SME

King Kong je veterán, má osemdesiat rokov

Pôvodnú verziu filmovej klasiky poznačila cenzúra.

V remaku Petera Jacksona z roku 2005.V remaku Petera Jacksona z roku 2005. (Zdroj: outnow.ch)

Obrovská filmová gorila mala jednu výhodu. Vzbudzovala súcit.

Na vrchole mrakodrapu balansuje gigantická gorila. V ruke zviera mladú ženu jačiacu od hrôzy a okolo poletujú útočiace dvojplošníky, aby monštrum zostrelili a skončili katastrofu v samom strede veľkomesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hollywood nemá veľa takých ikonických obrazov ako záver prvého filmového King Konga. Keď v roku 2004, takmer sedemdesiat rokov po premiére klasiky, zomrela herečka Fay Wray, štvrťhodinu nesvietili svetlá Empire State Building v New Yorku. Ako pocta žene, čo stvárnila King Kongovu vreštiacu blondínu.

SkryťVypnúť reklamu

Tajomný ostrov

Príbeh netvora z neznámeho ostrova v Pacifiku bol v roku 1933 technickým zázrakom s úžasnými trikovými zábermi. To však nie je všetko. Keby bol King Kong iba prerastený krvilačný ľudoop, s ktorým nemá divák zľutovanie, nebol by to stále živý popkultúrny fenomén. Do dnešných dní fascinuje starý príbeh netvora a krásky založený na tom, že tu monštrum budí súcit, a nie iba odpor.

Začiatkom tridsiatych rokov minulého storočia, podobne ako dnes, trvala vlečúca sa hospodárska kríza, kiná však boli plné. Vo svete fantázie si diváci oddýchli od reality a Hollywood ovládali monštrá - upíri, múmia, Frankenstein.

foto.jpg

Slávnou scénou sa začína tradícia katastrof v amerických filmoch. Podľa nej si netvory či marťania zo všetkých miest sveta vyhliadnu New York a ten potom terorizujú.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálnej obľube sa tešili príbehy inšpirované románom Stratený svet Arthura Conana Doyla, na plátnach ožívali dávno zaniknuté živočíšne druhy a zmiznuté civilizácie. King Kong nebol prvý, mal však jednu výhodu.

Zmiešal všetko dokopy, tak, aby si diváci nevšimli naivnosť zápletky - filmári mieria kamsi do Pacifiku nakrúcať výpravný film, posádka lode nič netuší. Nevie, že cieľom je neznámy ostrov, kde medzi dinosaurami prežíva gigantická gorila.

Vábničkou na netvora má byť Ann Darow, obyčajné dievča z ulice, ktoré chce byť hviezdou. Po rôznych dobrodružných peripetiách sa posádke podarí opicu chytiť, spútať a odviezť späť do New Yorku. V druhej časti filmu sa situácia opäť vymkne z rúk a monštrum odtrhnuté z reťaze okázalo demoluje veľkomesto.

SkryťVypnúť reklamu

Akoby sa autori dokázali vysmiať sami sebe, Amerike posadnutej biznisom v motíve, že pravým cieľom nie je gorilu dolapiť alebo usmrtiť, ale predať ju na Broadwayi do šou a zarobiť na atrakcii.

Bol to však geniálny ťah a diváci mohli mať pocit, že vidia viac filmov v jednom. Bola v tom zámorská exotika aj ulice veľkomesta, dobrodružstvo v divočine aj katastrofa v civilizácii.

Načítavam video...

Porovnanie s remakeom Petera Jacksona (2005):

Načítavam video...

Dinosaury a gorila

King Kong je dielom troch mužov a životný príbeh jedného z nich sám trochu pripomína dobrodružný film.

Merian C. Cooper začínal ako letec v armáde. Okrem tej americkej bojoval začiatkom dvadsiatych rokov ako dobrovoľník v poľsko-sovietskej vojne. Keď Sovieti zostrelili jeho lietadlo, strávil trištvrte roka v zajatí, kým sa mu podarilo utiecť. Vojak, ktorý spísal napínavé pamäti, sa po odchode z armády dostal do Hollywoodu. Tu sa uchytil ako režisér, producent a príležitostný herec.foto3.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Spoločne s kolegom a druhým režisérom King Konga – Ernestom B. Schoedsackom – sa venovali dokumentu a z exotických krajín prinášali unikátne zábery dravcov. Často pri tom riskovali život.

Keď sa stal šéfom produkcie začínajúceho štúdia RKO Pictures, Cooper zvažoval, že svoju fascináciu gorilami využije v hranom filme. V rovnakom čase v štúdiu pracoval tretí otec King Konga, priekopník filmových trikov Willis O´Brian. Ten bol zase známy slabosťou pre dinosaury, práve vtedy k inému filmu štúdia menom Creation (1931) navrhoval modely pravekých jašterov.

Tak sa zrodil nápad - prečo by na ostrove dinosaurov nemohl žiť gigantická gorila? Navyše, ak sa dá ušetriť na nákladoch a v King Kongovi použiť modely netvorov z filmu o stratenom svete (ten, žiaľ, štúdio nedokončilo).

SkryťVypnúť reklamu

Desať hodín na strome

Opičieho nadsamca vyrobili z gumy a latexu, konštrukcia modelu bola kovová. Povrch potiahli králičou srsťou, ktorá rýchlo vysychala pod silnými štúdiovými reflektormi. V neostrých záberoch radšej používali skúšobné drevené modely.

Každý model zachovával mierku 1 stopa – 1 palec, čo znamenalo, že soška gorilieho Konga merala okolo 45 centimetrov. Štvoricu kusov dopĺňala obrovská busta pre detaily tváre, ktorú pre jej veľkosť presúvali plošinovým vozom. Jej mimiku zozadu ovládali traja muži kovovými drôtikmi. Podobne do detailu premyslené muselo byť ovládanie ruky netvora zvierajúcej blondínu.

Sama animácia stop-motion, keď sa pohyby neživých predmetov nakrúcajú jedno filmové okienko za druhým, bola zdĺhavá a nesmierne náročná aj pre hercov. Napríklad Fay Wray spomínala scénu, ktorú nakrúcali desať hodín. Celý ten čas musela kanadská herečka presedieť skrčená na makete stromu.

SkryťVypnúť reklamu

Prelomové efekty

Trojica odborníkov si rozdelila úlohy. Trikové zábery režíroval Cooper, živých hercov mal na starosť Schoedsack a Brian O´Willis stvoril animácie a efekty, čo predbehli dobu.

Autor prelomových trikov v nemom filme Stratený svet (1925) bol vôbec čudesnou postavou – nejaký čas sa živil ako boxer, prepadol alkoholu, hazardu a mimomanželským aféram. Ale ak šlo o animáciu, v Hollywoode bol majstrom a divákov jeho práca dvíhala zo sedadiel. Trhané pohyby netvorov pripomenú animácie Karla Zemana, tie však vznikali o dvadsaťročie neskôr.

Animácie King Konga definitívne prekonali až počítače v osemdesiatych rokoch, ani dnes však nie sú na smiech – najslávnejší je niekoľkominútový súboj gorily s tyranosaurom v štýle, ktorý pripomína wrestling.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň je King Kong prvým zvukovým titulom s moderne použitou filmovou hudbou. V tomto filme už nepočujeme hudbu iba vtedy, ak niektorá postava v zábere muzicíruje. Viedenský rodák, skladateľ Max Steiner dokresľuje príbeh pomocou leitmotívov, rovnako ako to robí každý dnešný hollywoodsky film. Rev monštra vznikol kombináciou nahrávok leva a tigra zo zoo.

foto2.jpg

Jessica Lang v remaku z roku 1976 začala svoju hollywoodsku kariéru. Foto - Outnow.ch

Japonská odpoveď

Oscara za špeciálne efekty nezískal King Kong iba preto, že táto kategória ešte neexistovala. Úspech však bol obrovský a vypredaných bývalo všetkých desať premietaní za deň v premiérových kinách.

Ten istý rok sa štúdio ponáhľalo zarobiť na pokračovaní. Syna King Konga (1933) nakrútila rovnaká trojica filmárov, ale výsledok bol taký slabý, že sa blížil nezámernej paródii a museli ho inzerovať ako komédiu. Štúdio po zlej skúsenosti radšej neskôr uvádzalo originál v obnovených premiérach.

SkryťVypnúť reklamu

Tak sa stalo v rokoch 1938, 1942, 1946 a najmä v ďalšom desaťročí, keď King Konga predali do televízie. Gorila tak získala celosvetovú popularitu a uhranula najmä Japoncov. Tí vyvinuli svojráznu odpoveď menom kaiji, ako sa nazýva žáner, kde veľkomestá terorizujú rozličné zmutované netvory, najmä Godzilla.

Celý osud King Konga vystihuje filmová replika: „Netvor bol drsniak a dokázal to natrieť celému svetu. Opantala ho však kráska, takže vymäkol, zabudol na inštinkty a ľudia ho napokon dostali.“

Každá prerábka pôvodného príbehu preto stála pred dvoma možnosťami. Filmári sa mohli rozhodnúť, či sa priklonia k akčnému filmu, alebo zvýraznia romantické motívy. Na Západe sa rozhodli pre to druhé a z King Konga urobili obeť nenaplnenej lásky k ľudskej samici.

SkryťVypnúť reklamu

Remake Johna Guillermina v roku 1976 za 24 miliónov dolárov nebol žiadny prepadák, dokonca získal dva Oscary. Napriek tomu zostalo dosť fanúšikov, ktorých nepresvedčil a radšej majú originál.

V roku 2005 to skúsil režisér Pána prsteňov a Hobita, Novozélanďan Peter Jackson. Príbeh natiahol na tri hodiny, zožal však výčitky na priveľkú porciu romantiky, či otrocký prepis vzoru. A faktom je, že zo všetkých King Kingov má najväčšie kúzlo práve ten pôvodný.

Načítavam video...

Filmová cenzúra

Ako je to možné? Azda platí krutá pravda, že publikum viac doceňuje práve jeho brutalitu. Pôvodný film mal to šťastie, že vznikol rok predtým ako plošná filmová cenzúra a na plátne si mohol dovoliť byť nezvyčajne surový.

Už v roku 1934 však začal platiť Haysov kód, ako sa nazývala regulačná norma, ktorá z filmov premietaných v USA na dlhý čas vykázala násilie, sex, vulgarizmy a pozitívne vykreslených zločincov. Cenzúra neobišla ani neskoršie premiéry King Konga, z ktorých vystrihali nežiadúce zábery.

SkryťVypnúť reklamu

Diváci nesmeli vidieť napríklad scény ako gorila s pôžitkom zašliapne domorodca alebo pri útoku na mrakodrap vyťahuje ženu z postele, aby ju vzápätí oknom vyhodila na ulicu. Možno teda ozaj platí, že vo filme niet nad poriadnu katastrofu. A so súcitom to nemusíme preháňať, ak ide o monštrá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 921
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 673
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 487
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 388
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 364
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu