Film Cesta do krajiny Oz pristúpil na nezvyčajnú hru. Nadväzuje na klasiku z roku 1939, ktorú prenáša aj do 3D formátu.
Fanúšikovia starších filmov režiséra Sama Raimiho budú pri jeho novinke možno sklamaní z nedostatku akcie i atmosféry, z výtvarnej štylizácie, doslovnosti a celkovej komótnosti.
Milovníkom moderných fantastických rozprávkových príbehov môže prekážať istá staromódnosť príbehu, hrdinov, obrazu i vyznenia bohatých digitálnych kúziel.
Pre deti sa môžu prekážkou stať titulky. A tí, čo nedajú dopustiť na Čarodejníka z krajiny Oz (1939), ktorého nakrútil Victor Fleming, môžu byť zhrození Raimiho znesvätením originálu.
Klasika nad klasiku
Recenzia / Film
Cesta do krajiny Oz
USA 2013, 125 minút
Scenár: M.Kapner, David Lindsay-Abaire. Réžia: Sam Raimi. Hudba: D. Elfman
Účinkujú: James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams a ďalší
Premiéra v SR: 7.3.
Rozprávková kniha z roku 1900 o malej sirôtke Dorothy, ktorú tornádo odvialo z Kansasu do zázračnej krajiny, si v USA získala takú obľubu, že L. F. Baum ich do svojej smrti napísal ďalších trinásť.
Najviac divadelných, rozhlasových, filmových i televíznych spracovaní sa, prirodzene, dočkal originál.
Spomedzi filmov je najobľúbenejším ten Flemingov, s Judy Garlandovou, ocenený Oscarmi za hudbu a pesničku Over the Rainbow.
Hlboko ovplyvnil celé generácie divákov, Kongresová knižnica Spojených štátov ho zaradila do národného filmového registra, získal stovky ocenení, ale najdôležitejšie je, že dodnes žije, vychádza v nových vydaniach na DVD i BD a nie je veľa známejších, milovanejších filmov. Aspoň v USA.
Film Sama Raimiho Cesta do krajiny Oz je nakrútený pre tých, ktorí flemingovskú klasiku dôverne poznajú a milujú. Nezasvätený si ho nevychutná.
Baumove knihy inšpirovali aj nový prequel – film o tom, ako sa čarodejník z krajiny Oz stal… čarodejníkom z krajiny Oz. Producent Joe Roth najskôr uvažoval o režiséroch Samovi Mendesovi a Adamovi Shankmanovi. Titulnú rolu mali stvárniť Robert Downey Jr. či Johnny Depp.
Režisér Sam Raimi si však z filmov o Spidermanovi priviedol Jamesa Franca. Dokonca sa udobril so skladateľom Dannym Elfmanom, s ktorým sa zle rozišli pri nakrúcaní Spidermana 2.
A pristúpil na zvláštnu hru: jeho film v mnohom nadväzuje na trištvrte storočia starú klasiku nielen príbehom. Scenárom, dialógmi, hereckým prejavom i výpravou rozvíja jeho obrazovú reč a svojráznu, no dnes už predsa len archaickú poetiku.
Takže rovnaké postavy nielen vyzerajú rovnako (alebo aspoň veľmi podobne), ale starému filmu sa nevzpiera ani vizuál a digitálne efekty majú často za cieľ vyznieť ako prosté filmové čary z 30. rokov minulého storočia.
To všetko v 3D, čo je chvíľami viac než bizarné. No ak film vidíte v 2D, zatúžite pozrieť si ho aj v 3D. A keď si ho v 3D pozriete, sklamaní nebudete.
Prequel alebo imitácia?
Snímka má podobnú štruktúru ako pôvodina vrátane čiernobieleho úvodu. Postavy v zázračnej krajine majú svoje náprotivky v Kansase. Odkazov na Bauma, Fleminga a celý kult Oz je neúrekom.
Cesta do krajiny Oz občas pripomenie Gilliamovo Imaginárium Dr. Parnassa, inokedy zasa Burtonovu Alicu v krajine zázrakov.
Predovšetkým však chce evokovať Flemingov film – alebo aspoň pocit, ktorý z neho má súčasný divák. A to tak intenzívne, že Raimi zapiera sám seba, kĺže po povrchu, ba občas upadá do teatrálnosti a kŕča.
James Franco v role treťotriedneho jarmočného kúzelníka Oscara Diggsa, trojica čarodejníc Mila Kunis - Rachel Weisz - Michelle Williams spolu s lietajúcou opičkou Finleym, dojemnou porcelánovou bábikou a bizarným obrazom, ktorý chce byť moderne ohurujúci a zároveň staromódny, vytvárajú svojráznu zmes.
Nemusí vyhovovať každému. Podobne ako príbeh o nafúkanom zbabelom podvodníkovi, z ktorého okolnosti vykrešú rýdzeho hrdinu.
No ten, komu zachutia, sa dočká príjemnej zábavy aj netuctového zážitku.