SME

Som si istá, že moja kniha by ho rozzúrila

KNIHA TÝŽDŇA / Vzpomínky ženy bez piana Luis Buňuel, v umení a spoločnosti avantgardista, provokatér, filmovým videním revolucionár, fungoval doma podľa tradičného španielskeho modelu

KNIHA TÝŽDŇA / Vzpomínky ženy bez piana

Luis Buňuel, v umení a spoločnosti avantgardista, provokatér, filmovým videním revolucionár, fungoval doma podľa tradičného španielskeho modelu

Vzpomínky ženy bez piana, vzorovo surrealisticky znie titul knihy spomienok Jeanne Rucar de Buñuel, manželky Luisa Buñuela (vydavateľstvo Václav Žák – Casablanca). A je to tak trochu surrealistický obraz manžela vo vypuklom zrkadle. Portrét na dne slepnúcich očí osemdesiatročnej ženy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Presvedčivá kniha o láske, vzťahu, manželstve. O pute. O ruke podanej na celý život, z dlane vyliezajú mravce. Vidíme druhú Luisovu tvár. V umení a spoločnosti avantgardista, provokatér, filmovým videním revolucionár. Doma však fungoval podľa tradičného španielskeho modelu, oženil sa, mal dvoch synov. Žene, mladej Parížanke, ešte pred svadbou zakázal chodiť na gymnastiku, lebo tam „ukazovala nohy“. Potom, čo ju odprevadí na lekcie piana a zistí, že jej profesor je príťažlivý muž, začne mu prekážať aj táto jej záľuba, a tak raz poobede, keď Jeanne otec popchne, aby zahrala niečo od Straussa, Luis povie, že než hrať ako ona, to radšej nehrať vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká úloha piana

„Pečlivě jsem urovnala proužek zelené plsti na klaviatuře a pomalu zavřela víko od klavíru. Zvedla jsem se ze židličky. Bylo to naposledy, co jsem hrála na klavír jako adeptka klavírního umění... Nikdy jsem se neodvážila Luisovi odporovat.“

Prvého syna porodí v Paríži a spolu s novorodeniatkom sa vydá na cestu za manželom do Madridu. V jej novom domove je jej izba vedľa jeho. „Od té doby sme spali už navždy odděleně. Započal sa náš manželský život.“

O piano príde Jeanne ešte raz v živote. „Jedno odpoledne, kdy se u nás jako obvykle sešla skupina přátel, otec rozmařile nabídl piano k prodeji. Dcera jedněch našich španělských známých mu za něj okamžite nabídla několik lahví vína. Prodáno!“ Opakuje v doslove k matkinej knihe už ňou na predchádzajúcich stránkach opísanú historku syn Juan-Luis Buñuel. Očividne piano hralo v rodine Buñuelovcov veľkú rolu. Jeanninho alter ega.

SkryťVypnúť reklamu

Svadba s Luisom jej život oklieštila natoľko, že žila len jeho životom, navyše len jeho časťou, lebo nemal rád, keď sa zúčastňovala na politických či intelektuálnych debatách, ktoré viedol so svojimi priateľmi. Napriek tomu každá pasáž, v ktorej uvažuje, či by jej život nebol krajší, ak by smela ostať ženou, čo cvičí gymnastiku a hrá na piano, sa končí tým, že život s Luisom bol „božský“ a ich láska silná. Dosť silná na to, aby ustála aj vrtochy starosvetského španielskeho macha.

Štedrá večera u Chaplina

Keď sa Luis urazí, že Jeanne dovolila, aby jeho matka dala pokrstiť ich syna, prestane sa so ženou rozprávať „Nevím, co bych tenkrát dělala, kdybych neměla dítě. Luis přestal jíst doma. Domú chodil jen přespávat a sprchovat se... Pokoušela jsem se upoutat jeho pozornost: pletla jsem se mu do cesty, ale pro něho jsem neexistovala... Četla jsem, že tuhle metodu používají v komunistických zemích vůči tomu, kdo se znelíbí vládě: v práci s ním nikdo nepromluví a vyhýbají se mu... Jsem ráda, že jsem tehdy nepopadla kufr a syna, kdybych to bývala udělala, můj život by pravděpodobně nebyl tak šťastný.“

SkryťVypnúť reklamu

V knihe nájdete aj odpoveď, na čom (ešte okrem Galy) stroskotala spolupráca kongeniálnych tvorcov a priateľstvo dvoch španielskych géniov - Buñuela a Dalího. Tiež legendárne príbehy, ktoré patria do rodinného striebra surrealistov, videné očami pani Buñuelovej.Napríklad Štedrá večera u Charlie Chaplina, keď Luis zaútočil na symbol kúzla Vianoc a vrhol sa uprostred večere na stromček.

„Strhl jsem ho k zemi a pokoušel se ho zlomit. Jenže zkus zlomit borovici, a tak jsem do ní jen kopal. Rozkopal jsem dárky, byl jsem celý bez sebe...“

„Co tě to popadlo, Luisi?!“

„Měl jsem najednou takové nutkání. Prostě jsem musel strhnout ten stromek k zemi. Byl pro mně ztělesněním farizejství a snobství.“

„A co na to Charlie se ženou?“

SkryťVypnúť reklamu

„Pravda, tak to mi nějak uniklo...“

Luis ma pripravil o zrak

V roku 1982, rok pred smrťou, vydal Luis Buñuel knihu svojich spomienok Mon dernier soupir (Do posledného dychu, Slovenský spisovateľ, 1986, preklad Ľubica Vychovalá). Opisuje v nej svoj umelecký a spoločenský život, mnoho stránok venuje priateľom či svojmu obľúbenému dry-martini a barom. „... kaviareň, to sú debaty, to je ruch, to sú priateľské, niekedy hlučné posedenia, ženy.

V bare sa naopak pestuje kult samoty. Musí v ňom byť predovšetkým pokoj, dostatočné prítmie a veľké pohodlie. Nemilosrdne treba vylúčiť akúkoľvek, aj len v pozadí znejúcu hudbu... Nanajvýš zo desať stolov a pokiaľ možno čo najmenej zhovorčivých hostí.“ To je miesto, kde poludňajší aperitív môže inšpirovať k príbehom, spustiť sled obrazov, fantázií. Buñuel svoje pamäti venoval „Jeanne, mojej žene, mojej družke“.

SkryťVypnúť reklamu

Ona sa v tej svojej pýta, čo jej to vlastne napadlo, vydať knihu. „Abych napodobila Luise. Proč bych nemohla i já vyprávět o svém životě? Jemu by se to pranic nelíbilo: „Taková pitomost!“ Ve své knize se o své rodině vůbec nezmiňuje. Nebo téměr vůbec. Jsem si jistá, že by ho moje kniha rozzuřila.“

Pamäti oboch manželov sú vynikajúco napísané, kým tie Luisove do knihy spracoval scenárista a spisovateľ Jean-Claude Carrière, spoluautorkou Jeanniných je spisovateľka Marisol Martín del Campo. V úvode ku knihe o Jeanne píše, že napriek tomu, že má 81 rokov, je plná životnej energie, návštevám od desiatej ráno ponúka miesto kávy tequilu, fajčí, pretože Victor Hugo vraj tvrdil, že kto nefajčí, nestojí za nič. Trápi ju však, že stráca zrak. Okrem toho je vo výbornej forme. Ako by som len chcela byť mladá, volá. Mať tak sedemdesiat!

SkryťVypnúť reklamu

Pre zlý zrak už nerada chodí von, píše v úvode k pamätiam, keď už tu nie je Luis, núti ju zotrvávať v odlúčení od sveta strata zraku. Notoricky známy obraz z Andalúzskeho psa: ostrý oblak pretínajúci mesiac v splne, britva prerezávajúca oko. „Někdy si myslím, že to Luis mě pripravil o zrak, když odešel: už toho moc nezmůžu,“ končí svoje spomienky Jeanne Rucar de Buñuel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 550
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 947
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 402
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 119
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 109
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 732
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 171
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 064
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 954
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 14 258
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 642
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 296
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 888
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 745
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu