SME

Ako vzniká hit: Krstný otec

Nespochybniteľná klasika o mafiánoch vznikala ťažko a na pľaci vládol chaos.

Román Krstný otec vyšiel v slovenčine na začiatku sedemdesiatych rokov. Film sa však do našich kín nikdy nedostal a fanúšikovia si museli počkať na DVD. Na najznámejšej snímke z filmu je Marlon Brando ako don Vito Corleone v deň, keď vydával svoju jedinúRomán Krstný otec vyšiel v slovenčine na začiatku sedemdesiatych rokov. Film sa však do našich kín nikdy nedostal a fanúšikovia si museli počkať na DVD. Na najznámejšej snímke z filmu je Marlon Brando ako don Vito Corleone v deň, keď vydával svoju jedinú (Zdroj: outnow.ch)

Tvrdí sa o ňom, že je to najlepší gangsterský film všetkých čias. Základom jeho úspechu bolo, že premenil hrubých nevzdelaných zločincov na aristokratických elegánov chrániacich svoje rodiny.

Rad sa vinul cez päť blokov, na premiéru stáli ľudia v šesťstupoch. V marci 1972 bol v newyorských kinách absolútnym hitom Krstný otec (The Godfather) Francisa Forda Coppolu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poctiví občania sa v kine menili na priaznivcov mafie a držali palce zločinu. Gestá a frázy gangstrov z plátna zľudoveli. Odrazu sa stalo mužskou módou bozkávať sa na rozlúčku a „dávať si ponuku, čo sa nedá odmietnuť“.

SkryťVypnúť reklamu

Aj skutočná mafia prijala film za svoj a začala kopírovať svoje vzory z plátna. Gangster Salvatore Gravano sa nechal počuť, že pod jeho vplyvom spáchal dohromady devätnásť vrážd. „Predtým, ako som videl Krstného otca, zavraždil som len jedného človeka,“ cituje ho nová kniha Fenomén Krstného otca.

Načítavam video...

Nový Hollywood

Krstný otec je fenomén a nespochybniteľná filmová klasika. Ťažko si ho dokážeme predstaviť bez hercov Marlona Branda a Al Pacina v hlavných úlohách. No hovorte dnes niekomu, že ten film bol ťažký pôrod, na pľaci vládol celý čas chaos a režisér bol presvedčený, že nakrútil prepadák.

Začiatkom sedemdesiatych rokov skostnatené holywoodske štúdiá pochopili, že majú problém a strácajú diváka. V porovnaní s hudbou, čo zažila revolúciu desaťročie predtým, bol film pozadu. Potreboval osloviť niečím novým publikum.

SkryťVypnúť reklamu

To bola šanca pre mladých filmárov, ktorí mali sen robiť umenie namiesto biznisu a prísť s niečím osobným. Fenomén menom Nový Holywood sa však nerodil bezbolestne, každý film bol boj.

Bestseller

Na začiatku bola kniha, ktorú nikto nechcel sfilmovať. Po dvoch neúspešných pokusoch si spisovateľ s talianskymi koreňmi Mario Puzo predsavzal, že musí napísať bestseller.

Krstný otec, ktorý vyšiel v roku 1969, ukázal, že sex, zločin a násilie v knihe funguje a mal ihneď úspech.

Násilie a sex však neboli jediným dôvodom. Príbeh mal druhý plán a rafinovane kritizoval vtedajšiu americkú spoločnosť. Kto chcel, v epickej ságe mafiánskej rodiny mohol vidieť viac: kritiku kapitalizmu, znechutenie z vietnamskej vojny a skorumpovanej americkej politiky, z ktorej zmizli ideály.

SkryťVypnúť reklamu

Puzov úspech rozhýbal krachujúce filmové štúdiá Paramount Pictures. Knihu plánovali sfilmovať s malým rozpočtom a aby ušetrili na kulisách, príbeh sa mal odohrávať v súčasnosti. Námet však odmietal jeden režisér za druhým.

Vrátane Francisa Forda Coppolu, ktorý sa mal podľa predstáv štúdia ako Italoameričan lepšie vcítiť do Puzových hrdinov. Vtedy tridsaťdvaročný režisér napokon súhlasil, motívom tiež bolo, že bol zadlžený a dúfal, že zachráni svoju nezávislú spoločnosť American Zoetrope, toho času v bankrote.

foto11.jpg

Al Pacino ako Michael Corleone. Foto: outnow.ch

Zápas o hercov

Coppola s Puzom sa rýchlo spriatelili a pracovali na scenári. Oboch spájala túžba ukázať na plátne Italoameričanov, ale bez obvyklých klišé. Namiesto impulzívnych počerných násilníkov s exotickým dialektom, teraz chceli stvoriť mafiánov - chladnokrvných aristokratov v drahých oblekoch.

SkryťVypnúť reklamu

U štúdia si vybojovali vyšší rozpočet, takže sa príbeh mohol odohrávať v 40. rokoch. Ten najväčší zápas však zvádzali o hercov.

Al Pacino, čo mal stvárniť Michaela Corleonoho, bol síce uznávaný, ale málo známy divadelný herec. Producentom sa zdal nevýrazný. Nešlo im do hlavy, že "ten trpaslík" a "nejaký skrčok", ako ho nazývali na poradách, má hrať takú dôležitú postavu.

Ešte väčší problém predstavoval Marlon Brando. Štyridsaťsedemročný herec bol napriek sláve v nemilosti v u štúdii pre svoje neúctivé správanie. Navyše, predchádzajúci film, v ktorom účinkoval, skončil ako prepadák.

Odpor zlomili kamerové skúšky – keď videli herca, ako si natrel vlasy krémom na topánky a do úst napchal vreckovky (povestná „buldočia čeľusť“ dona Vita Corleoneho) museli uznať, že jeho taliansky výzor nemá chybu.

SkryťVypnúť reklamu

Mafia na nakrúcaní

Ešte pred nakrúcaním sa filmárom ozvala skutočná mafia. Niektorí Italoameričania sa obávali, že film posilní zločinecký obraz ich etnika a protestovali. Špeciálne sa angažovala Italoamerická liga za ľudské práva pod vedením mafiánskeho bossa Josepha Colomba.

Nasledovali výhražné telefonáty producentom, na výstrahu rozstrieľané automobily a hrozby, že zablokujú pre filmárov potrebné lokality v newoyrskej štvrti Little Italy, alebo na filmárov zatlačia cez odbory, kde mali vplyv.

Napokon sa dohodli a filmári dali gangstrom ponuku, aká sa neodmieta - niekoľko úloh v komparze. Mafia bola nadšená a v New York Times napísali: „Paramount sa stal nielen prvou organizáciou, ktorá zarobila na mafii, ale aj prvou, čo primäla mafiánov, aby jej pri tom pomohli.“

SkryťVypnúť reklamu

Dnes už je overené, že aj na pľac niekedy zavítali bossovia a Pacino a Brandom sa s nimi družili, aby mohli odpozorovať ich spôsob vystupovania. Obaja herci tiež stolovali v sídle mafiánskej rodiny Eboliovcov.

foto2.jpg

Newyorské mafiánske rodiny, kde silnejšia zničí slabšiu a neplatia nijaké pravidlá mali byť podľa režiséra metaforou kapitalizmu. Foto: outnow.ch

Chaos na pľaci

Šesťmesačné nakrúcanie vonkoncom nesvedčilo o tom, že má vznikať klasika. Na pľaci vládol chaos a premietanie denných prác producentov desilo. Šírili sa správy, že Coppolu vyhodia a film dokončí iný režisér.

Po prvej skúšobnej projekcii zavládlo hrobové ticho, vzápätí sa producent Robert Evans rozkričal na režiséra: „Nakrútil si skvelý film. Ale kde, do riti, je? Zostal v kuchyni so špagetami?“

SkryťVypnúť reklamu

Newyorská premiéra 15. marca 1972 všetky pochybnosti zmazala. Film dokonale skĺbil filmovú komerciu s umením. Krstný otec ponúkol rodinné hodnoty na plátne práve v čase, keď tradičná rodina prechádzala krízou. Tá rodina boli, samozrejme, gangstri, ale podstatné bolo to, že držali spolu.

Toho roku na Oscaroch premenil film z ôsmich nominácií tri, vrátane sošky pre najlepšieho herca, ktorú si Marlon Brando odmietol prevziať. Film zachránil aj krachujúce štúdio a najmä sa stal trvalým kultúrnym fenoménom.

Premenil i distribúciu filmov. Práve Krstným otcom sa začína stratégia nasadzovať tituly v súčasnej širokej a nie postupnej distribúcii ako predtým. Tým v podstate štartuje éra blocbusterov typických pre ďalšie roky.

Viaceré výrazy zo scenára zľudoveli. Keď sa Mario Puzo dozvedel, že aj FBI mafiánskych bossov prezýva „krstnými otcami“, vraj sa na tom dobre bavil.

SkryťVypnúť reklamu

Miliardové tržby

Režisér Francis Ford Coppola sa do poslednej chvíle obával hanby a pred premiérou radšej odcestoval z USA. Úspech ho zastihol v Paríži. Keď mu telefonovali, že Krstný otec je obrovským hitom v New Yorku, údajne len roztržito prehodil: „To je super, ale teraz sa už musím vrátiť k svojej práci.“

So štúdiom mal stávku, že ak zarobia pätnásť miliónov dolárov, dostane luxusnú limuzínu Mercedes 600. O pár mesiacov, keď sa tržby šplhali na stovku miliónov, už sa na nej vozil.

Spolu s pokračovaniami z rokov 1974 a 1990 zarobila mafiánska trilógia na celom svete podľa odhadu miliardu dolárov. Coppola rozprávkovo zbohatol a mohol si dovoliť míňať peniaze na hračky a nehnuteľnosti.

To ešte netušil, že koncom desaťročia nakrúti film Apocalypse Now (1979), ktorým privedie na mizinu jedno celé hollywoodske štúdio aj samého seba.

SkryťVypnúť reklamu

Krstný otec (úryvok z dialógov)

Amerigo Bonasera: Verím v Ameriku. Amerika mi dala bohatstvo. Dcéru som vychoval americkým spôsobom. Dal som jej voľnosť, ale naučil som ju, nech nikdy nerobí hanbu svojej rodine. Našla si priateľa. Nie je Talian. Išla s ním do kina. Prišla neskoro. Nič som nepovedal.

Pred dvoma mesiacmi ju zobral von s ďalším kamarátom. Prinútili ju piť whisky a potom sa sa ju pokúsili znásilniť. Ubránila sa, uhájila svoju česť. Tak ju zmlátili ju ako zviera. Keď som prišiel do nemocnice, mala zlomený nos, roztrieštenú čeľusť, museli ju zadrôtovať.

Od bolesti nemohla ani plakať. Ale ja som plakal. Pýtate sa prečo? Bola svetlom môjho života. Nádherné dievča. Už nikdy nebude taká krásna. Prepáčte.

Šiel som na políciu ako každý správny Američan. To dvaja chlapíci šli pred súd. Sú ich odsúdil na zri roky podmienečne. Podmienečný rozsudok! Ešte ten deň boli voľní. Stál som v sieni ako hlupák. Tí dvaja bastardi se mi smiali do tváre.

SkryťVypnúť reklamu

Povedal som svojej žene: "Pre spravodlivosť musíme ísť za Donom Corleonem."

Don Vito Corleone: Prečo ste šli na políciu? Prečo ste nešli za mnou?

Amerigo Bonasera: Čo žiadate? Žiadajte čokoľvek, len urobte, čo žiadam ja.

Don Vito Corleone: A to je čo?

Amerigo Bonasera: Chcem ich smrť.

Don Vito Corleone: To nemôžem urobiť.

Amerigo Bonasera: Dám vám čokoľvek budete chcieť.

Don Vito Corleone: Poznáme sa veľa rokov, ale toto je prvýkrát, čo ste prišili po radu alebo pomoc. Nepamätám si, kedy ste ma naposledy pozvali na šálku kávy. Napriek tomu, že je moja žena krstnou matkou vašeho dieťaťa. Buďme úprimní. Nestáli ste o moje priateľstvo.

Amerigo Bonasera: Nechcel som byť nič dlžný Nechcel som sa dostať do problémov.

Don Vito Corleone: Chápem. Našli ste v Amerike raj. Mali ste slušné živobytie, boli tu súdy. Nepotrebovali ste priateľa ako som ja.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: titulky.com

Zdroje:Peter Biskind: Bezstarostní jezdci, Zuřící býci, Mladá fronta 2012Tom Santopietro: Fenomén Krstného otca, Premedia 2012
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 935
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 343
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 740
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 075
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 162
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 054
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 880
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 445
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


Elisabeth Moss ako June v záverečnej sérii seriálu Príbeh služobníčky.

Nový seriál o Gileáde vychádza z knihy Margaret Atwoodovej The Testaments.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 949
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 021
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 36 943
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 981
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 439
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 814
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 990
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 950
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu