SME

Vnútorná sloboda nepokoreného ducha

KNIHA TÝŽDŇA / KRITICKÉ KOMENTÁRE Milan Hamada v prvom zo štyroch chystaných zväzkov Kritických komentárov potvrdzuje, že pojmy literárna veda a totalitná moc veľmi úzko súvisia

KNIHA TÝŽDŇA / KRITICKÉ KOMENTÁRE

Milan Hamada v prvom zo štyroch chystaných zväzkov Kritických komentárov potvrdzuje, že pojmy literárna veda a totalitná moc veľmi úzko súvisia

„Kritické komentáre sú vyjadrením mojej skúsenosti z obdobia, keď som musel z rozhodnutia politickej moci verejne mlčať a z nasledujúceho ponovembrového obdobia. Sú plné nádeje, ale aj obáv. Tých obáv je stále viac a trvajú aj dnes,“ napísal Milan Hamada v úvode k svojim textom Kritické komentáre. Prvý zväzok (KK Bagala).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hamada bol na dvadsať rokov umlčaný, obvinený z ideologickej diverzie, osočovaný a ponižovaný. Hoci „mnohí spisovatelia sa ponižujúcimi sebakritikami vzdávali svojej mravnej integrity v prospech rôznych výhod“, Hamada zostal duchom nepokorený. V textoch sa vyjadruje priamo, otvorene, nič a nikoho nešetrí, odsudzuje alebo prijíma menovite. Proti Vojtechovi Mihálikovi, Vladimírovi Mináčovi, Miroslavovi Válkovi a iným stavia Dominika Tatarku, ktorý „slovom i životom potvrdil vernosť humanitným ideálom a hodnotám presahujúcim človeka“.

Demokracia je u nás opäť ohrozená

Pred novembrom i po ňom Hamada ostražito uvažuje, priam predpovedá vývoj v našej kultúre a spoločnosti. Mapuje, no najmä analyzuje situáciu v spoločensko-politickom živote, precízne, detailne sa ponára do dejín kultúry, do histórie, literatúry, do vzťahov, omylov jednotlivcov i celých skupín, uvádza teórie a názory osobností, ktoré ovplyvnili náš vývin. Ide o texty literárnokritické, filozofické a texty z kultúrnej histórie v konfrontácii s kultúrou súčasnou. Filozoficky, múdro uvažuje o nacionalizme u nás, vysvetľuje jeho podstatu, hovorí o rozklade kultúry, o funkcii vedy, o štáte a násilí, o moci kultúry proti násiliu moci.

SkryťVypnúť reklamu

Politická moc „má tendenciu usmerňovať kultúru aj tými najnekultúrnejšími spôsobmi“. Svedčí o tom z nedávnej histórie napríklad osud Slovenských pohľadov a Kultúrneho života. Veľmi triezvo píše o faktoch (rozdelenie ČSFR, zjednotená Európa, čas normalizácie a pod.), ktoré sa podnes chápu aj rozpačito. Vysvetľuje ich dôsledky pre demokraciu, ktorá „je u nás opäť ohrozená a treba ju brániť,“ lebo „jej víťazstvo nie je nikdy definitívne“. Zaujímavé sú paralely a antinómie ako Dubček – Biľak; 21. august 1968 – parlamentná noc 1994; tí, „ktorí demokraciu zachraňujú“ – tí, ktorí „ju v jej mene dorážajú“.

Kríza charakteru

Skutočnosť po roku 1989 nemapuje všeobecne, ale s konkrétnymi reáliami, kriticky, argumentovane, pritom využíva svoje bohaté znalosti z filozofie a histórie. Na malej ploche je obrovské množstvo faktov, názorov, zamyslení: o Charte 77 („Proti totalitnej moci stála totálna moc ľudského ducha, ktorý je nezničiteľný“), o Válkovom Slove („Bezduchý duch nestratil schopnosť aktivity. Slovo... s obrovskou trúfalosťou chcelo priam nahradiť iné Slovo – Slovo Božie“); pripomína aj tých autorov a osobnosti, o ktorých sa u nás nesmelo hovoriť (Jan Patočka, Zora Jesenská, Jan Skácel, Jozef Bžoch, Jan Palach a iní). Zdalo by sa, že pojmy literárna veda a totalitná moc veľmi nesúvisia. Hamada tvrdí opak a uvádza napríklad Dejinné poučenie KSČ a literatúra, „kde takmer všetci autori dokazujú trvalú platnosť poučenia, teda trvalú platnosť evidentnej lži.“ Hodnotí 70. roky, keď do kultúry prenikol politický radikalizmus a nekultúrne prostriedky mocenského politického boja. V máji 1989 nazýva krízu moderného človeka a jeho kultúry krízou charakteru.

SkryťVypnúť reklamu

Pozoruhodné sú Hamadove názory z roku 1998 na rozdelenie Československa a celú politickú situáciu i s retrospektívou do čias tzv. slovenského štátu. Zaujímavé sú reflexie o vývine národa, spoločnosti, štátu, morálky po vzniku SR, o intolerancii a násilí v kultúre. „Medzi knihami, ktoré zanechali vo mne hlboký dojem... boli Hovory s T. G. Masarykem a jeho Ideály humanitní.“ Pod vplyvom Masaryka rozvíja úvahy o mravnom zlyhávaní v dnešnej i minulej dobe a oproti tomu uvádza pevnosť napríklad Tatarku, Patočku, Kadlečíka. Hodnotí aj diela a postoje mnohých iných autorov, aby sa tak inšpiroval pre vlastné reflexie. V jeho široko koncipovaných esejistických textoch je často prítomný náznak irónie a zaujímavé asociácie. Veľa sa dozvieme z našich dejín, ktoré Hamada vynikajúco vykresľuje, a z dejín nášho i svetového myslenia, ktoré vynikajúco pozná.

SkryťVypnúť reklamu

Národ je dielom ducha

(Z eseje pri preberaní Ceny Dominika Tatarku v roku 1995. Milan Hamada sa stal jej prvým laureátom za knihu Sizyfovský údel.)

"Mňa, Slováka, karpatského zbojníka, milujú slobodné národy. Veľkolepo viem si s nimi posedieť, popiť, porozprávať... Nezrážajte ma do stavu etnického, nacionálneho, masového," napísal Tatarka. Národ sa tu teda nechápe etnicky obmedzene ako dielo krvi a rasy, ale ako výtvor ducha. To znamená, že človek musí vlastným úsilím do národa vrastať a uplatniť sa v ňom. Možnože naozaj jestvuje čosi ako väčšia alebo menšia blízkosť k národu. Je však trápne, keď sa za povolaných vykladačov a samozvaných sudcov nad národnou hodnotou iných povyšujú ľudia bez bohatého ducha, ako sme toho smutnými svedkami v našej dnešnej národnej spoločnosti. Vylučujú z národa všetkých, čo nezodpovedajú ich chudobným predstavám. O tom, kto je blízky vlastnému národu, nemožno rozhodnúť podľa vonkajších znakov. To pozná iba ten, kto si sám našiel cestu k nemu. Ale kto ju našiel, nemôže nebyť naplnený ničím iným, iba zhovievavosťou a ochotou pomôcť, ktorá sa rodí z lásky. S ničím takým sa však u tých, čo sa ustavične bijú do svojich národných pŕs a berú meno národa nadarmo, nestretáme. Keby so mnou zdieľali presvedčenie, že národ je dielom ducha, obracali by sa s nádejou na všetkých, čo sa vyznačujú duchovným bohatstvom. To však predpokladá novú toleranciu a renesanciu osvietenstva, teda hodnoty, ktoré svojou univerzálnosťou prekračujú hranice národnej obmedzenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 428
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 036
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 764
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 689
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 847
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu