SME

Nakrúcame! Zostane to medzi nami.

V bratislavskom Auparku sa filmuje. S každým novým projektom prichádza aj nádej, že tentoraz to vyjde - ak sa film nestane rovno diváckym hitom, tak aspoň nevyvolá rozpaky

. Kiná sa možno naplnia, napriek tomu alebo práve preto, že na plagáte bude meno slovenského režiséra. Tentoraz Mira Šindelku.

O začiatku
A tak sa nakrúca. Tentoraz tragikomický príbeh mladej absolventky VŠMU Slaveny Pavláskovej Zostane to medzi nami. Po spoluautorských zásahoch Šindelku a spisovateľa Pavla Rankova sa pôvodná komornejšia verzia mladej autorky premenila na „postmoderný trojuholník" dvoch zrelých mužov a mladej dievčiny s množstvom epizodických postavičiek.
Režisér Miro Šindelka má už jeden celovečerný hraný film spred ôsmich rokov za sebou. Na Vášnivý bozk bola síce odozva kritiky rozporná, diváci však do kina prišli - a to je podstatné.
Po tejto premiére založil Šindelka vlastné produkčné štúdio Film Factory, na pôde ktorého vznikli a vznikajú dokumentárne filmy. Rok 2002 sa pre neho stal rokom ukončenia 5. série profilových dokumentov Tucet pre Markízu a návratu k filmovaniu hraného snímku. V týchto dňoch sa nakrúcanie Zostane to medzi nami blíži ku záverečným klapkám.
Základný trojmiliónový vklad získali filmári od štátu, zdroje hľadali aj u súkromných investorov, ktorých mená sú dodnes svedomito utajené. Mecenáši, nech sa už za týmto slovom skrýva ktokoľvek, však dôverujú tímu, ktorý napriek všetkým prvopočiatočným ťažkostiam, pracuje rýchlo a v presvedčivej zostave. Za kamerou stojí Ján Ďuriš, hudbu skladá - rovnako ako pri Vášnivom bozku - Michal Kaščák, dramaturgom je ďalší režisér - Stanislav Párnický.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O hercoch

Všetky postavy, okrem postavy Maťa Landla, nesú mená totožné so skutočnými krstnými menami hercov. Dialógy odznievajú v rodnej reči účinkujúcich. Dabovať sa nebude. Česko-Slovensko ešte stále nie je iba mýtom. Aspoň v tomto filme - nie.

Hlavnú ženskú úlohu získala mladá slovenská herečka Danica Jurčová, ktorú sme mohli len nedávno vidieť v deväťdielnom pokračovaní rozprávkového televízneho seriálu Českej televízie v réžii Viktora Polesného O stratenej láske. Danica, ktorá nemá stále divadelné angažmá, tak dostala ponuku zahrať si namiesto pôvodne oslovenej českej herečky Sabíny Laurinovej, ktorá koncom júna porodila dcérku Valentýnu a filmovanie odriekla.

Pokušiteľa, rozporného DJ Tomáša stvárni Tomáš Hanák - hviezda českého alternatívneho filmu a divadla, moderátor a najnovšie aj glosátor v piatkovej prílohe najprestížnejších českých Lidových novin. Postava dídžeja bola pôvodne postavou hudobníka a tvorcovia pre ňu svojho času oslovili lídra skupiny Lucie Davida Kollera. Spevák však radšej ostal pri speve a momentálne zachraňuje svoj zatopený pražský dom.  

SkryťVypnúť reklamu

Tretím cípom trojuholníku je Michal Dlouhý. Častý terč českého bulváru, Dlouhý, vraj herecky obstojí a vyrovná sa aj svojmu staršiemu charizmatickému kolegovi Hanákovi.

Vo vedľajších úlohách uvidíme dve ďalšie české hviezdy: Radka Brzobohatého a Mareka Vašuta. Slováci sú tu skoro všetci: Zdena Studenková, Ľubomír Paulovič, Božidara Turzonovová, Anka Šišková, Miro Noga, Maťo Landl, Zuzana Fialová, Michal Gučík, Szidi Tobias, Ferko Kovár... Režisér sa rozhodol aj do najmenších epizodických rolí obsadiť obľúbených hercov. Aj profesie sú zvolené primerane - Zuzana Belohorcová je call girl, Radim Uzel sexuológ, Marián Varga organista, skutočný predavač z Auparku hrá predavačku. Marek Vašut je detektívom ako v známom televíznom seriáli ČT a František Kovár stvárňuje kňaza nie prvý a určite ani posledný krát. Možno ide o geniálny trik - predstaviť našich umelcov účinnejšie ako ktorákoľvek castingová agentúra.

SkryťVypnúť reklamu


O režisérovi
Režisér Miro Šindelka chce svojím novým filmom osloviť široké publikum: „Hlavný záber je na vekovú kategóriu od 30 do 50, ale určite si nájdu svoje aj ľudia od najmladšieho veku po najstarších. Je tam veľa situácií, ktoré väčšina ľudí zažila, je tam aj humor, svadba, pohreb..." Akoby si zobral príklad z Jakubiska. Poučenie si však vraj zobral skôr zo svojej vlastnej prvej filmovej skúsenosti: "Keby mal tento film toľko divákov, ako mal Vášnivý bozk, tak by som bol veľmi rád, lebo ho videlo 120 000 ľudí na území Česka a Slovenska. Vášnivý bozk bol propagovaný ako erotický triler, čo bolo dosť nešťastné a poučenie som si vzal asi v tom, že si to sám produkujem. Je veľmi dôležité vedieť, kam peniaze, určené na film, vlastne idú..."
Posledné filmovacie dni sú naplánované na koniec septembra. V kinách ho uvidíme najneskôr v októbri budúceho roku.

SkryťVypnúť reklamu

 


Michal o Michalovi a ostatnom
Herca Michala Dlouhého sme zastihli pri nakrúcani krátkej osamelej scény. V priestoroch Pošty na 1. poschodí bratislavského nákupného centra Aupark za farebným kvietkovaným závesom sa rozložil stíchnutý štáb. Na konci miestnosti je nainštalovaná kúpelňa, vo vani leží Dlouhý a premýšľa. Po skončení záberu sa herec pozerá cez režisérove rameno do kamery. Zabalený do deky sa lúči s priateľkou Luckou Vondráčkovou, ktorá tu nehrá, ide si len niečo obzrieť do reálnych obchodov.


Je vám v niečom postava Michala podobná?
„Nájde sa pár spoločných vecí. Nie v situácii, lebo ja nie som ani taký zámožný, ani taký úspešný biznisman ako moja postava, čím sa nesťažujem - ja mám svoje úspechy inde... Ale ako to už býva, postavy sa dotvárajú v priebehu filmovania. Vďaka tomu, že nám režisér ponecháva voľnú ruku, začína moja postava nadobúdať moje rysy."

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vám pracuje v Bratislave?
„Som veľmi milo prekvapený. Keď si spomeniem, v akých bolestiach to vznikalo, ako sa postupne odsúvali termíny začiatku, ani som už neveril, že sa to vôbec uskutoční. Zo dňa na deň sa však všetko zmenilo, začali sme pracovať, a to naozaj profesionálnym spôsobom. Nestačím sa čudovať a klobúk dolu pred všetkými."

Už ste u nás nakrúcali?
„Spolupracoval som ešte ako chlapec s Jurajom Jakubiskom v Tisícročnej včele a tesne pred revolúciou som robil s Jurajom Hrabkom Mesto plné dáždnikov. Mal som hlavnú postavu v protirežimovom filme, ale kým sme ho stihli dokončiť, režim padol."

Aký myšlienkový pochod ste zobrazovali v scéne vo vani?
„Sluchom v nej sledujem svoju partnerku, ktorá odchádza. Za iným. Nechcem sa jej vzdať, ale ani ju nechcem priamo nútiť a presviedčať, aby zostala. A tak číham vo vani na správnu príležitosť..."

SkryťVypnúť reklamu

Vyčkávate aj vo svojom osobnom živote?
„Nepamätám si, zaplaťpánboh, že by som sa ocitol v podobnej situácii. Myslím si však, že by som  zvolil podobný postup, ako môj hrdina. Najlepšie je asi vyčkať na správnu chvíľu, netreba sa ponáhľať."

O filme
Tragikomický príbeh o trojuholníku, ktorý autori nazývajú postmoderným a nebanálnym, rozpráva o dvoch zrelých mužoch a jednej mladej žene. V Zostane to medzi nami jeden z nich (Michal) predstavuje (pre Danicu) istotu so všetkým, čo k nej patrí, napríklad aj s chladým rozumom a ten druhý (DJ Tomáš) tajomstvo, ktoré priťahuje a zároveň odstrašuje. Každodennosť a bezpečie sú konfrontované s dobrodružstvom a nevšednými zážitkami cez videnie žiaducej exmodelky. Príbeh autori situovali do priestorov bratislavských super- a hypermarketov. Tie totiž podľa nich odrážajú moderný fenomén trávenia voľného času v nákupných centrách, naladenie a atmosféru, v ktorej žijeme, špecifickú poetiku, ktorá k dnešnému svetu tiež patrí a priestory sú to zaujímavé aj z výtvarného hľadiska - hra svetiel a zrkadlových odrazov sa kameramanovi ponúka sama.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Tina Čorná / Foto: Martin Marenčín

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 614
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 107
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 116
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 635
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 256
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 295
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 158
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR 4
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


41
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

Emigroval z Prešova do Bratislavy.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 332
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 610
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 115
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 154
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 436
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 661
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 536
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 370
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu