Film Môj pes Killer, ktorý nakrútila mladá slovenská režisérka získal hlavnú cenu prestížneho festivalu.
Hlavné ceny medzinárodného filmového festivalu v Rotterdame Hivos Tiger Awards si odniesli iránsky režisér Mohammad Shirvani za kritiku patriarchálneho systému v Iráne, prekladanú surrealistickými scénami vo filme Fat Shaker, rakúska snímka Soldate Jeannette, v ktorej sa Daniel Hoesl originálnym spôsobom zaoberá pojmom slobody, a slovenský film Miry Fornayovej Môj pes Killer.
Najprv bolo ticho
MFF Rotterdam
Fakty
23. január - 3. február 2013
navštívilo ho asi 280-tisíc divákov, 2200 filmových profesionálov, 250 režisérov
premietol 255 dlhých, 334 krátkych a stredometrážnych filmov
Víťazi
Hivos Tiger Awards (za najlepší prvý alebo druhý film): Fat Shaker (Irán, r. Mohammad Shirvani), Môj pes Killer (Slovensko/ČR, r. Mira Fornay), Soldate Jeannette (Rakúsko, r. Daniel Hoesl).
Canon Tiger Awards za krátky film: The Tiger’s Mind (V. Británia, r. Beatrice Gibson), Unsupported Transit (Holandsko, r. Zachary Formwalt), Janus (Holandsko, r. Erik van Lieshout).
Cena NETPAC (za najlepší ázijský film): What They Don't Talk About When They Talk About Love (Indonézia, r. Mouly Surya)
Cena FIPRESCI: The Fifth Gospel of Kaspar Hauser (Španielsko, r. Alberto Gracia)
Slovenskými zástupcami v programe boli filmy Ďakujem, dobre Mátyása Priklera v sekcii Bright Future a Môj pes Killer, ktorý sa ocitol v hlavnej súťaži. Pre Fornayovú to bola po absolventskom filme FAMU Malá nesdělení a Líštičkách už tretia účasť na tomto festivale.
Mira Fornayová zaujala porotu „odvahou ukázať veľmi silnú tému zvnútra a odhaliť zložitosť života a násilie v ňom“ v príbehu 18-ročného skinheda, ktorý sa snaží vysporiadať s problémami každodenného života v rámci svojej rodiny.
„Po každej projekcii bolo najprv úplné ticho,“ hovorí režisérka. „Až potom sa postupne rozprúdila debata.“
Na vyhlásenie výsledkov pozvali organizátori všetkých tvorcov súťažných filmov. „Bola som veľmi prekvapená, pretože nás vyhlásili ako prvých. A samozrejme nadšená. Ráno som však dostala horúčku a takmer som nemohla rozprávať, preto som bola veľmi stručná. Bolo to však super. V tom stave, v akom som bola, som si to asi až tak neuvedomovala a zrejme mi to ešte len dôjde,“ hovorí Mira Fornayová.
Súčasťou ceny je i 15 000 eur. „Myslím, že z nich budem chvíľu žiť, pretože si teraz potrebujem oddýchnuť. Nakrúcanie a zhon, aby sme stihli film dokončiť na festival, boli hrozne vyčerpávajúce. Potom sa uvidí, čo ďalej. Mám niekoľko nápadov,“ dodáva ešte stále zachrípnutým hlasom.
„Cena zvyšuje šancu, že sa film podarí distribuovať v zahraničí. Azda to tiež pomôže motivovať divákov na Slovensku, aby prišli do kina na domáci film, keďže vďaka cene sa o ňom viac hovorí. Predpokladám tiež, že Mira bude mať väčšiu šancu financovať ďalší projekt,“ hovorí producent Juraj Buzalka.
Film Môj pes Killer bude uvedený v marci aj na MFF Vilnius, 15. marca bude otvárať slovenský Febiofest a od 21. marca sa dostane do domácej distribúcie.
Z filmu Môj pes Killer.
Šanca byť videný
„Kríza sa dotkla i nás,“ povedal riaditeľ festivalu Rutger Wolfson. „Mali sme okolo 280-tisíc divákov, čo je pre riaditeľov mnohých iných festivalov číslo, o akom môžu len snívať. Pre nás je to však pokles oproti minulým ročníkom,“ posťažoval sa.
Festival sa sústreďuje na objavovanie nových talentov a filmov zaujímavých svojou témou a spracovaním. Má však veľký význam i pre domácu kinematografiu. „Výška štátnej podpory holandských filmov pre finančnú krízu klesá,“ povedal Wolfson. „Na festivale majú šancu, aby ich videlo veľa filmových profesionálov a novinárov z celého sveta. Tento rok bol mimoriadne úrodný a prezentácia na festivale možno pomôže pri debatách vo vláde o budúcnosti štátnej podpory filmového priemyslu,“ dodal.
Hlasoval z Pekingu
Zaujímavosťou 42. ročníka festivalu bolo, že hoci väčšina premietaných filmov bola dostupná už len na digitálnych nosičoch, v prípade otváracieho filmu pre verejnosť The Master Paula Thomasa Andersona pripravoval 15-členný tím projekciu z filmovej kópie. „Film bol nakrútený na 65 mm surovinu, a tak sme ho chceli poskytnúť divákom v tej najlepšej možnej kvalite,“ povedal Wolfson pred projekciou.
Rotterdamský festival sa dlhé roky hrdil tým, že nemá súťaž. Po prvý raz sa dve a neskôr tri rovnocenné ceny za najlepší prvý alebo druhý film udeľovali až v roku 1996.
Členom hlavnej poroty bol tento rok aj čínsky umelec Ai Weiwei. Vláda mu však zadržala pas, a tak sledoval filmy a zúčastňoval sa na zasadnutiach poroty prostredníctvom internetu zo svojho domu v Pekingu.