Zvíťazí americký Lincoln, európska Láska alebo oceňované Argo? Už niekoľko týždňov sa udeľujú rôzne filmové ceny, žiadny jednoznačný favorit na Oscara z nich však nevyšiel. V hlavnej kategórii je tento rok nominovaných deväť filmov, pri každom sa dá nájsť argument za aj proti. p
Argo
réžia: Ben Affleck
Čo hovorí za: Film o akcii CIA pri zachraňovaní unesených Američanov počas Iránskej revolúcie už dostal prestížne Zlaté glóbusy aj britské ceny BAFTA.
Čo hovorí proti: Ben Affleck vo filme ironizuje megalomanstvo Hollywoodu, sám sa však nevyhol tradičnému, veľkolepému finále. Argo nezískalo ani režisérsku ani herecké nominácie, čím sa mu cesta za Oscarom v hlavnej kategórii skomplikovala. Nie je to však neprekonateľná prekážka.
Bedári
réžia: Tom Hooper
Čo hovorí za: Keď sú na Oscara nominované filmy, kde je veľa hereckých hviezd, zvyšuje to sledovanosť Oscarov. To je asi najväčšia cnosť Bedárov.
Čo hovorí proti: V tomto muzikáli neznie ani jedna originálna pesnička, ktorá by ho preslávila, Hugov román získal len nepatričný pátos biblických príbehov.
Divoké stvorenia južných krajín
réžia: Benh Zeitlin
Čo hovorí za: Film o ľuďoch z okraja civilizácie a ich ohromnej schopnosti prežiť v divokých podmienkach patrí k tomu alternatívnejšiemu z americkej kinematografie.
Čo hovorí proti: Film síce vyhral Grand Prix v Sundance, na Oscara by však potreboval oveľa väčšiu kampaň, ako mal.
Divoký Django
réžia: Quentin Tarantino
Čo hovorí za: Napriek svojmu krvavému renomé Tarantino do tohto netradičného westernu vložil úvahu o krutosti a ľudskej revolte, využívaní a zneužívaní moci, a až rozprávkový idealizmus.
Čo hovorí proti: Režisérsku fantáziu Tarantina akadémia odignorovala, na jeho filmy, žiaľ, asi nemá odvahu.
Láska
réžia: Michael Haneke
Čo hovorí za: V prosto a priamo nakrútenej dráme cítiť úprimný cit, odvahu aj životnú skúsenosť rakúskeho režiséra.
Čo hovorí proti: Po vlaňajšom triumfe francúzskeho filmu The Artist by bolo prekvapením, keby americká akadémia znovu ocenila film z Európy.
Lincoln
réžia: Steven Spielberg
Čo hovorí za: Ak so svojím filmom o otroctve nevyhrá Tarantino, potom by mal aspoň vyhrať Lincoln. Spielbergovi sa konečne podarilo nakrútiť striedmy, ale strhujúci, vtipný aj dôstojný film.
Čo hovorí proti: Pozoruhodné je, že v dlhej sezóne cien zatiaľ Lincoln žiadnu vážnu nedostal.
Pí a jeho život
réžia: Ang Lee
Čo hovorí za: Hovorili mu, že knižku s minimom akcie a množstvom myšlienok je ťažké sfilmovať, ale Ang Lee vykúzlil očarujúci, magický svet o živom vnútornom dospievaní osamoteného.
Čo hovorí proti: V podstate nič. Ticho okolo tejto rozprávky pre dospelých je podozrivé.
Terapia láskou
réžia: David O. Russell
Čo hovorí za: Romantické komédie nezvyknú byť prelomom v histórii kinematografie, táto je aspoň pôvabná, hrdinovia s psychickými problémami ju spestrujú viac ako zvyčajne.
Čo hovorí proti: Víťazstvo Roberta de Nira vo vedľajšej úlohe by nebolo prekvapením, ale Oscar za najlepší film áno.
30 minút po polnoci
réžia: Kathryn Bigelow
Čo hovorí za: Film o tom, ako Američania hľadali Bina Ládina, celkom úspešne budí dojem, že odhaľuje fungovanie CIA.
Čo hovorí proti: Kathryn Bigelow čelila pred Oscarmi aj kritike, vraj jej film obhajuje mučenie. Je to síce nespravodlivé obvinenie, ale hlasujúcich mohlo ovplyvniť.
Najväčší súperi
Najlepší herci: Daniel Day Lewis (Lincoln) - Joaquin Phoenix (The Master)
Z pätice nominovaných je anglický herec zrejmým favoritom. Zahral starnúceho politika živej mysle, krehkého muža silnej vôle. A jeho úsilie je pritom skoro neviditeľné. Za čo už má aj cenu BAFTA a Zlatý glóbus.
Najväčším súperom Daniela DayLewisa by mohol byť Joaquin Phoenix. Nedávno tvrdil, že končí s hraním a vyzeral tak, akoby sa zbláznil. Ale asi to bola len ďalšia z kreácií herca, ktorý už bol na Oscara nominovaný trikrát.
Najlepšie herečky: Emmanuelle Riva (Láska) - Jessica Chastain (30 minút po polnoci)
Riva by nebola prvou francúzskou herečkou s Oscarom. Nedávno ho vyhrala Marion Cotillard (za Edith Piaf) či Juliette Binoche (Anglický pacient). Vo veku 85 rokov by sa však stala najstaršou víťazkou v histórii.
Keby vyhrala Quvenzhané Wallis z Divokých stvorení južných krajín, bola by to zasa najmladšia víťazka. Má deväť. No súperkou pre Rivu bude skôr Jessica Chastain ako agentka CIA. Donedávna bola tiež ešte dosť neznáma.
Najlepší režiséri: Steven Spielberg (Lincoln) - Michael Haneke (Láska)
Na to, aké postavenie Steven Spielberg v Hollywoode má, nemá až tak veľa Oscarov. Za Lincolna by si ho zaslúžil, pretože aj statický príbeh (najviac sa v ňom hovorí o lobovaní) dokázal premeniť na dynamické kino.
Je precízny a tvrdohlavý, diskutovať sa s ním nedá, hovorí o rakúskom režisérovi producent Veit Heiduschka. Za film Láska má Zlatú palmu z Cannes, ocení ho aj Hollywood, kde len pár režisérov získalo právo posledného strihu?
kk
Kliknutím - obrázok zväčšíte.