SME

Motýle a ľudia pod zväčšovacím sklom

Charles Laurence odhaľuje praktiky totalitnej moci v Československu na základe bolestnej osobnej skúsenosti

KNIHA TÝŽDŇA / SPOLEČENSKÝ AGENT JIŘÍ MUCHA

Charles Laurence odhaľuje praktiky totalitnej moci v Československu na základe bolestnej osobnej skúsenosti

Britský novinár, niekdajší korešpondent londýnskeho periodika Telegraph, neskôr riaditeľ newyorskej pobočky týchto novín, neprestáva pútať pozornosť knihouSpolečenský agent Jiří Mucha (v originále len The Social Agent) s podtitulom Láska a žal za železnou oponou – intriky, sex, špioni. Vydal ju Prostor v preklade Kateřiny Lipenskej a s doslovom historika Igora Lukeša.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Doba temna a zla

Autorov otec Peter Harold Laurence prišiel v roku 1957 s rodinou do Prahy ako prvý tajomník a obchodný konzul britského veľvyslanectva. V čase studenej vojny, keď v komunistickom Československu sledovaní špehovali sledovaných, každý podozrieval každého, nik neveril nikomu a inscenovali sa absurdné drámy. ŠtB vtedy vypracovala aj operáciu Peter s cieľom zdiskreditovať diplomata a prinútiť ho k spolupráci. Hlavnú úlohu zverila Jiřímu Muchovi, synovi maliara Alfonza Muchu. Jiří bol bohém, hedonista, noblesný intelektuál, polyglot, spisovateľ. Priatelil sa s mnohými slávnymi a vplyvnými osobnosťami umeleckého sveta a ako „playboy z Východu“ usporadúval – tak sa možno dočítať aj v knihe Pražské orgie od Philipa Rotha – bujaré večierky v byte na Hradčianskom námestí, kde dodnes žije jeho žena Geraldine. Často cestoval na Západ a predával otcove obrazy, majúc vždy na pamäti, čo treba robiť a hovoriť, aby si udržal nákladný a nápadný spôsob života.

SkryťVypnúť reklamu

Mucha rozohral milostný románik s manželkou veľvyslanca a popri tom zhromažďoval informácie a osnoval situácie umožňujúce diskreditáciu vytypovaných osôb. Patril k aktívnym agentom, čo súviselo aj s rokom 1951. Vtedy za údajnú špionáž zatkli a odsúdili v Prahe akreditovaného amerického novinára Williama Oatisa a vzápätí – za odovzdávanie informácií práve tomuto Američanovi – tiež „spoločenského agenta“, v súvislosti s ktorým ŠtB nikdy nevylúčila, že spolupracoval i s britskou tajnou službou M16.

Aj okolnosti, za akých znovunadobudol slobodu, sprevádzali zvláštne okolnosti. V lágri si namiesto šiestich rokov odpracoval tri, ale fakticky ho opúšťal už s osobným spisom spolupracovníka s krycím menom Anty.

Peter Harold Laurence musel svoju diplomatickú misiu ukončiť v roku 1960. V Anglicku ho M16 dlhé roky podozrievala a vyšetrovala, v paralyzovanej rodine dcéra Katy trpela mentálnou anorexiou a jej bratia Charles a Benedikt dospievali v internátnych školách za pramalého záujmu matky.

SkryťVypnúť reklamu

Pokus o zmierenie

Charles Laurence sa do Prahy vrátil po päťdesiatich rokoch. Navštívil Geraldine, pátral v archívoch ŠtB, stretol sa s historikom Petrom Hrubým i Kamilom Pixom, jedným zo zakladateľov ŠtB. Chcel sa dozvedieť, čo sa vtedy stalo, a zblížiť sa, uzmieriť s rodičmi. Najmä s ohľadom na predčasne zosnulú Kate, ktorej túto knihu venoval. Podľa neho za jej trápenie nesie vinu Mucha, lebo aj ju zneužil. Ani toto vážne obvinenie sa však nedá dokázať, keďže niektoré stopy zavial čas, iné sú skartované či priveľmi nejednoznačné, a tak zvyšujú úvahy, dohady a ich kombinácie s väčšou či menšou mierou pravdepodobnosti. Sám autor priznáva, že „preukázať nemožno vôbec nič.“

Jeho odvážne osobné svedectvo je reportážou i románom faktu, mozaikou vyskladanou zo záľahy historických reálií, faktov, citácií z odtajnených záznamov ŠtB, z rozhovorov so svedkami a útržkov vlastných spomienok. Laurence vystaval vzrušujúci príbeh, ako sa možno udial, pričom fabulačná línia prebieha v rôznych časových rovinách. Dramatické osudy rodiny, ocitnuvšej sa v mlynskom kolese ideológie, vyrozprával s novinárskou vecnosťou a dokumentárnou presnosťou. Podstatnú časť knihy však tvoria aj scény nespornej literárnej hodnoty: prudká nočná hádka syna s matkou, dialógy s otcom, opis jeho pobytu v nemocnici krátko pred smrťou či návšteva koncentračného tábora v Terezíne, kde autora vyľakajú lastovičky hniezdiace vysoko v rohu okna, „na mieste smrti“.

SkryťVypnúť reklamu

Jiří Mucha v lágri napísal memoáre Studené slunce. V nich ľudí prirovnal k motýľom: „Sú krásni, keď ich človek pozoruje zo svojho vzdialeného, odľahlého stanoviska. Ale motýľ pod zväčšovacím sklom je príšera.“ Geraldine spomína, že „mal v sebe silu prežiť za každú cenu, no teraz je mŕtvy, lebo nik nechcel čítať pri jeho hrobe. Nik ho v skutočnosti nepoznal.“ Vie sa len, že „prežiť za každú cenu“ môže cenu života o poznanie znížiť. Záleží od použitých prostriedkov.

Město strachu

(ukážka z knihy)

Paha, kterou jsem znal jako kluk, byla městem strachu, tajných agentů a začouzené mlhy. Byla za železnou oponou, tolik jsem v sedmi letech chápal. Razili jsme si k ní cestu blokádou betonových baráků a ostnatého drátu, zemí nikoho, v našem velkém šedém morrisu s šestiválcovým motorem a červenými koženými sedačkami, který táta koupil, protože ho považoval pro službu na druhé straně za dostatečně robustní. Druhá strana byla strašidelná – ale přitom tak nějak vzrušující, asi jako příběhy, které jsme čítávali v dobrodružných časopisech.

SkryťVypnúť reklamu

Je zvláštní, jaké věci si člověk pamatuje. Silnice byly hrbolaté a všude kolem bylo cítit jakési nebezpečí, protože jsme se ocitli na nepřátelském území. O nepřátelích jsem něco věděl, psal se rok 1957; nebylo možné vyrůstat v Anglii v roce 1957, a přitom nevědět o nepřátelích.

Prožili jsme válku. V Londýně po ní mezi budovami zbyly mezery zaplněné sutinami, zpola zakrytými zborcenými rezivějícími ploty, prázdné díry, které babička dávala za vinu všem, jimž říkala nácci, fašouni nebo zpropadení Němčouři. Chtěli babičku zabít bombami, ale nepodařilo se jim to, zabili však spoustu jiných lidí. Nosili vysoké holínky. Znali jsme je z obrázků v časopisech a komiksech. Vojáci stojící u červeno-bílé závory, která blokovala cestu do Prahy, měli podobné boty. Měli taky zbraně a uniformy, myslím, že šedé. Možná byly tmavě zelené. V pozadí byly lesy. Táta vždycky zastavil a stočil okénko. Nám dětem řekl, ať jsme tiše, vystrčil ruku s hromádkou pasů a oznámil vojákům, že je diplomat a že jede na britské velvyslanectví v Praze. Za námi, na jihu, byla Vídeň, další město špehů. Vídeň a Praha – jedno město na naší straně, druhé na té jejich.

SkryťVypnúť reklamu

Tohle byl samozřejmě jiný nepřítel. Žádní Němci, nýbrž Rusové a Češi, kteří ještě před deseti lety byli našimi přáteli, aspoň podle toho, co se povídalo doma u večeře. A teď hlídají železnou oponu. Je studená válka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 058
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 868
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 338
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 448
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 041
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 629
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 223
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


27
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 048
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 482
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 385
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 676
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 046
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 143
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 009
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 592
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu