SME

Spielbergov film o Lincolnovi divákov dojal

Drámu o boji prezidenta Lincolna za zrušenie otroctva považujú americkí kritici za jeden z filmov roka.

Bez Angličana Daniela Day–Lewisa by vraj Steven Spielberg film Lincoln nenakrútil.Bez Angličana Daniela Day–Lewisa by vraj Steven Spielberg film Lincoln nenakrútil. (Zdroj: OUTNOW)

Akčné filmy dnes už vraj Stevena Spielberga nezaujímajú. Šesť rokov prehováral Daniela Day-­Lewisa, aby s ním nakrútil film o tom, ako v USA vzniká zákon.

V Hollywoode sa hovorilo, že Steven Spielberg sa obliekal do historických kostýmov z 19. storočia, keď nakrúcal drámu Lincoln.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spielberg nepopiera, že šestnásty americký prezident bol jeho obľúbenou historickou postavou, vážil si jeho zásluhy za zrušenie otroctva a obdivoval slávny prejav o občianskej rovnoprávnosti.

Ale šumy o neštandardnom oblečení vyvracia, taký blázon vraj nie je. Do roboty chodil normálne, v obleku a kravate, a snažil sa vytvoriť historicky verný a na svoje pomery aj striedmy film. Taký, aký sa o Lincolnovi mal už dávno urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Buď je medzi americkými kritikmi veľa nekritických vlastencov, alebo sa tentoraz Spielbergove plány naozaj vydarili.

A možno, že platí jedno aj druhé, lebo Lincoln má sedem nominácií na Zlaté glóbusy, viaceré prestížne noviny ho zaraďujú do svojich výročných rebríčkov najlepších filmov a odhadujú, že čoskoro bude aj favoritom na Oscara.

Načítavam video...

Nie nie je odpoveď

Občianska vojna trvala v USA štyri roky – čo asi v Spielbergovom vnímaní času nebolo až tak veľa. On sám potreboval šesť rokov, kým prehovoril anglického herca Daniela Day­Lewisa, aby prijal úlohu amerického prezidenta.

Skoro nevidel rozdiel medzi ním a portrétom na americkej päťdolárovke a nepochyboval, že vďaka nemu bude mať aj jeho filmový prezident vážnosť a charizmu.

Lenže Day­Lewis hovoril nie. „Zvyčajne akceptujem nie ako odpoveď. Len párkrát v živote som ju nebol ochotný prijať, a aj toto bol ten prípad,“ povedal Spielberg pre Hollywood Reporter.

SkryťVypnúť reklamu

Aj tak však len jeho vôľa nestačila, musel sa zapojiť aj Leonardo DiCaprio, ktorý Angličanovi povedal, že bez neho Američania tento film nenakrútia.

Day–Lewis pritom nedostal klasickú úlohu v klasickom životopisnom filme. Nad tým Spielberg rozmýšľal ešte dlhšie, dokopy dvanásť rokov.

Film s dramatickými udalosťami z celého Lincolnovho života vylúčil hneď, neskôr škrtol aj scenár, z ktorého by vznikla dráma o občianskej vojne.

Historici mu hovorili, že aj to bol komplikovaný časový úsek a že postava Lincolna by sa v ňom mohla ľahko stratiť. Tak sa teda rozhodol, že jeho film bude len o posledných mesiacoch Lincolnovej prezidentúry – o boji za trinásty ústavný dodatok, ktorým sa v Spojených štátoch zrušilo otroctvo.

„Lincoln mal komplikovaný vnútorný svet. O všetkom premýšľal, o všetkom hovoril. Vedel nájsť argumenty z jednej aj druhej strany a rozhodnutia robil opatrne. Protivníci a nepriatelia ho kritizovali za to, aký bol nesmierne pomalý,“ povedal Spielberg pre agentúru Reuters. A vo filme to rešpektoval.

SkryťVypnúť reklamu

Najkrajšia obhajoba slobody

V kariére už dospel do štádia, keď by si trúfol nakrútiť akčné scény aj v spánku, dnes vraví, že už ho skoro vôbec nelákajú.

V Lincolnovi je síce niekoľko výpravne podaných historických scén, to podstatné by však mohol pokojne nakrútiť v malom uzavretom štúdiu.

Dráma, za ktorú už americkí diváci v kinách zaplatili vyše sto miliónov dolárov, je z veľkej časti slovným súbojom medzi prezidentmi a senátormi a podrobným pohľadom na to, ako v USA vzniká zákon. Suché alebo strhujúce?

Americké noviny upozorňujú, že film môže miestami pôsobiť nudne aj mätúco. V Chicagu ho videl Branislav Ondrášik, ktorý v denníku SME písal o americkej politike a dnes na vysokej škole prednáša o politickej komunikácii.

Za zvlášť silnú považuje scénu, ktorá odkazuje na bitku z Gettysburgu v roku 1863. „Bola to jedna z najkrvavejších bitiek občianskej vojny. Lincoln vtedy predniesol príhovor, ktorý považujem za mimoriadne intenzívnu a peknú obhajobu princípov ľudskej rovnosti, slobody a demokracie.“

SkryťVypnúť reklamu

Pred štyrmi rokmi sa americký režisér Oliver Stone snažil, aby sa jeho film W., v ktorom zhadzoval prezidenta Busha, dostal do kín tesne pred voľbami. Producenti majú neraz podobné plány, aj Spielberg mohol využiť tohtoročnú prezidentskú kampaň. Film sa však rozhodol odpremiérovať až po voľbách.

Do našich kín príde Lincoln 24. januára.

Prezident, ktorý dojíma

Americkí diváci po premietaní filmu Lincoln plakali.

„Mnohí historici považujú Abrahama Lincolna za najväčšieho prezidenta USA. Vidia v ňom osobnosť, ktorá bola príkladom slobodného sveta a je ním aj dnes,“ hovorí Branislav Ondrášik, vysokoškolský pedagóg, ktorý v SME písal o americkej politike.

Film Stevena Spielberga si pozrel medzi prvými divákmi, na predpremiére v Chicagu. „Málokedy som videl, aby boli ľudia po politickej dráme takí dojatí. Spielbergov film je trochu rozvláčny, no len zo začiatku.

SkryťVypnúť reklamu

Aj nezaujatý divák pri ňom pochopí náročnosť úlohy a historické zásluhy, ktoré mal Lincoln v boji za zrušenie otroctva a rovnoprávnosť medzi bielymi a čiernymi obyvateľmi – hoci trinásty ústavný dodatok bol len začiatkom cesty.“

Abrahama Lincolna hrá Daniel Day–Lewis a Ondrášik si myslí, že ho zobrazil „neuveriteľne hodnoverne“.

Hovorí: „Politický triler sa strieda s historickými obrazmi občianskej vojny – nie je síce ich veľa, no sú intenzívne. Pre mňa je to film roka, aj preto, že som na plátne videl, ako vtedy vyzerali politické rokovania.“

Pred dvomi rokmi sa Lincolnovi venoval Robert Redford. Vo filme Conspirator hovorí o zavraždení prezidenta, ale nemal priaznivé ohlasy.

Filmy, o ktorých sa hovorilo

Americké noviny už zostavujú rebríčky najlepších filmov roku 2012, niektoré sa v nich opakujú častejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Láska

réžia: Michael Haneke

Na prelome rokov vrcholí sezóna filmových cien. Pred Oscarmi sa hovorí najmä o Hollywoode, ale tento rok aj americké noviny veľa píšu o francúzskom filme rakúskeho režiséra. Lebo málokedy sa stáva, že je v kinách taký otvorený film o starobe a smrti.

Načítavam video...

Divoké stvorenia južných krajín

réžia: Benh Zeitlin

Pre niektorých ľudí neboli záplavy v New Orleanse strašidelnou a nepredstaviteľnou udalosťou, pre nich sú také prejavy prírodných síl prirodzenou súčasťou života. Film o ich magickom svete zbiera festivalové ceny.

Načítavam video...

The Master

réžia: Paul Thomas Anderson

Toma Cruisa možno zaujal tento film, lebo odkazuje na scientologickú sektu. Zranený vojak sa v ňom vracia z druhej svetovej vojny a z depresie ho vylieči charizmatický duchovný vodca. Vo veľkých úlohách sú Joaquin Phoenix a Philip S. Hoffman.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Až vyjde mesiac

réžia: Wes Anderson

V tomto čarovnom filme hrajú Bruce Willis, Bill Murray, Tilda Swinton či Frances McDormand, ale skutočnými hviezdami sú v ňom múdri dvanásťroční skauti. Filmovú mágiu završuje pri záverečných titulkoch hudba Alexandra Desplata.

Načítavam video...

Divoký Django

réžia: Quentin Tarantino

Tragické udalosti zo základnej školy v štáte Connecticut ovplyvnili tón slávnostnej premiéry tohto netradičného westernu a Tarantino sa musel pred médiami brániť, že rád používa násilie. Aj tak už má Divoký Django päť nominácií na Zlatý glóbus.

Načítavam video...

Argo

réžia: Ben Affleck

Dráma o vyslobodzovaní Američanov počas iránskej revolúcie má aj slabšie miesta, no možno dostane viac cien ako dlho očakávané rozprávky v 3D Hobit či Pí a jeho život. Aj Avatar v boji o Oscara 2009 predbehla vojnová dráma Smrť číha všade.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 006
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 212
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 059
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


26
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 050
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 964
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 471
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 122
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 109
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu