Rumunsko bola krajina komunizmu, diktatúry, korupcie a túlavých psov. Ale aj tak si zaslúžila, aby ju ľudia spoznali, hovorí film Nevyhnutná smrť Charlieho Countrymana.
Charlie Countryman bol ešte mladý chlapec, keď mu zomrela mama. Zrútený sedel a nevedel si predstaviť, ako bude jeho život pokračovať. Vtedy sa mu zazdalo, že počuje vyslobodenú dušu mamy, ako mu spokojným a povzbudivým hlasom hovorí: „Sľúb mi, že odídeš do Bukurešti.“
Bol síce Američan z Chicaga a o Bukurešti predtým asi ešte nepočul, ale šiel. A tak sa začal príbeh možno najbláznivejšieho filmu v súťaži festivalu Berlinale – Nevyhnutná smrť Charlieho Countrymana.
Východná Európa je evidentne ešte stále exotickým miestom, ale filmári zo Západu už ju vidia a vnímajú trochu inak. Bývala to čierna diera, kde amerického turistu oklamali, okradli, odrezali mu ruku alebo aspoň ucho, kým sa úplne nezbláznil.
Každá cesta sa začínala ako odvážne dobrodružstvo a končila ako surreálny teror. Aj Slovensko bývalo jej súčasťou. Vznikli béčkové horory, ktoré mali podobnú kvalitu ako úroveň služieb, ktoré turisti na Východe dostávali, medzi nimi vyniká Hostel a Eurotrip.
Temnota je preč
Scenárista filmu Nevyhnutná smrť Charlieho Countrymana Matt Drake musel mať inú skúsenosť. Takisto šiel do sveta, keď mu zomrela mama, a najmä v Budapešti mal pocit, že by z toho miesta mohol napísať romancu. Švédsky režisér Fredrik Bond celý jeho nápad prijal, až na jednu drobnosť – zmenil Budapešť na Bukurešť.
„Aj ja som ako dvadsaťročný cestoval s ruksakom, ale Rumunsko som spoznať nestihol. Ani v kinematografii nie je veľmi viditeľné, odohráva sa tam málo filmových príbehov. A pritom si to zaslúži,“ hovoril v Berlíne.
Bond týmto filmom debutuje. Vraj má veľmi rád režisérov Baza Luhrmanna, Leosa Caraxa a Tarantina, no v jeho romanci sa asi najviac prejavil vplyv Dannyho Boyla a jeho Trainspottingu. Hrdinu ženie nespútaná energia, ošiaľ, city a predstavy sú silnejšie a konkrétnejšie ako čokoľvek hmotné a skutočné.
Zmysluplnosť príbehu nebezpečne hraničí s nulou, čo však možno vyčítať konceptu, že láska je silnejšia ako smrť. Charlie Countryman sa zapletie medzi gangstrov – tentoraz však nezosobňujú temnotu východnej Európy, ale dlhú a ťažkú cestu k nedobytnému srdcu dievčaťa.
Odkiaľ všetci sú?
V Rumunsku Fredrik Bond videl, že krajina sa ešte úplne nedostala z ťažkostí, zaujali ho najmä potulné psy na ulici. No myslí si, že komunizmus, diktatúra a korupcia ľudí nezlomili, a aj preto Bukurešť vo filme vyzerá ako normálne kozmopolitné mesto.
Herci s rôznym pôvodom (Američania Shia LaBeouf a Evan Rachel Wood, Dán Mads Mikkelsen, Angličan Rupert Grint či Nemec Til Schweiger) hrajú ľudí s neidentifikovateľným prízvukom aj pôvodom. Veď sa aj občas sami mýlia, nevedia, či sú v Bukurešti, alebo v Budapešti.
Na tlačovej konferencii maďarská novinárka filmárom ďakovala, že aspoň pripomenuli, že sú to dve rôzne mestá. „Ja to chápem,“ povedal Bond. „Keď poviem, že som zo Švédska, ľudia zvyčajne reagujú: Ach, milujem švajčiarske čokolády!“