SME

Vedeli sme, že budeme ako partizáni

Na festivale v Rotterdame mal premiéru režisérsky debut Mátyása Priklera Ďakujem, dobre.

Film Ďakujem, dobre mal premiéru v Rotterdame, v našich kinách bude vo štvrtok.Film Ďakujem, dobre mal premiéru v Rotterdame, v našich kinách bude vo štvrtok. (Zdroj: FILMTOPIA)

Bola to dlhá cesta, hovorí o svojom festivalovom úspechu režisér MÁTYÁS PRIKLER. Film Ďakujem, dobre je obrazom hospodárskej krízy, ktorá zasahuje do intímnych životov. Na festivale v Rotterdame ho premietli v sekcii Bright Future, do našich kín príde vo štvrtok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Film s rovnakým názvom ste v stredometrážnej verzii ukázali v súťaži študentských filmov na festivale v Cannes. Bol od začiatku súčasťou pripravovaného dlhometrážneho filmu?

„Áno. Ale v roku 2009 som končil školu musel som odovzdať absolventský film. Rozhodol som sa nakrútiť poviedku, ktorú som mal najviac pripravenú. Plán bol taký, že to nakrútim, odovzdám, zabsolvujem školu a odídem domov. Ale zistilo sa, že to funguje i samo osebe. Škola s ním začala pracovať ako so samostatným hotovým filmom a posielala ho na rôzne festivaly. A jedného dňa prišiel e­mail z Cannes, že tam máme prísť, lebo nás vybrali. Dnes si každý myslí, že po úspechu krátkeho filmu sme to rozšírili na dlhú metráž, ale bolo to úplne naopak.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď ste začínali s Marekom Leščákom písať scenár, mali ste už nejakú konkrétnu predstavu o obsadení?

„Väčšinu postáv sme písali pre konkrétnych hercov. Dôkaz je veľmi jednoduchý. Keď si pozriete scenár, postavy v ňom sa volajú Attila, Miroslav, Zuza, Jana... Samozrejme, nie úplne všetky. Napríklad sme vedeli, že chceme do filmu Vladimíra Obšila, ale nevedeli sme, na ktorú úlohu. Tak sme ho navštívili a zistili sme, že sa hodí na brata.“

Načítavam video...

Vo filme znie slovenčina i maďarčina. Neuvažovali ste o slovensko-maďarskej koprodukcii?

„Uvažovali. Ešte v roku 2010 mi ponúkli spoluprácu z maďarskej spoločnosti Proton Cinema. Je to spoločnosť Viktórie Petrányiovej, ktorá produkuje hlavne filmy Kornéla Mundruczóa. Približne v rovnakom čase ako sa u nás rozbehol Audiovizuálny fond, ten starý maďarský zavreli a začali budovať nový. Akurát, že dva a pol roka sa tam nedokončilo takmer nič, ani my sme v Maďarsku nevedeli získať žiadne financie. Na druhej strane treba povedať, že Kornél a Viktória nám veľmi a nezištne pomáhali."

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vám podarilo skĺbiť profesionálne záväzky hercov s dlhým nakrúcaním?

„Na to sa musíte opýtať našej produkčnej Kataríny Krnáčovej, ktorá nejakým spôsobom dokázala všetkých hercov dostať v rovnakom čase na jedno miesto. Nerozumiem, ako sa to podarilo, ale podarilo sa to. Najväčšia divočina bolo zorganizovať svadbu. Nakrúcali sme ju koncom júna, keď sa ešte nezačali letné festivaly a už sa skončila sezóna v divadlách. Nakrúcalo sa to od večera do rána. Najali sme dokonca i svadobného fotografa a filmára, ktorí sa tvárili, že sú na naozajstnej svadbe. “

Je film viac fikciou alebo obrazom toho, čo ste zažili?

„Všetky udalosti sme s Marekom Leščákom zažili, videli alebo počuli. Nie je to reálny príbeh dvoch skutočných rodín, sú to pozbierané situácie. Človek pozerá okolo seba, občas zapisuje, občas kradne.“

SkryťVypnúť reklamu

Nakrúcalo sa na filmovú surovinu alebo na digitálne kamery?

„Nakrúcalo sa na jednoduché digitálne kamery Panasonic. Od úplného začiatku sme vedeli, že to chceme robiť partizánsky, že nebudeme svietiť, gripovať, nosiť káble, že bude malý štáb a tak ďalej. Pustili sme akciu a scény sa nakrúcali v celkoch. Napríklad, keď mala nejaká scéna vo filme päť minút, tak sme ju v kuse presne toľko nakrúcali. Nerobili sme to tak, ako je to bežné v hranom filme, že sa nakrúti akcia, potom reakcia, celok, detail. Takže herci ani nevedeli, že či sú v zábere v celku, alebo mimo obrazu, či v detaile. Vedeli sme, že to musí byť jednoduchá kamera. Takýmto spôsobom sa nedá nakrúcať na profesionálnu digitálnu RED kameru alebo surovinu, lebo na to treba desať škatúľ, asistenta, ostriča a veľa ďalších vecí.“

SkryťVypnúť reklamu

V slovenských kinách sa bude Ďakujem, dobre distribuovať aj na 35 mm kópiách, na ktorých je k dispozícii už čoraz menej domácich noviniek. Prečo ste sa tak rozhodli?

„Dovolili sme si ten luxus a vyrobili sme i 35 mm kópie, pretože filmové kluby, kde by sa asi film mal distribuovať, ešte zväčša nie sú digitalizované. I tu v Rotterdame sa premietalo z tridsaťpäťky. Holandsko je na sto percent digitalizované a Slovensko je nakoľko?“

Tri multiplexy a dvanásť viacsálových kín je digitalizovaných na sto percent. Z tých jednosálových, ktoré môžu premietať z DCP nosičov, je digitalizovaná asi štvrtina.

„Takže o tie tri štvrtiny by sme sa obrali. Inak výroba tridsaťpäťky je šialená komplikácia i finančná záťaž. Asi je to náš prvý a zároveň i posledný prípad, ale spravili sme to, aby sa film dostal i do nedigitalizovaných kín.“

SkryťVypnúť reklamu

Mať premiéru na prestížnom festivale nie je pre slovenského režiséra každodenná záležitosť. Ako to vnímate?

„Teším sa! I keď pol hodiny pred projekciou nás zavolali na technickú kontrolu a na nej nám povedali, že keďže je to tridsaťpäťka, netreba nič kontrolovať – a potom prvé dve minúty dolaďovali obraz a zvuk. Bola to dlhá cesta. Vedeli sme, že chceme film odpremiérovať na nejakom významnejšom festivale. Niektoré ponuky sme preto odmietli. Napokon si nás vybral Rotterdam. Ako to už býva, že všetko zlé sa nakopí, tak tentoraz sa nakopilo i to dobré. Ozvali sa nám z festivalu európskych debutov Premiers Plans vo francúzskom Angers, že nás chcú do súťaže. Dohodli sa s Rotterdamom, že svetovú premiéru budeme mať 24. januára a ešte sme stihli aj Angers. Tento štvrtok ide film do kín na Slovensku. Som zvedavý, ako zareagujú diváci v zahraničí a na Slovensku.“

SkryťVypnúť reklamu

Vzťahy nefungovali ani pred krízou

Vo filme Ďakujem, dobre vyzerá naša realita bezvýchodisková, tvorcovia ju zachytávajú nezvyčajne verne.

ROTTERDAM. Film Ďakujem, dobre má za sebou svetovú premiéru na festivale v Rotterdame, premietli ho v sekcii Bright Future. Divákov na besede po projekcii zaujalo, ako režisér Mátyás Prikler obsadzoval hercov, pýtali sa na striedanie maďarčiny a slovenčiny aj na prácu kameramana. Hoci je film hraný, vedením hercov a prácou kameramana pôsobí skôr ako dokument.

Je výsostne slovenský, čo sa týka zobrazovanej reality (v pozadí sa objaví tlačová konferencia Roberta Fica a zábavné programy v televízii a pri stole sa podáva vyprážaný syr), ale i všeobecne zrozumiteľný. Dotýka sa nielen súčasnej ekonomickej krízy, ale i krízy vo vzťahoch. Medzi manželmi, ale i súrodencami. Problémy, ktoré súčasná kríza prináša, nie sú pôvodcom narušených vzťahov, tie boli zdeformované už predtým, ale len urýchľujú ich vývoj.

SkryťVypnúť reklamu

Prikler spolupracoval na scenári s Marekom Leščákom. Spoločne sa im podarilo urobiť film, ktorý je fikciou a súčasne výpoveďou o období, v ktorom žijeme. Napriek niekoľkým odľahčujúcim situáciám je zobrazovaná realita zdanlivo bezvýchodisková a tvorcovia ju zachytávajú niekedy až s nepríjemnou vernosťou.

Napriek tomu, film Ďakujem, dobre prináša i určitú nádej. A je sympatické, že hoci scenár písali dvaja muži, dávajú možnosť nazrieť na život z pohľadu oboch pohlaví. Ich postavy pôsobia realisticky, divák má, najmä v prvej z troch prelínajúcich sa poviedok a v záverečnej svadobnej hostine pocit, že vidí záznam každodennosti.

Situácie, ktoré postavy vo filme musia riešiť, zažil alebo sa s nimi stretol každý z nás.

Miro Ulman

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 767
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 752
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 536
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 375
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 324
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 778
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 297
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 131
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


4
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 928
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 68 975
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 861
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 23 913
  5. Rado Surovka: Raši dostal padáka 22 021
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 002
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 004
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 10 254
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu