SME

Ako vzniká hit : Boney M a Rivers of Babylon

Text diskotékového hitu je takmer doslovným prepisom biblického žalmu č. 137.

Keď v roku 1978 dorazil do socialistického Československa diskotékový hit Rivers of Babylon, len málokto vedel, že jeho text je takmer doslovným prepisom biblického žalmu č. 137.

Chcete mať milióny fanúšikov a predávať milióny singlov či albumov? Recept je jednoduchý, dávajte preto pozor, aby ste ho mohli v prípade potreby zopakovať aj vy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže: zoberte nejaký starý zabudnutý hit, prearanžujte ho do moderného zvuku, nájdite zopár atraktívnych interpretov, ktorí vôbec nemusia vedieť spievať a je to vybavené. Znie to neuveriteľne? Možno áno, ale presne toto je príbeh skupiny Boney M.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Franz Reuther

Tento starý recept na výrobu hitov pozná každý hudobný producent, no nie každý dokázal z neho vytĺcť milióny. Okrem minimálneho hudobného talentu totiž potrebujete aj schopnosť vycítiť príležitosť a ponúknuť to, čo sa práve žiada.

Rivers of Babylon

Hudba a text: Brent Dowe a Trevor McNaughton

By the rivers of Babylon
There we sat down
Ye-eah... We wept
When we remembered Zion.

When the wicked
Carried us away in captivity
Required from us a song
Now how shall we sing the lord's song
In a strange land

Let the words of our mouth
And the meditations of our heart
Be acceptable in thy sight
Here tonight

Žalm {r:Ž}137, 1-6{/r}

Na brehu babylonských riek,
tam sme sedávali a plakali,
keď sme si spomínali na Sion.

Na vŕby tejto krajiny
vešali sme svoje citary.

Lebo tí, čo nás zajali,
žiadali od nás spevy
a tí, čo nás trápili, žiadali veselosť:

„Zaspievajte nám nejaké piesne sionské!“
Akože môžeme spievať pieseň Pánovu v cudzej krajine?

Keby som, Jeruzalem, zabudol na teba, nech mi odumrie pravica.
Nech sa mi prilepí jazyk na podnebie,
keby som nepamätal na teba,
keby som Jeruzalem nepovýšil
na vrchol svojej radosti.

(preklad žalmu sme použili so súhlasom Spolku svätého Vojtecha)

obal.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Toto všetko mal nemecký producent Frank Farian (vlastným menom Franz Reuther, 1941), pôvodne kuchár a potom nie príliš úspešný spevák. V hudobnom biznise sa pohyboval takmer celé šesťdesiate roky a nazbieral dosť skúseností, aby vedel, ako to chodí.

Vedel, že nemôže konkurovať britskej popovej scéne ani americkému soulu či popu. Veď kto by už chcel počúvať v Nemecku vyrobené verzie toho, čo dokážu oni sami omnoho lepšie? Nikto. Preto bolo treba vymyslieť niečo domáce, originálne. A tým bolo tzv. eurodisko.

Eurodisko

Začiatkom sedemdesiatych rokov boli diskotéky relatívne novým druhom hudobnej zábavy. V podstate šlo o tradičnú tancovačku, hudbu však neprodukovala živá kapela, ale púšťal ju diskdžokej (dnes sa mu hovorí DJ).

Stačili mu dva gramofóny, silná aparatúra a prípadne aj svetelný park. Otázkou bolo, čo hrať, pretože bežná populárna hudba, určená na púšťanie v rádiách, mala svoje obmedzenia. A tak začala vznikať hudba určená len do tanca a otvoril sa nový priestor pre hudobných producentov.

SkryťVypnúť reklamu

V Európe, konkrétne v Nemecku, to prvý pochopil Giorgio Moroder a v tesnom závese Frank Farian. Všetko to bolo postavené na výraznej tanečnej rytmike (tzv. bum-čvach), obklopenej európskou, respektíve nemeckou špecialitou - lesom naleštených syntetických sláčikov.

Spev sa zredukoval na jednoduché, neustále sa opakujúce refrény, plné výziev do tanca či priamo na sex – ako príklad môžu poslúžiť Dona Summer a jej megahit Love to Love You Baby alebo dievčenské trio Silver Convention s hitmi Fly, Robin, Fly a Get Up a Boogie.

Nič pravé

Na skupine Boney M nie je nič pravé. Keď v roku 1974 Frank Farian vymyslel pesničku Baby Do You Wanna Bump, nahral ju v módnom eurodisko štýle a sám ju aj celú po anglicky naspieval.

Keďže nechcel použiť vlastné meno, vymyslel si názov skupiny Boney M. Pesnička mala na diskotékach nečakaný úspech a preto bolo treba dať dohromady aj skupinu, ktorá by pôsobila ako vizuál.

SkryťVypnúť reklamu

Kto najlepšie tancuje? Predsa černosi. Aká hudba má najsilnejší sexepíl? Predsa čierna, soulová. Touto logickou úvahou Farian prišiel na to, že Boney M. by mali byť černosi – lenže nie tí americkí, ale trocha menej čierni, takí, ktorých dobre poznali aj nemeckí dôchodcovia zo svojich výletov do Karibiku.

Po dlhšom hľadaní našiel tých pravých a obsadenie Boney M sa ustálilo na štyroch členoch - Liz Mitchellovej (hlavnej „speváčke“), Maizie Williamsovej, Marcii Barrettovej a Bobbym Farrellovi, ktorý mal dodať ten správny mužský erotický element.

Ako-tak spievať vedeli len dve členky súboru, Farrell bol tanečník a na vystúpeniach len naprázdno otváral ústa. Na nahrávkach mužské vokály obstarával producent Farian. Štvoricu stačilo obliecť do trblietavých exotických kostýmov a cesta za úspechom sa mohla začať.

SkryťVypnúť reklamu

Aj dnes je nepochopiteľné, čo mohlo ľudí fascinovať na štvorici miešancov z Karibiku, poobliekaných ako členovia nejakej bláznivej sekty, ale fungovalo to. Od roku 1976 hity ako Daddy Cool, Sunny či Ma Baker doslova valcovali diskotéky a hitparády a Boney M získali obrovskú popularitu v Nemecku, Dánsku, Holandsku, ale aj v socialistickom Československu či v Sovietskom zväze.foto2.jpg

Babylonské rieky

Najväčší úspech však prišiel v roku 1978 a volal sa Rivers Of Babylon. Pre Farianovu tvorbu bolo príznačné, že zväčša preberal iné pesničky. Rivers Of Babylon (Babylonské rieky) bol zabudnutý hit z roku 1969 jamajskej reggae skupiny The Melodians.

Vtip bol v tom, že pôvodní skladatelia zložili náboženskú pesničku, inšpirovanú Bibliou a takmer doslova zhudobnili žalm č. 137 (a čiastočne aj žalm 19). V ňom sa hovorí o zajatí a odvlečení židovského ľudu k riekam Eufrat a Tigris (to sú tie Babylonské rieky) a nemožnosti (či neochote) spievať vlastné piesne pre zábavu zotročiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodní skladatelia z Jamajky boli rastafariáni, ktorým zakazovali fajčenie ich obľúbenej marihuany a svoj názor vyjadrili metaforicky práve žalmom 137. V roku 1978 na socialistických diskotékach v Československu to nikto nechápal a pravdupovediac to aj bolo všetkým jedno, pretože marihuanu aj tak nikto nefajčil.

Načítavam video...

Víťazstvo

V socialistickom Československu Rivers of Babylon prevzal a naspieval Karel Gott. Ten však veľmi obozretne náboženský podtext vypustil a sústredil sa na archeologické vykopávky – jeho text sa začína: „Tam kde kdysi stál Babylon, je holá pláň...“

Rivers Of Babylon v podaní Boney M neuveriteľnou rýchlosťou vyštartoval do hitparád a kraľoval tam dlhý čas a to dokonca aj vo Veľkej Británii, ktorá bola voči nemeckej produkcii silne imúnna.

SkryťVypnúť reklamu

Boney M absolvovali nekonečné množstvo vystúpení, ich producent Farian ich zásoboval hitmi a až keď sa záujem o skupinu v polovici 80. rokov vyčerpal, rozpustil ju a svoju pozornosť sústredil na dvojicu nazvanú Milli Vanilli, ktorá vznikla na podobnom princípe ako Boney M.

Keď členovia Boney M minuli zarobené peniaze, skupinu opäť obnovili a v rôznych zloženiach s ňou koncertujú dodnes. Žiaľ, už bez hlavného tanečníka Bobbyho Farrella, ktorý zomrel na infarkt v roku 2010 po vystúpení v Petrohrade.

U nás na Slovensku použil názov pesničky Rivers Of Babylon aj spisovateľ Peter Pišťanek vo svojom legendárnom rovnomennom románe – hlavný hrdina Rácz pesničku zbožňuje a neustále si ju spieva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 940
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 437
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 628
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 865
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 793
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 799
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu