Nie je to iba obyčajný festival, kde môžete spoznať muzikantov z celej Európy, ale aj miesto stretnutia vplyvných ľudí z brandže.
GRONINGEN. Zorientovať sa na letisku v Amsterdame a trafiť na správny vlak bolo v stredu popoludní ľahké.
Stačilo nasledovať ľudí s hudobnými nástrojmi. Všetci sme mierili do Groningenu, kde do soboty trvala akcia, ktorá napovie veľa o tom, aký bude hudobný rok 2013 v Európe.
Európske mesto hudby
O festivale
Eurosonic Noorderslag
Festival sa v holandskom Groningene konal už 27-krát.
- Počet divákov
35-tisíc (vypredané)
- Počet pódií
36
- Počet koncertov
304
- Zástupcovia iných festivalov
417
Eurosonic Noorderslag, ako znie oficiálny názov akcie, existuje už takmer tri dekády.
Nie je náhoda, že sa koná práve v tomto meste na severe Holandska
„Začiatkom 60. rokov vydal magistrát nariadenie, že podniky, v ktorých bude živá hudba, môžu byť otvorené dlhšie do noci,“ vysvetľuje umelecký riaditeľ festivalu Peter Smidt.
Správa o univerzitnom meste, kde sa dá prísť na týždenné turné a hrať každý večer inde, sa rýchlo rozšírila aj mimo Holandska.
„Spomínam si ako som s asi 80 ľuďmi videl vtedy začínajúcu Nirvanu,“ dodáva Smidt.
Na starých plagátoch v klube Vera vidíte ďalšie slávne mená: mladý Bono s U2, Pearl Jam či Neil Young...
Kluby stále fungujú, ani hudobníkov neubudlo. Na tomto základe vznikol festival Eurosonic.
Jeho cieľom je naštartovať nové mená z celej Európy, predstaviť to najzaujímavejšie z holandskej scény a zosieťovať organizátorov európskych festivalov.
Angličtina má pre to slovo „showcase“. Hudobníci sa môžu predviesť promotérom a tí sa okrem toho ešte môžu stretnúť medzi sebou a prebrať svoje spoločné témy.
Jednou z nich je aj ETEP, program medzinárodnej výmeny hudobníkov, ktorý funguje od roku 2002. Vlani vznikol podprogram CETEP, špeciálne určený pre východoeurópske krajiny.
Ide o rovnováhu v programe festivalov, kde väčšinou dominuje angloamerická scéna. Funguje to tak, že promotéri vytipujú mená zo svojej scény, o ktorých si myslia, že by mohli vonku zaujať, a ponúknu ich kolegom.
Napríklad Pohoda a Wilsonic na tento rok odporučili Afterphurikane, Čad, Ink Midgeta s Pjonim, Janu Kirschner, Stroona a Swan Bride.
Pod vlajkou EÚ
S podporou od Európskej únie to na prvý pohľad môže pôsobiť ako nejaký umelý bruselský nátlak.
„Je to prirodzený systém, nikoho nenútime, každý si vyberá sám,“ tvrdí Ruud Berends. „Hudobníci a ich manažéri sa musia aj sami angažovať.“
Vlani bolo výsledkom podpory ETEP 287 koncertov na 71 festivaloch. Najčastejšie obsadzovaní hudobníci dostanú ponuku hrať na Eurosonicu a funguje aj spolupráca s rádiami, ktoré nové talenty zaraďujú do vysielania.
Európska únia v roku 2004 iniciovala udeľovanie cien EBBA, ktoré majú určiť najúspešnejších nových európskych hudobníkov.
Do zoznamu mien sa teraz aj v minulosti dostali nespochybniteľné mená ako Emeli Sandé, Mumford & Sons, Lykke Li či José González, ale počas televízneho prenosu pri vystúpeniach finalistov občas prišli až „eurovízne“ momenty, kde šlo viac o šou než o hudbu.
Oveľa civilnejší bol následný galavečer festivalových cien. „Nemáme šancu,“ hovorili realisticky zástupcovia Pohody a Grejpu, ktorí sa dostali do top 10 v kategóriách Najlepší stredne veľký a Najlepší malý festival.
O víťazoch hlasovalo vyše milióna divákov a hoci nakoniec vyhrali maďarský Balaton Sound a poľská Nowa Muzyka, už sama nominácia bola pre naše festivaly veľkým zviditeľnením. Veľkým európskym festivalom roka sa stal belgický Tomorrowland.
Čo si zapamätáte
Na rozdiel od iných festivalov Eurosonic neponúka takzvaných headlinerov. Najznámejším menom boli Dáni Efterklang, takže nad programom ste museli stráviť veľa času.
Lenže práve tu môžete objaviť novú hudbu, o ktorej ešte bude počuť. Pri vyše tristo koncertoch si zapamätáte len tie najvýraznejšie mená: Ewert and the Dragons, Kwes, Chvrches, Bolognu Violentiho, Skip and Die či Lisu van der Aa.
Kým po večeroch sa koncertuje po celom meste, cez deň sa koná konferencia. Jej súčasťou bola zaujímavá diskusia o pirátstve.
Podľa manažéra Pink Floyd a The Clash by sa hudba tak nešírila, keby bola ľahšie dostupná. „A keď dá niekto 20 eur za tričko svojho interpreta, nemá problém zaplatiť za aj album.“
Že Eurosonic je naozaj iný festival ako ostatné, dokázal aj turnaj v stolnom futbale. Zorganizovala ho organizácia, ktorá je holandskou obdobou našej SOZA.