SME

Oscar nie je romantický, zarába

Vysokú sledovanosť z odovzdávania cien zabezpečujú také filmy, ako bol Titanic.

Pí a jeho život: Film Anga Leeho o vnútornej ceste mladého stroskotanca bol spomedzi nominovaných filmov v USA divácky najúspešnejší.Pí a jeho život: Film Anga Leeho o vnútornej ceste mladého stroskotanca bol spomedzi nominovaných filmov v USA divácky najúspešnejší. (Zdroj: BONTONFILM)

Americká akadémia mala tento rok šťastie. Do hlavnej kategórie mohla nominovať filmy, ktoré mali úspech u kritikov aj divákov.

Vlani bolo celkom pochopiteľné, že víťazom Oscarov bol film The Artist. Francúzi ho nakrútili duchaplne, odvážne a originálne, a navyše ním aj vyznali lásku Hollywoodu. Najmä starým časom, keď ľudia film milovali, hoci bol ešte nemý a čiernobiely.

Členovia americkej akadémie sa však počas hlasovania nesprávajú vždy romanticky, respektíve, nemajú to dovolené. Ich The Artist očaril, ale stále zostalo veľa takých, čo sa ho báli. V severoamerických kinách zaň diváci zaplatili dokopy štyridsaťpäť miliónov dolárov, čo vôbec nie je zlé. Ak však akadémia chce, aby sa na televízny prenos z odovzdávania Oscarov pozeralo čo najviac divákov, najprv musí nominovať filmy, ktoré zarobili ešte viac.

Tento rok sa jej to evidentne podarilo.

Dospelí to nezachránia

Dobré časy boli napríklad pred pätnástimi rokmi. Mimoriadne populárny Titanic bol nominovaný v štrnástich kategóriách a na to, ako dopadne, bolo potom zvedavých päťdesiatpäť miliónov divákov. Potom však sledovanosť Oscarov začala klesať, akadémiu kritizovali za to, že zo súťaže urobila vážnu šou pre dospelých. Tínedžeri ju nemali prečo pozerať, lebo žiadny svoj obľúbený film, herca ani herečku tam nevideli.

Preto v roku 2010 nastala zmena, akadémia rozšírila hlavnú kategóriu a môže do nej nominovať od päť do desať filmov, ak dostanú určité percento hlasov. Tak majú naraz šancu alternatívnejšie aj populárnejšie filmy.

Napríklad minulý rok sa na vyhlásenie víťaza pozeralo 39 miliónov divákov. Nie je to síce číslo z čias Titanicu, predpokladá sa však, že tentoraz bude vyšie. Nádejné výpočty podporujú údaje z kín. Keď sa spočítajú svetové tržby všetkých deviatich kandidátov, vyjde vysoké číslo – dve miliardy dolárov. Vlani bolo menšie – len 1,2 miliardy.

Najúspešnejší bol film Anga Leeho Pí a jeho život, vo svete zarobil 600 miliónov. Django, Lincoln, Terapia láskou, Argo aj Bedári prešli len v severoamerických kinách cez stovku.

Tentoraz prešla aj politika

A neboli to zrovna tie najromantickejšie filmy. Tarantino a Spielberg rozprávali o otroctve a porušovaní ľudských práv, Argo a Tridsať minút po polnoci sú filmy o politike, sile spravodajských služieb a postavení USA vo svete. Pí a jeho život je úvahou o súboji viery a rozumu, a ešte aj romantická komédia Terapia láskou má hrdinov, ktorým komplikujú život psychické problémy.

Je to do istej miery aj šťastná náhoda, že tento rok boli v oscarovej súťaži filmy, ktoré sa väčšinou páčili aj kritikom, aj divákom. Štúdiám sa už isto vrátili peniaze, ktoré vložili do kampane (agentúra Reuters píše, že v prípade Arga aj Lincolna to bolo sedem a pol milióna dolárov), keď sa ešte dalo ovplyvniť hlasovanie akadémie.

Netreba pritom zabudnúť, že Oscary sú ceny, ktoré patria k sláve a sile filmového priemyslu, a preto ich dostávajú najmä filmy z hlavného prúdu. Tie, ktoré vznikajú s autorskejšími ambíciami a riskujú, môže akadémia odignorovať, ale zase dostávajú ceny na festivaloch.

Občas sa stane, že sa tieto dva svety pretnú, ako v prípade The Artist. Na festivale v Cannes bol ohromným prekvapením a o pár mesiacov už mal samozrejmého Oscara.

Príležitosť vidieť víťaza sme dostali

Oscarové šance filmu treba radšej dopredu vytušiť. Potom už v kinách nemusí byť.

„Oscar je silnou značkou s dlhoročnou tradíciou, pre divákov je zárukou kvality. Účinkuje podobne ako známe meno režiséra alebo hereckej hviezdy, čo nám pomáha pri programovaní filmov a ich medializácii,“ hovorí Dagmar Krepopová z distribučnej spoločnosti Magic Box.

V poslednom čase sa čakanie na oscarové filmy skrátilo a tento rok boli šance 8:1, že víťaza sme už v kinách mali. Z deviatich filmov nominovaných v hlavnej kategórii sa zatiaľ najviac darilo Divokému Djangovi, za päť týždňov ho videlo skoro 50­tisíc ľudí. Vysokú návštevnosť mal film Pí a jeho život (27­tisíc za deväť týždňov) a napriek náročnosti témy aj Láska (13­tisíc za dva týždne) a Lincoln (10­tisíc za štyri). Komédia Terapia láskou (na snímke) mala pätnásťtisíc divákov za jeden týždeň, ale to ani prekvapením nebolo, lebo v nej hrá Bradley Cooper, podľa časopisu People Magazine vraj najsexi muž.

Distribučné spoločnosti reagujú na výsledky Oscarov, stáva sa, že víťazný film znovu nasadia do kín. „Oplatí sa to, niektorí sa o filme dozvedia až vďaka Oscarovi,“ hovorí Adriana Kráľovičová z Magic Boxu. „V prípade, že v rovnakom čase do kín vtrhne očakávaný blockbuster, ani čerstvá výhra Oscara nezaručuje, že sa diváci na film pohrnú,“ myslí si zasa Zuzana Szabóova z Bontonfilmu.

Andrea Baisová z Forum Filmu hodnotí efekt vrátených filmov za „minimálny“ a Juraj Brocko z Itafilmu má takisto nejednoznačné skúsenosti. Hovorí: „Spravili sme to v prípade Sociálnej siete od Davida Finchera pred dvomi rokmi. Film bol už tri mesiace v kinách, v čase Oscarov sa o ňom viac písalo. Ale návštevnosť bola priemerná. Pri dnešnom pretlaku filmov je ťažko takýto film vtesnať do programu multikín.“

Zatiaľ sme v kinách nemali len jeden film z tohtoročných kandidátov, Divoké stvorenia južných krajín (na snímke vyššie) prinesie Asociácia slovenských filmových klubov v apríli. Neznáme mená zostali v kategórii cudzojazyčných filmov alebo dokumentov. Dagmar Krepopová z Magic Boxu si myslí, že by stálo za to distribuovať napríklad hudobný dokument Searching for Sugar Man.

kk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 173
  2. Každý piaty zomrie 9 016
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 149
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 805
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 786
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 489
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 676
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 435
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 838
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu