter Remiš - spev, akustická gitara

Michal Urban - akordeón, ústna harmonika

SkryťVypnúť reklamu

Robert Gajdošík – bicie

Ladislav Svitek - gitary, mandolína

Marian Mišík - basová gitara, kontrabas

V tomto roku skupina koncertovala s Bárbarou Barros, huslistkou portugalského pôvodu, až kým Bárbaru nezačali v septembri obmedzovať materské povinnosti. Častými spoluhráčmi boli v minulosti saxofonisti Marian Jaslovský a Jozef Králik.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 309
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 783
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 902
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 826
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 6 313
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 701
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 842
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 476
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 468
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 254
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 386
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 236
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 390
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 128
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 175
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
SkryťZatvoriť reklamu