SME

Vietnamská apokalypsa

Keď sa pred štyridsiatimi rokmi končila vojna vo Vietname, režisér Francis Ford Coppola práve začínal svoju vlastnú, osobnú apokalypsu.

Martin Sheen prijal úlohu, ktorú nikto nechcel hrať. Tragédiu vojny mal vystihnúť len tým, že sa pozerá okolo seba.Martin Sheen prijal úlohu, ktorú nikto nechcel hrať. Tragédiu vojny mal vystihnúť len tým, že sa pozerá okolo seba. (Zdroj: PROFIMEDIA)

Keď sa pred tridsiatimi štyridsiatimi rokmi končila vojna vo Vietname, režisér Francis Ford Coppola práve začínal svoju vlastnú, osobnú apokalypsu.

O čom rozpráva film

Apocalypse Now

Kapitán Benjamin L. Willard (Martin Sheen) dostal tajnú úlohu. Má nájsť poručíka Waltera E. Kurtza (Marlon Brando) a zabiť ho, pretože sa vzoprel príkazom americkej armády. Willard sa dlho plaví vietnamskými riekami, až príde do Kambodže. V obrovskom chráme nájde Kurtza obklopeného skupinou amerických vojakov, miestnych obyvateľov, ako aj exitovaného fotografa (Dennis Hopper). Kurtz sa nimi vedie vojnu podľa vlastných pravidiel a zdá sa, že sa zbláznil. Ale Willard, poznačený dlhou plavbou a existenciálnymi zážitkami, sa už na to všetko díva inak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Svoje tridsiate siedme narodeniny oslávil Francis Ford Coppola na Filipínach. Hoci tam bol pracovne, našli sa peniaze aj čas, aby na jeho oslavu mohlo prísť tristo hostí a stovky hudobníkov, ktorých pozvážalo niekoľko kamiónov.

Zo San Francisca prišlo tristo kíl hamburgerov a klobás a narodeninová torta meter osemdesiat široká a tri metre vysoká. Poleva na nej znázorňovala hory, rieku, oceán a vlny, dekoračné postavičky vojakov, palmy, lode a helikoptéry dopĺňali dobrodružný obrázok. Pod ním si Coppola našiel odkaz: Všetko najlepšie, Francis, tvoja Apocalypsa.

Tajný denník

Pred štyridsiatimi rokmi ešte stále trvala nekonečná vojna vo Vietname, ale americké vojská sa už z neho začali sťahovať. A tak prišiel čas pre filmárov - keď sa upresňovali čísla, koľko vojakov a civilistov v nej zahynulo a koľko peňazí sa na to minulo, oni skúšali vystihnúť, akú nevyčísliteľnú psychickú traumu k tomu treba pripočítať.

SkryťVypnúť reklamu

Spomedzi ich diel vyniká Coppolova dráma Apocalypse Now, aj preto, že tento filmový projekt možno najviac pripomína parametre vojny. Samozrejme, nezahynulo pri ňom 60-tisíc Američanov a nestál stovky miliárd dolárov.

Ale Coppola pri ňom nevypočítal, koľko peňazí a času ho to bude stáť, že pri tom prejde obrovskou krízou sebavedomia a že mu pri tom takmer stroskotá manželský vzťah.

Až nedávno dovolil, aby jeho manželka zverejnila záznamy, ktoré si počas nakrúcania na Filipínach viedla. Keďže to bol denník, bolo to osobné, úprimné, podrobné a zasvätené rozprávanie o tom, že bolo sto dôvodov, aby film Apocalypse Now, hoci je dnes súčasťou amerického kultúrneho dedičstva, nebol nikdy dokončený.

Najväčší výbuch v histórii

Eleonor Coppola začala písanie tým, ako Francis vyhadzoval z okna svoje sošky Oscarov a štyri z piatich aj rozbil, pretože v Hollywoode nebolo toho, kto by prijal hlavnú úlohu. Kapitán Benjamin L. Willard mal byť tajomnou, tichou postavou, počas filmu mal ledva prehovoriť a zväčša len pozorovať šialenstvo okolo seba. Robert Redford, Steve McQueen, Jack Nicholson aj Al Pacino odmietli, tvrdili, že nechcú zostať niekoľko týždňov v Ázii alebo že nemajú čas - a možno sa aj trochu báli takej nejednoznačnej postavy.

SkryťVypnúť reklamu

Keď našiel Martina Sheena, zbalil kufre a pripravil si trinásť miliónov dolárov (získal ich predajom distribučných práv), aby odštartoval najkomplikovanejší film vo svojej kariére. Hneď v prvých dňoch nakrútil scénu so stíhačkami F-5, ktoré vyhadzovali falošné napalmové bomby, a s tromi tisícami litrov benzínu spôsobil obrovský požiar medzi palmami. Tvorcovia špeciálnych efektov si gratulovali, že vyrobili najväčší výbuch v histórii kinematografie.

ietnam.jpg

Všetko alebo nič

Režisérova manželka to už vtedy videla trochu inak, medzi vojnou a správaním svojho muža nachádzala znepokojivé paralely. Zapísala si: "Na jednej strane vidím opitosť mocou a na druhej riziko všetko stratiť. Človeka vo vojne vzrušuje to, že môže zabiť druhého, zároveň však riskuje, že zabijú jeho. Francis prijal najväčší možný risk, keď si vybral spôsob, akým tento film nakrúti. Pociťuje pri ňom moc stvoriteľa a zároveň strach, že kompletne prepadne."

SkryťVypnúť reklamu

Za tri mesiace na Filipínach minul Coppola sedem miliónov dolárov, nakrútil deväťdesiat hodín materiálu a ešte stále nevedel, ako film dopadne. Hovoril v ňom o tom, ako kapitána Willarda poslala americká armáda na misiu a poverila ho hľadaním plukovníka Waltera E. Kurtza, ktorý sa vraj zbláznil, zmanipuloval časť vojakov a chcel s nimi vo Vietname postaviť nový svet - a Coppola si stále nebol istý, aké to má mať filozofické vyústenie.

Aj neskôr v strižni len na 20 percent veril, že sa film vydarí. V tom čase už bol veľkou režisérskou hviezdou, po dvoch dieloch Krstného otca ho spoznávali v obchodoch aj na ulici. Apocalypse Now mu však spôsobila trýznivé pochybnosti o svojich filmárskych schopnostiach. K jeho depresii prispieval vlhký vzduch, dlhé dažde, silný vietor, nevyspytateľná filipínska armáda, ktorá mu raz helikoptéry zapožičala, inokedy nie.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Podvýživa aj infarkt

Lekárske testy odhalili, že filmový štáb trpí obrovskou podvýživou, Martin Sheen dokonca dostal infarkt. Coppola si myslel, že film nakrúti za sedemnásť týždňov a trinásť miliónov. Nakoniec minul tridsaťjeden a do džungle sa musel vracať tri roky. Ale uspel a uveril, že predsa len nejaký filmový talent má. Len iný, ako si myslel. Bol obklopený skvelými remeselníkmi a detailistami - medzi ktorými dospel k poznaniu, že jemu sa najviac darí, keď improvizuje a keď sa v stresových chvíľach nechá viesť intuíciou.

Napokon dokázal využiť aj to, že Marlon Brando - filmový poručík Kurtz - prišiel na nakrúcanie nečakane tučný. Aby to nebolo až tak vidno, našiel kameraman Vittorio Storaro špeciálny spôsob, ako ho nasnímať. Dodnes sa považuje za lekciu filmového svietenia.

SkryťVypnúť reklamu

Coppolov osobný Vietnam

Francis Ford Coppola zvládol svoju osobnú vojnu, len vtedy ešte možno nevedel, za akú cenu to bolo. Vo vnútri prešiel rovnakou zmenou a vývojom ako jeho Willard a Kurtz.

Eleonor Coppolová bola v jednej chvíli taká znepokojená, sklamaná aj nahnevaná, že mu poslala ďalekopis a do kópie pridala kameramana, architekta aj vedúceho výroby. "Povedala som mu, že keďže ho ľúbim, poviem mu to, čo sa mu nikto iný neodvážil povedať. Vytváral si svoj vlastný Vietnam, so všetkými tými pečenými rebierkami, ktoré si dával priniesť, vínom a klimatizáciou a že sám sa podieľal na niečom, čo chcel odsúdiť. Pripojila som, že vďaka svojmu štábu a stovkám ľudí, ktorí boli pripravení splniť akúkoľvek jeho požiadavku, sa premenil na Kurtza. Že zašiel priďaleko," píše v denníku.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď prvé verejné projekcie Apocalypse Now boli mimoriadne úspešné, diváci pri odchode z kina hovorili, že niečo také ešte nevideli.

Francis Ford Coppola tesne stihol priviezť jednu kópiu na festival v Cannes a ex-aequo získal Zlatú palmu. V roku 1980 ho nominovali na Oscara, ale v hlavnej kategórii tento vojnový veľkofilm neuspel. Zvíťazila intímna dráma Kramerová verzus Kramer - o rozpade manželstva.

apocalypse_2_res.jpg

brando_coppola_res.jpg

Marlon Brando a Francis F. Coppola: Jeden šialenstvo hral, druhý k nemu takmer dospel.

apocalypse.jpg


Vietnam vo filmoch

Olovená vestakubrick_res.jpg

Seržant Hartman mal za úlohu vytĺcť z nevinných mladíkov dušu a počas výcvikového teroru ich premeniť na vojnové mašiny bez citu a morálky. Podobný motív bol neskôr v kinematografii neraz použitý, nedávno napríklad v trilógii o agentovi Jasonovi Bournovi. Ale Stanley Kubrick vtedy pripravil absolútny filmový šok.

SkryťVypnúť reklamu

Lovec jeleňovlovecjelenov_res.jpg

Kľúčovým slovom tohto strhujúceho trojhodinového filmu je ruská ruleta. Takýmito hazardnými hrami mučili Vietnamci Američanov. Kameraman Vilmos Zsigmond povedal, že sa až rozplakal, keď v týchto scénach snímal Christophera Walkena a Roberta De Nira v životných hereckých výkonoch.

Vlasyvlasy_res.jpg

To, čo sa začína ako príbeh o skupine hipisákov užívajúcich LSD, sa mení na tragédiu. Len jeden – Claude cítil zodpovednosť voči národu a narukoval, ale miesto neho omylom do vojny odcestoval bezstarostný George. Keď nastupoval do lietadla, spieval, či skôr zúfalo kričal: „Verím v Boha a verím, že Boh verí v Clauda. To som ja, to som ja!“

Išli sme do vojnyislismedovojny_res.jpg

Michael Grigsby nakrútil dokument o štyroch nešťastných veteránoch. Keby nebolo Vietnamu, mali by pred sebou šťastnú budúcnosť na farme. Ale Vietnam bol, a oni ani po štyridsiatich rokoch v pokojnom mestečku v štáte Texas nedokážu viesť normálny život.

SkryťVypnúť reklamu

Forrest Gumpforrest_res.jpg

Toto predsa nie je film o Vietname, môžu zaprotestovať mnohí. Ale scéna, pri ktorej sa Forrest prihovára zhromaždenému davu hipisákov vo Washingtone, je symbolická. Chcel by porozprávať svoj názor na vojnu, lenže jeho mikrofón vypojili z prúdu. A tak skúsenosť z vojny zostala zase len izolovaná.

kk


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 630
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 646
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 354
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 204
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 436
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 753
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 600
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 34 463
  4. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 19 874
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 661
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 525
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 996
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 937
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťZatvoriť reklamu