Namiesto veľkolepého finále sa končí päťdielna séria Smrtonosnej pasce ako tuctová videohra.
Písal sa rok 1988. V Sovietskom zväze bežala naplno perestrojka, na svetových trhoch Japonsko.
Do nedostavaného mrakodrapu na Nakatomi Plaza (v skutočnosti centrály spoločnosti 20th Century Fox) prichádza policajt John McClane za svojou ženou na vianočný večierok.
Obyčajný chlapík sa ocitne na nesprávnom mieste, aby nakoniec zneškodnil východonemeckého teroristu.
Kto je ten zlý?O dvadsaťpäť rokov neskôr, v piatom diele série Smrtonosná pasca sedí John opäť v taxíku, tentoraz v Moskve a cestuje za synom, s ktorým nemal posledné roky najlepší vzťah a je v ruskom väzení.
Domáce zdroje mu však neprezradili, že Jack je tajný agent nasadený ako ochranka pre disidenta Komarova. Všetko je inak, ako sa zdá, a otec so synom sa ocitnú uprostred mocenského boja ruskej oligarchie, kde nie je ani trochu jasné, kto je tentoraz zlým chlapíkom.
Chvíľami sa zdá, že ich hlavným protivníkom je najväčšia sériovo vyrábaná helikoptéra sveta Mil Mi-29 26. Namiesto zákona tak musia chrániť predovšetkým sami seba.
Po úvodnej naháňačke na diaľničnom okruhu a prestrelke v hoteli, kde Moskvu zastúpila Budapešť a Hungaroring, sa dej presúva do Černobyľa. Do TOHO Černobyľa? Opýta sa divák spolu s Johnom, ktorý si ho vzápätí pomýli s Grenoblom.
Veď je Američan, ktorý má tradične chaos v zemepise, čo scenárista zdôraznil aj tým, že v moskovskom taxíku drží Sprievodcu po Moskve pre idiota.
Pohyb na hrane pravidiel žánruAkčné filmy nemusia dodržiavať fyzikálne zákony, a tak mohol Bruce Willis v minulosti „odstreľovať“ helikoptéru katapultovaným autom, alebo balansovať na chvoste stíhačky.
Pohybovať sa v zamorenom meste, padať do rádioaktívneho bazéna a peniaze, o ktorého v sérii vždy išlo, nahradiť plutóniom v trezore, sú však tentoraz veci na hrane akceptovania pravidiel žánru aj pre menej náročného diváka.
Omnoho horšie je, že sa akosi vytratili prvky, ktoré robili z pasce jedinečný film. Scény podobné tej, keď si John vyťahuje z päty črepiny a s plačom telefonuje s manželkou, sú nenávratne preč. Ostala len videohre podobná akcia, v ktorej náhodou hrá Bruce Willis.
Film nemá ani zlosynov porovnateľných s Hansom Gruberom či jeho bratom Simonom a pozíciu veľkohviezd, akými boli Alan Rickman či Jeremy Irons, prebral nemecký charakterový herec Sebastian Koch.
Austrálčan Jai Courtney v úlohe Jacka nemá z Willisovej charizmy ani štipku a Julia Snigir ako Komarovova dcéra je viac modelkou ako femme fatale.
Skutočnosť, že sa na celé dve sekundy vo filme objaví aj slovenský raper Rytmus len dokresľuje tristnosť celého kastingu.
Nahnevaní diváciPäťka je však o polhodinu kratšia ako ostatné časti, čo je len na prospech diváka.
Willis sa ešte pred premiérou vyjadril o možnosti skutočne poslednej Smrtonosnej pasce, ktorá by celú sériu uzavrela. Po tom, ako starla jeho postava a dorastali filmové deti, by možno záverečné rodinné stretnutie divákov potešilo.
Tí podľa reakcií na diskusných fórach odchádzajú z kina nahnevaní na režiséra Johna Moora (Max Payne) a scenáristu Skipa Woodsa (Wolverine, A-Team), ktorí sériu podľa nich vôbec nepochopili.
Šarmantný päťdesiatnik Bruce, ktorý za štvrťstoročie dokázal, že nie je len akčným hrdinom, by si zaslúžil dôstojnejšiu rozlúčku s postavou, ktorá ho preslávila.
Recenzia film / Opäť v akciiSmrtonosná pasca: Opäť v akcii (A Good Day to Die Hard), USA, 2013, 97 min
Réžia: John Moore
Scenár: Skip Woods
Hrajú: Bruce Willis, Jai Courtney, Amaury Nolasco, Cole Hauser, Sebastian Koch, Julia Snigir, Anne Vyalitsyna, Mary Elizabeth Winstead, Megalyn Echikunwoke, Atilla Árpa, Roman Luknár, Aksel Hennie
Premiéra v SR: 14. marca
Autor: Robert Dyda