Keď v roku 1978 dorazil do socialistického Československa diskotékový hit Rivers of Babylon, len málokto vedel, že jeho text je takmer doslovným prepisom biblického žalmu č. 137.
Chcete mať milióny fanúšikov a predávať milióny singlov či albumov? Recept je jednoduchý, dávajte preto pozor, aby ste ho mohli v prípade potreby zopakovať aj vy.
Takže: zoberte nejaký starý zabudnutý hit, prearanžujte ho do moderného zvuku, nájdite zopár atraktívnych interpretov, ktorí vôbec nemusia vedieť spievať a je to vybavené. Znie to neuveriteľne? Možno áno, ale presne toto je príbeh skupiny Boney M.
Franz Reuther
Tento starý recept na výrobu hitov pozná každý hudobný producent, no nie každý dokázal z neho vytĺcť milióny. Okrem minimálneho hudobného talentu totiž potrebujete aj schopnosť vycítiť príležitosť a ponúknuť to, čo sa práve žiada.
Rivers of Babylon
Hudba a text: Brent Dowe a Trevor McNaughton
By the rivers of Babylon
There we sat down
Ye-eah... We wept
When we remembered Zion.
When the wicked
Carried us away in captivity
Required from us a song
Now how shall we sing the lord's song
In a strange land
Let the words of our mouth
And the meditations of our heart
Be acceptable in thy sight
Here tonight
Žalm {r:Ž}137, 1-6{/r}
Na brehu babylonských riek,
tam sme sedávali a plakali,
keď sme si spomínali na Sion.
Na vŕby tejto krajiny
vešali sme svoje citary.
Lebo tí, čo nás zajali,
žiadali od nás spevy
a tí, čo nás trápili, žiadali veselosť:
„Zaspievajte nám nejaké piesne sionské!“
Akože môžeme spievať pieseň Pánovu v cudzej krajine?
Keby som, Jeruzalem, zabudol na teba, nech mi odumrie pravica.
Nech sa mi prilepí jazyk na podnebie,
keby som nepamätal na teba,
keby som Jeruzalem nepovýšil
na vrchol svojej radosti.
(preklad žalmu sme použili so súhlasom Spolku svätého Vojtecha)

Toto všetko mal nemecký producent Frank Farian (vlastným menom Franz Reuther, 1941), pôvodne kuchár a potom nie príliš úspešný spevák. V hudobnom biznise sa pohyboval takmer celé šesťdesiate roky a nazbieral dosť skúseností, aby vedel, ako to chodí.
Vedel, že nemôže konkurovať britskej popovej scéne ani americkému soulu či popu. Veď kto by už chcel počúvať v Nemecku vyrobené verzie toho, čo dokážu oni sami omnoho lepšie? Nikto. Preto bolo treba vymyslieť niečo domáce, originálne. A tým bolo tzv. eurodisko.
Eurodisko
Začiatkom sedemdesiatych rokov boli diskotéky relatívne novým druhom hudobnej zábavy. V podstate šlo o tradičnú tancovačku, hudbu však neprodukovala živá kapela, ale púšťal ju diskdžokej (dnes sa mu hovorí DJ).
Stačili mu dva gramofóny, silná aparatúra a prípadne aj svetelný park. Otázkou bolo, čo hrať, pretože bežná populárna hudba, určená na púšťanie v rádiách, mala svoje obmedzenia. A tak začala vznikať hudba určená len do tanca a otvoril sa nový priestor pre hudobných producentov.
V Európe, konkrétne v Nemecku, to prvý pochopil Giorgio Moroder a v tesnom závese Frank Farian. Všetko to bolo postavené na výraznej tanečnej rytmike (tzv. bum-čvach), obklopenej európskou, respektíve nemeckou špecialitou - lesom naleštených syntetických sláčikov.
Spev sa zredukoval na jednoduché, neustále sa opakujúce refrény, plné výziev do tanca či priamo na sex – ako príklad môžu poslúžiť Dona Summer a jej megahit Love to Love You Baby alebo dievčenské trio Silver Convention s hitmi Fly, Robin, Fly a Get Up a Boogie.
Nič pravé
Na skupine Boney M nie je nič pravé. Keď v roku 1974 Frank Farian vymyslel pesničku Baby Do You Wanna Bump, nahral ju v módnom eurodisko štýle a sám ju aj celú po anglicky naspieval.
Keďže nechcel použiť vlastné meno, vymyslel si názov skupiny Boney M. Pesnička mala na diskotékach nečakaný úspech a preto bolo treba dať dohromady aj skupinu, ktorá by pôsobila ako vizuál.
Kto najlepšie tancuje? Predsa černosi. Aká hudba má najsilnejší sexepíl? Predsa čierna, soulová. Touto logickou úvahou Farian prišiel na to, že Boney M. by mali byť černosi – lenže nie tí americkí, ale trocha menej čierni, takí, ktorých dobre poznali aj nemeckí dôchodcovia zo svojich výletov do Karibiku.
Po dlhšom hľadaní našiel tých pravých a obsadenie Boney M sa ustálilo na štyroch členoch - Liz Mitchellovej (hlavnej „speváčke“), Maizie Williamsovej, Marcii Barrettovej a Bobbym Farrellovi, ktorý mal dodať ten správny mužský erotický element.
Ako-tak spievať vedeli len dve členky súboru, Farrell bol tanečník a na vystúpeniach len naprázdno otváral ústa. Na nahrávkach mužské vokály obstarával producent Farian. Štvoricu stačilo obliecť do trblietavých exotických kostýmov a cesta za úspechom sa mohla začať.
Aj dnes je nepochopiteľné, čo mohlo ľudí fascinovať na štvorici miešancov z Karibiku, poobliekaných ako členovia nejakej bláznivej sekty, ale fungovalo to. Od roku 1976 hity ako Daddy Cool, Sunny či Ma Baker doslova valcovali diskotéky a hitparády a Boney M získali obrovskú popularitu v Nemecku, Dánsku, Holandsku, ale aj v socialistickom Československu či v Sovietskom zväze.
Babylonské rieky
Najväčší úspech však prišiel v roku 1978 a volal sa Rivers Of Babylon. Pre Farianovu tvorbu bolo príznačné, že zväčša preberal iné pesničky. Rivers Of Babylon (Babylonské rieky) bol zabudnutý hit z roku 1969 jamajskej reggae skupiny The Melodians.
Vtip bol v tom, že pôvodní skladatelia zložili náboženskú pesničku, inšpirovanú Bibliou a takmer doslova zhudobnili žalm č. 137 (a čiastočne aj žalm 19). V ňom sa hovorí o zajatí a odvlečení židovského ľudu k riekam Eufrat a Tigris (to sú tie Babylonské rieky) a nemožnosti (či neochote) spievať vlastné piesne pre zábavu zotročiteľov.
Pôvodní skladatelia z Jamajky boli rastafariáni, ktorým zakazovali fajčenie ich obľúbenej marihuany a svoj názor vyjadrili metaforicky práve žalmom 137. V roku 1978 na socialistických diskotékach v Československu to nikto nechápal a pravdupovediac to aj bolo všetkým jedno, pretože marihuanu aj tak nikto nefajčil.
Víťazstvo
V socialistickom Československu Rivers of Babylon prevzal a naspieval Karel Gott. Ten však veľmi obozretne náboženský podtext vypustil a sústredil sa na archeologické vykopávky – jeho text sa začína: „Tam kde kdysi stál Babylon, je holá pláň...“
Rivers Of Babylon v podaní Boney M neuveriteľnou rýchlosťou vyštartoval do hitparád a kraľoval tam dlhý čas a to dokonca aj vo Veľkej Británii, ktorá bola voči nemeckej produkcii silne imúnna.
Boney M absolvovali nekonečné množstvo vystúpení, ich producent Farian ich zásoboval hitmi a až keď sa záujem o skupinu v polovici 80. rokov vyčerpal, rozpustil ju a svoju pozornosť sústredil na dvojicu nazvanú Milli Vanilli, ktorá vznikla na podobnom princípe ako Boney M.
Keď členovia Boney M minuli zarobené peniaze, skupinu opäť obnovili a v rôznych zloženiach s ňou koncertujú dodnes. Žiaľ, už bez hlavného tanečníka Bobbyho Farrella, ktorý zomrel na infarkt v roku 2010 po vystúpení v Petrohrade.
U nás na Slovensku použil názov pesničky Rivers Of Babylon aj spisovateľ Peter Pišťanek vo svojom legendárnom rovnomennom románe – hlavný hrdina Rácz pesničku zbožňuje a neustále si ju spieva.