SME

Tarantino ukázal Američanom sever

O odstránení otroctva má americký režisér vlastnú predstavu, Divoký Django je jeden z filmov roka

Dr. King Schultz (Christoph Waltz už má za túto úlohu Zlatý glóbus) a Django (Jamie Foxx), dvojica, ktorá vyslobodzuje otrokov z plantáží a vykonáva pomstu.Dr. King Schultz (Christoph Waltz už má za túto úlohu Zlatý glóbus) a Django (Jamie Foxx), dvojica, ktorá vyslobodzuje otrokov z plantáží a vykonáva pomstu. (Zdroj: ITA FILM)

Nie je to extravagantná zábava, groteska ani svojrázne imitovaný western. Tarantinov film je obrazom nespútanej túžby po spravodlivosti a rozpravou o dobre a zle.

História nebola vždy taká spektakulárna, dostatočne teatrálna a napínavá, ako by si to vedel predstaviť Quentin Tarantino. Keby do nej mohol nejako dramaturgicky zasiahnuť, Spojené štáty americké by nepotrebovali ani prezidenta Lincolna, ani vojnu medzi Severom a Juhom, aby sa zbavili otroctva. Jemu by stačil Divoký Django.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Django bol černoch a v roku 1858 aj otrokom, no mal šťastie, že kdesi v Texase stretol Dr. Kinga Schultza, muža nemeckého pôvodu, ktorý oficiálne zastupoval trestné právo USA – a fakticky lovil hľadaných kriminálnikov preto, aby ich mŕtve telá vymenil za veľké peniaze. Django mu zopár pomohol nájsť a on mu za odmenu daroval slobodu a sľúbil, že mu pomôže vyslobodiť aj jeho ženu.

SkryťVypnúť reklamu

Recenzia

Divoký Django

  • Django Unchained, USA, 2012, 165 min
  • Scenár a réžia: Quentin Tarantino
  • Kamera: Robert Richardson
  • Hrajú: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Franco Nero
  • Premiéra v SR: 17. januára

chris-120x90.jpg

Drzá dvojica z Texasu

Pred štyrmi rokmi nakrútil Tarantino Nehanebných bastardov, lebo cítil, že by bolo treba upraviť záver druhej svetovej vojny. Vytrestal Hitlera, pripravil mu nečakanú smrť v podpálenom kine, kam si prišiel pozrieť propagandistický film o fašizme.

Možno si potom pomyslel, že nebol k Nemcom dostatočne citlivý a v novom filme ich trochu rehabilitoval. Dr. Schultz si Djanga naozaj obľúbi, naučí ho čítať a dokonca aj korektne vyslovovať, v precvičovaní streľby ho už nechal samého, možno mu len pomohol postaviť snehuliaka, aby mal mäkký terč. A nakoniec s ním hrdo vojde do mesta a aj vkročí do saloonu.

SkryťVypnúť reklamu

Umiestniť western medzi južanské plantáže a posadiť na koňa černocha nie je iba prázdny filmový vtip. Za „jokera“ sú v Texase považovaní skôr Schultz s Djangom, že si takú drzosť dovolili, a Tarantino tým len opísal, aké všelijaké podoby mal rasizmus a ako ľahko sa v ňom jeden ľudský život mohol skončiť.

„Teraz neviem, to rozohnanie rukou bolo len veľké dramatické gesto alebo sa ma naozaj chystáte zabiť?“ pýta sa nonšalantne Dr. Schultz nepriateľsky naladeného okoloidúceho. Naozaj, vtedy na juhu sa šli všetci pozabíjať a aj zo samotnej Tarantinovej podstaty vyplýva, že v Divokom Djangovi strieka veľa krvi (čím amatérskejšie to vyzerá, tým lepšie).

Lenže najväčšiu hrôzu nevzbudzuje krv, ale nenávisť, ktorá je džentlmensky a v súlade s etiketou zaobalená do zdvorilostných dialógov. A nešlo len o krutosť otrokárov voči otrokom. Tam a vtedy boli krutí aj otroci voči otrokom.

SkryťVypnúť reklamu

Kto chcel meniť zákony

Napríklad režisér Spike Lee mal predkov otrokov a povedal, že na Djanga nepôjde, pretože ich nechce zneuctiť. „Otroctvo nie je témou na zábavný spaghetti western, otroctvo bol holokaust,“ povedal. Po vianočnej premiére sa zistilo, že štyridsaťosem percent severoamerických divákov tvorili černosi, v ďalších dňoch to kleslo na tridsať.

Mohli sa cítiť dotknutí, že Tarantino niektorých černochov ukázal ako celkom vyrovnaných a spokojných členov spoločenského systému. Aj oni sa podieľajú na zvrátenej idylke, veselo – hoci v rámci možností – si pobehujú po rozkvitnutých plantážach alebo sa nahodení zúčastňujú na gladiátorských hrách v panských sídlach. Nevedia si predstaviť, že by sa raz zákony voči nim zmenili a možno to ani nechcú.

SkryťVypnúť reklamu

Ani ten najhorší plantážnik nemusí byť teda tým najväčším zlom. Koniec koncov, kým si má za čo kúpiť sošku Nefertiti a salónik štýlovo zariadiť pozostalosťou Júlia Cézara, je mu sloboda alebo nesloboda otroka ľahostajná. Otrok sa jej môže báť.

Načítavam video...

Vysnívaný Django

Nevieme, kedy mal Quentin Tarantino na to čas – asi keď pracoval vo videopožičovni, ale on je možno najväčším znalcom poklesnutej zábavy a vyžíva sa v tom, že jej vzdáva poctu. Teraz si napríklad vypožičal skupinku Ku­Klux­Klanu zo starého filmu Django s Francom Nerom a nakrútil s ňou úplne nezásadnú, ale veľmi zábavnú scénu.

Je tam len tak, z jeho vychýrenej roztopaše. Pritom Divoký Django vôbec nie je groteska. Nie je to ani patetický western, hoci si ho Tarantino uctil spomalenými dramatickými zábermi, a aby bolo všetko na poriadku, strihol doň aj romantický západ slnka. Predovšetkým nakrútil vážnu úvahu o dobre a zle, chorobe moci a ilúzii bezmocnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Divokého Djanga si vysníval ako hrdinského bojovníka s búrlivou túžbou po slobode, poriadku a spravodlivosti.

Všetci herci v ňom hrajú skvelo. Ale film patrí rakúskemu hercovi Christophovi Waltzovi, pretože jeho herectvo ešte navyše sprevádza nebývalé čaro osobnosti. Podobné, ako má jeho kúzelná filmová postava. Dr. Schultz Djanga oslobodil, ponúkol mu koňa a ukázal mu sever. Dal mu zásadnú životnú lekciu – naučil ho využiť vo svoj prospech zákon, ktorý ktosi kedysi vytvoril proti nemu.

Taká neskrotná je fantázia Quentina Tarantina.

Kto je kto v Divokom Djangovi

Jamie Foxx - Django

Držiteľ Oscara za stvárnenie Raya Charlesa hrá otroka v hlavnej úlohe. Slobodu získa nečakane, ani sa mu nechce veriť. Nakoniec ju využije ako nespútaný živel a trúfne si na súboj s najväčším plantážnikom Calvinom Candiem.

SkryťVypnúť reklamu

Christoph Waltz - Dr. King Schultz

Najkrajšia postava filmu (na snímke vpravo) je zároveň najnebezpečnejšia, pretože dokonale pozná zákon USA. Tarantino Christopha Waltza objavil – dal mu úlohu, odmenenú cenou v Cannes aj Oscarom – vo filme Nehanební bastardi.

Leonardo DiCaprio - Calvin Candie

Obávanému otrokárovi neprekáža, ak sa otrok vyslobodí, nahnevá sa, ak ho niekto oklame. Leonardo DiCaprio hrá stelesnenú nenávisť a hrá ju tak nonšalantne, že bol za to nominovaný na Zlatý glóbus.

Samuel L. Jackson - Stephen

V Pulp Fiction sa v pamätnej scéne smeje, že Francúzi nehovoria Big Mac, ale le Big Mac. Vo filme Divoký Django dostal nesmierne krutú postavu – prehnane aktívneho sluhu Calvina Candieho a zahral ju hrôzostrašne dobre (na snímke vľavo).

SkryťVypnúť reklamu

Franco Nero - Amerigo Vessepi

Franco Nero (na snímke vpravo) bol kedysi hviezdou spaghetti westernov, niekoľkokrát hral postavu menom Django. Quentin Tarantino mu z úcty dal minipostavu, Amerigo Vessepi je hosťom Candieho a užíva si gladiátorské súboje otrokov.

Quentin Tarantino - Zamestnanec spoločnosti The LeQuint Dickey Mining. Co

Má herecké šteky v Pulp Fiction, Gauneroch, v Nehanebných bastardoch hrá nemeckého vojaka a jeho hlas znie v Jackie Brownovej. Prirodzene, malú, ale vážnu úlohu má aj v Divokom Djangovi.

kk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 728
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 242
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 285
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 080
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 541
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 143
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 695
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 733
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 20 704
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 534
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 932
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu