SME

Klezmer znie najlepšie vždy naživo

Klezmer obletel celý svet, aby sa vrátil tam, kde vznikol. Hudba východoeurópskych Židov sa hrávala po dlhé roky v strednej a vo východnej Európe. O tom, že klezmer skupiny existovali aj v Bratislave, sa členovia bratislavskej kapely Pressburger Klezmer .


Skupina Pressburger Klezmer Band. Samuel Alexander druhý sprava. FOTO - CTIBOR BACHRATÝ


Klezmer obletel celý svet, aby sa vrátil tam, kde vznikol. Hudba východoeurópskych Židov sa hrávala po dlhé roky v strednej a vo východnej Európe. O tom, že klezmer skupiny existovali aj v Bratislave, sa členovia bratislavskej kapely Pressburger Klezmer Band dozvedeli iba nedávno. „Zachovali sa tu židovské piesne v jidiš a hebrejské piesne. Klezmer nám nespomínal nikto, tak sme si ho museli vyhrabať,“ povedal v rozhovore pre SME Samuel Alexander, kontrabasista a občasný spevák skupiny, ktorá v týchto dňoch vydáva druhý album s názvom Lajv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako keby existovalo nejaké prajadro, od ktorého sa odvíjali rôzne hudobné štýly vrátane klezmeru.

Dnešnej generácii pripomína ska, ale najbližšie má k východoeurópskemu folklóru. Podľa internetovej stránky skupiny klezmer vznikol ako hudobné prepojenie chasidských piesní, židovskej liturgickej hudby a folklóru okolitého nežidovského obyvateľstva.

V Pressburger Klezmer Bande hrajú a spievajú mladí hudobníci ovplyvnení rôznymi štýlmi vrátane rocku, klasickej hudby alebo džezu. A spolu hrajú klezmer. Nie je vaša skupina priveľmi pomiešaná? „Ale klezmer taký vždy bol. Pôvodní potulní muzikanti zo začiatku minulého storočia ho hrávali na svadbách, pohreboch a nielen židovských. Museli hrať všetko, tým pádom boli všetkým ovplyvnení,“ vysvetľuje Alexander, člen prvého bratislavského klezmer bandu, ktorý vznikol v roku 1995. Skupina najprv vystupovala pre bratislavskú židovskú komunitu. S narastajúcim počtom členov sa zväčšilo aj jej publikum a Pressburger Klezmer Band sa zaradil do širokého spektra world music.

SkryťVypnúť reklamu

História klezmeru kopíruje osudy židovského obyvateľstva. Tých, ktorým sa podarilo odísť zo starého kontinentu ešte pred holokaustom a hľadali šťastie v Amerike. Spolu s kuframi si odniesli do Nového sveta aj svoje tradície. Možno ešte dnes by sa klezmer hrával v zakonzervovanej podobe, keby sa ho v sedemdesiatych rokoch nechytili nové generácie a nevrátili sa k jeho pôvodným koreňom. „Klezmer znel predtým veľmi tradicionalisticky. Až mladí zobrali jednoduché bicie a úderným spôsobom hrania vrátili tejto hudbe náboj,“ hovorí kontrabasista.

Klezmer na druhej strane Atlantiku dlho driemal. Ale piesne, ktoré k tomuto štýlu patria, prežili aj na Slovensku. Hrávali počas rôznych sviatkov, zachovali sa v spevníkoch. „Časom sa však vytratila tradícia takého hrania. Neviem, či by to tu niekto obnovil, keby s tým nezačali Američania,“ polemizuje Alexander.

SkryťVypnúť reklamu

Piesne boli dlhé roky uložené v mysliach pamätníkov, ktorí ani nečakali, že ich budú počuť z iných úst než svojich. Keď skupina hrala v Piešťanoch pre kúpeľných hostí z Ameriky, publikum plakalo. Po koncerte sa im niektorí Američania zdôverili, že ich piesne naposledy počuli doma v Poľsku. Pred druhou svetovou vojnou.

V povedomí ľudí je klezmer často mylne spájaný s náboženstvom. Staré pesničky vychádzajú z osudov ľudí. Každá z nich má svoj príbeh, postavený na radosti či smútku. „V tomto sú Američania dôslední. Poznajú pôvod klezmeru, študujú aj jeho hudobnú teóriu, vedia, kedy pesničky vznikali, a majú naštudované, kto a za akých okolností ich napísal. My sa tým zaoberáme menej.“

Pressburger Klezmer Band chce, aby bol klezmer opäť ľudovou hudbou. Lajv bol nahratý naživo na jednom z bratislavských koncertov v Klube Za zrkadlom. Aby si zachoval živosť tejto hudby, ktorá nepatrí do štúdia, ale na zábavu a na koncert. „A aby si ľudia na klezmer aj zatancovali.“ PETER BÁLIK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu