SME

Ako vzniká hit: Utekajme, už ide!

V roku 1986 vznikla jedna z mála podarených slovenských komédií.

Marián Zednikovič a Zuzana Bydžovská ako manželia Sysľovci. Scenár komédie Dušana Rapoša napísala dvojica Juraj Heriban a Juraj Slovák (Slovák s Rapošom zložili aj hudbu), strihačom bol Maximilián Remeň, kameramanom Vladimír Ješina. Vo vedľajších úloháchMarián Zednikovič a Zuzana Bydžovská ako manželia Sysľovci. Scenár komédie Dušana Rapoša napísala dvojica Juraj Heriban a Juraj Slovák (Slovák s Rapošom zložili aj hudbu), strihačom bol Maximilián Remeň, kameramanom Vladimír Ješina. Vo vedľajších úlohách (Zdroj: Milan Kordoš © Slovenský filmový ústav - Fotoarchív)

Domáce filmové komédie spočítate na prstoch jednej ruky a tých vydarených, pri ktorých sa necítite trápne, máme ešte menej. Slovákov na konci socializmu zabával film Utekajme, už ide! Dušana Rapoša.

Ak sa medzi ľuďmi šíri niečo spontánne, nebude to žiaden podfuk. V bývalom Československu kedysi na kazetách kolovala filmová komédia Utekajme, už ide!, ktorú si posúvali majitelia prvých videorekordérov. A už fakt, že západným Rambom konkuroval príbeh made in ČSSR, sám o niečom vypovedá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je polovica osemdesiatych rokov a socializmus - aspoň ten domáci - nejaví známky reforiem. Ani životná úroveň Československa neznesie porovnanie s druhou stranou železnej opony. Niektorí však porovnávať môžu, predovšetkým v pohraničí, kam z Rakúska presahuje vysielanie západniarskej televízie.

SkryťVypnúť reklamu

Kým menšina možno naozaj sníva o niečom takom vznešenom, ako sú občianske slobody, väčšina sa drží pri zemi a má viacej hmotné sny. Západ jej v prvom rade stelesňuje farebný svet popkultúry, konzumu a našincom nedostupných tovarov.

Presnejšie dostupných len niektorým. Ľudia totiž nie sú slepí a aj po desaťročiach socializmu citlivo prežívajú existujúce majetkové rozdiely. Veľmi dobre vidia, že niekto jazdí za hranice a v Tuzexe nakupuje západné značkové výrobky. Iný takú možnosť nemá, zostáva mu závidieť a snívať. O diere v plote, ktorou by preliezol cez hranice na vytúžený druhý breh, za západným luxusom.

Načítavam video...

Diera – cesta k luxusu

To je v skratke hlavný motív komédie Utekajme, už ide! z roku 1986, ktorá celú metaforu šikovne zabalila do príbehu priemernej rodiny z tuctového sídliska.

SkryťVypnúť reklamu

„Nebol to film o bytových problémoch, ale o prekopaní sa do iného sveta – úniku zo sveta socializmu do kapitalizmu,“ vysvetľuje režisér Dušan Rapoš, známy skôr trilógiou pre mládež Fontána pre Zuzanu.

„Všetkým bolo jasné, o čo ide, ale film bol vymyslený veľmi rafinovane a tak ho nemohli napadnúť. Navonok išlo totiž o ´bytovú komédiu´.“

Zápletka je jednoduchá. Neschopný otec rodiny Svätopluk Syseľ (Marián Zednikovič) s manželkou (Zuzana Bydžovská) a dvoma deťmi žijú spolu natlačení v jednej izbe panelákového bytu. Výmena bytu viazne, na úplatky Syseľ nemá peniaze a vôbec, nevie v tom chodiť.

Jedného dňa sa rodina stenou náhodou prebúra k svojmu susedovi z poschodia a objaví zvláštnu vec. Zámožný kúzelník Július (Milan Lasica) má k dispozícii tri priestranné izby, kde žije sám, navyše veľa cestuje a trávi čas v zahraničí. Rodine Sysľovcov svitne šanca.

SkryťVypnúť reklamu

Sviatok sa začína v momente, keď sused zamyká dvere a odchádza preč na služobnú cestu. V cudzom byte, kam prelezú dierou v stene, si rodina užíva dostatok priestoru aj vybavenie z kategórie vtedajšieho luxusu – mäkkú vodnú posteľ, hi-fi sústavu, značkový alkohol z príručného baru.

„Utekajme, už ide!“ znie pokrik detí Sysľovcov vždy, keď v zámke zašramotí kľúč a sused ich prekvapí nečakaným návratom.

Nedostatok komédií

Pretože nášmu filmu vždy chýbali žánre – to, mimochodom, platí dodnes – vedenie Koliby sa rozhodlo pre zmeny dramaturgie a do plánu zaradilo krimi aj komédiu.

Kým pre scenáristov Jozefa Slováka a Jozefa Heribana šlo o prvý film, režisér Rapoš mal debut za sebou a v kinách práve hrali jeho Fontánu pre Zuzanu. V tých časoch bezprecedentný hit.

SkryťVypnúť reklamu

„Návštevnosť bola až šokujúca, v bratislavskom a košickom amfiteátri bolo vypredané niekoľko večerov po sebe. Vyše štyridsať kópií ´makalo´ v československých kinách od rána do večera. Len desať dní po premiére sme v Bratislave odovzdávali moped milióntemu divákovi,“ spomína režisér.

Také čísla mohlo iba ťažko niečo prekonať, ani Utekajme, už ide! nevidel milión, iba státisíce ľudí. No aj to bol veľký úspech, nevraviac o zahraničí, kam ho vzápätí predali a režisér s ním precestoval svet.

Komédia je vôbec prvým slovenským filmom po roku 1969, v ktorom hrá Milan Lasica. V epizódnej úlohe sa objaví aj Július Satinský.

„To, že sa nám podarilo pána Lasicu dostať na plátno, ešte spolu so Satinským, bolo veľkým víťazstvom,“ spomína Rapoš. „Spolu s pánom Menzlom dali komédii ten správny intelektuálny nadhľad a akúsi príjemnú eleganciu. Fantastickým zážitokm bola aj spolupráca so Zuzkou Bydžovskou a Marošom Zednikovičom. Obaja doslova excelovali.“

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina záberov nevznikala v paneláku, ale v kolibskom ateliéri. Nakrúcanie netrvalo ani mesiac, celá produkcia stála štyri milióny československých korún.

Druhý život filmu odštartoval po premiére v televízii. Tá prebehla na Silvestra 1988 a vzápätí mohla nahrávka začať kolovať v podobe videokaziet po celom Československu.

foto2.jpg

Režisér Dušan Rapoš s českým kolegom Jiřím Menzlom, ktorý sa vo filme mihne ako veterinár. Had sa volá Imro a je uvedený aj v titulkoch. Foto - archív D. R.

Najlepšie od Rapoša

Ani najväčší odporcovia Rapošovej ďalšej tvorby nemôžu spochybniť, že Utekajme, už ide! patrí medzi jeho podarené filmy. Konečne, po dlhom čase, vznikla u nás komédia, čo fungovala a dokázala baviť publikum.

Zostáva veľkou otázkou, prečo sa Slovákom s humorom vo filme inak veľmi nedarí a prečo boli komédie odjakživa špecialitou Čechov. Nemusíme súhlasiť s názorom režiséra Šefana Uhera, že Slováci nemajú žiaden zmysel pre humor, ale predsa platí, že Utekajme, už ide! a ešte filmy Jána Lacka sú v našom filme ojedinelé - nie náhodou sa aj duo Lasica a Satinský vo filme presadilo v Česku.

SkryťVypnúť reklamu

Dokazuje to aj pokračovanie filmu z roku 1990. Napísali ho Heriban so Slovákom, nakrútili ho tentoraz bez Rapoša a bezvýrazná tragikomédia Dávajte si pozor! absolútne zapadla. Zato povel Utekajme, už ide! zľudovel a žije. Ako si v reklamných šotoch overil aj jeden známy nábytkársky reťazec.

Andy Hryc: Tajomník ÚV KSS bol môj sused

Na komédiu vo svojich pamätiach spomína Andy Hryc, ktorý v nej hral indického mága.

„Veľa času som trávil v divadelnom klube. Jedného dňa som tam našiel dvoch kamarátov, dvoch Jozefov – Heribana a Slováka. (...) V ten deň im z Koliby oznámili, že sa zastavila výroba ich filmu Utekajme, už ide!, ktorý pripravovali s režisérom Dušanom Rapošom. (...)

Súdruh Rejholec z oddelenia kultúry ÚV KSS, ktorý mal v kompetencii aj kinematografiu, po prečítaní scenára ‚neodporučil‘ výrobu tohto filmu, hoci dramaturgia aj vedenie Koliby ju už schválilo, a poukázal na to, že je v ňom veľa ‚duchárčiny‘ a je formálne vzdialený princípom socialistického realizmu. (...)

SkryťVypnúť reklamu

Nik ma nemusel nahovárať, zobral som telefón a dohovoril si stretnutie s ideologickým tajomníkom ÚV KSS súdruhom Ľudovítom Pezlárom. Bol to môj sused a mal som s ním veľmi otvorené susedské vzťahy. (...)

Porozprával som mu, čo sa na Kolibe udialo a oboznámil som ho so scenárom, dal som mu do ruky hodnotenie scenára, ktoré som sám napísal, a požiadal som ho o intervenciu. Po víkende mi zavolala jeho sekretárka. Súdruh tajomník mi povedal, že ho scenár pobavil a film má zelenú.“

(zdroj: Andrej Hryc. Inventúra. Slovart 2013)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 964
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 119
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 122
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 649
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 234
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 839
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


25
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 726
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 082
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 740
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 109
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu