
Dougray Scott a Kate Winslet. FOTO - YAHOO
Každý, čo len trošku pravidelný návštevník kina, musí skôr či neskôr urobiť rozhodnutie, čo s vojnovými filmami. Lebo či už sú pro, alebo protivojnové, vládne v nich uši trhajúci rev, výbuchy, ľudia vyletujú do vzduchu po kúskoch, či sa vám to páči, alebo nie. Ak sa bez toho zaobídete, je tu Enigma, vojnový film, v ktorom sa o víťazstve rozhodne v hlavách.
Po právach na faktografický bestseller Roberta Harrisa rýchlo chňapli štúdiá Paramount. Tak sa to v tejto brandži robí: keď sú už práva kúpené, začne sa rozmýšľať, čo s nimi. V tomto prípade to musela byť ťažká úvaha.
Miesto a čas sú zaujímavé: tajomné panstvo Bletchley Park v strednom Anglicku, prísne izolované od okolia, a elitný tím najbystrejších hláv Veľkej Británie, ktoré ani manželkám nesmú vyzradiť, na čom pracujú. A historicky dôležitá úloha: rozlúštiť nemecký vojenský kód Enigma.
Ako divákov prilákať na štvoruholníkové hlavy matematikov, ktorí budú diskutovať o číselných a písmenkových stĺpcoch, a vo vrcholnom okamihu dokonca rozlúštia tajničku krížovky?
Harris do príbehu síce zabudoval aj príbeh lásky, ale tá je taká beznádejná, že sa nikdy nenaplní. Nájde sa síce zradca, ale ani on napätie veľmi nevystupňuje, keďže sa o ňom dozvieme až ku koncu. Naháňačka v starodávnych predvojnových modeloch nám tiež pulz nezvýši, a akčný koniec, ktorý dodal najžiadanejší anglický scenárista Tom „Zamilovaný Shakespeare“ Stoppard, tu pôsobí ako cudzie teleso.
Dvaja muži, ktorí nemajú veľa spoločné, okrem veku a lásky k tejto knihe, režisér Michael Apted (Jeden svet nestačí) a koproducent Mick Jagger (zo skupiny Rolling Stones), teda urobili odvážny čin: rozhodli sa, že na ďalšie lákadlá, ktoré by sa dali predhodiť publiku, jednoducho zabudnú. Ich Enigma je napokon aj tak dosť lákavá - pre všetkých, čo sú ochotní dekódovať aj trochu nezvyčajné signály.
Vo filme presne sedí všetko, čo môžeme vidieť na starých fotografiách a čo sa dalo zrekonštruovať. V Bletchley Parku sa odohrávajú aj iné vojny než vojna medzi nemeckými a anglickými kódovačmi a dekódovačmi: ľudia, ktorí majú moc, sú tu naraz totálne odkázaní na tých, čo majú rozum, a nemôžu im to odpustiť.
Kryptografia ponúka zvláštnu rozkoš nazerania cez kľúčovú dierku, nazerania na tajomstvá krajín. Apted dekóduje duše svojich postáv a ich prostredia ako psychoanalytik, a pritom rozlúskne aj tajomstvá, ktoré si schovával sám pred sebou. Je to desaťkrát zaujímavejšie než projekt Hacker vyhrá svetovú vojnu, ktorý si raz v Hollywoode vymysleli.
Autor: HANNS-GEORG RODEK