SME

Ako vzniká hit: Sandokan

Malajzijský tiger z Mopracemu svojho času vtrhol na naše fádne obrazovky vo veľkom štýle ako charakterný pirát. Ani dnes nemá zmysel brániť sa mu. Sandokan je v nás.

Bol to pirát šľachtického pôvodu, posledný žijúci potomok vládnucej dynastie, jede z tých, ktorí sa v Ázii pred dvesto rokmi vzopreli belošskej kolonizácii. Hovorili mu Malajzijský tiger. Jeho rodinu nechal vyvraždiť krutý a nemilosrdný James Brook, známy ako biely radža zo Sarawaku, zvaný aj Bič Pirátov. Zbavil ho tak trónu, keď bol ešte malý chlapec. V dospelosti sa Sandokan rozhodol spočítať mu to. Na malom ostrove Mopracem, západne od Bornea, dal dokopy skupinu pirátov. Odtiaľ vyrážal po bohu svojho priateľa, Portugalca Yaneza de Gomera, aby zastavil besnenie kolonizátorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Volám sa Sandokan

Do Československa vtrhol pirát Sandokan pred tridsiatimi rokmi. Bolo to v roku 1983 - mimochodom, práve sto rokov od prvého knižného vydania Salgariho diela. Charakterný krásavec sa zmocnil sŕdc nielen dievčat a žien, ale prakticky všetkých, čo doma mali telku. Mali ju už naozaj všetci, len možno nie farebnú. Zrodil sa nový Vinetou. A to je už naozaj čo povedať, ak u nás niekto v časoch najväčšej slávy indiánskej ikony siahol na jej piedestál. Paradoxne, v týchto ťažkých časoch nekvalitných tričiek s akoukoľvek trápnou potlačou zrazu neexistovalo, aby fanúšik nevlastnil tričko s tvárou exotického hrdinu. Trojkombinácia leto, pláž a Sandokan roky spoľahlivo fungovala priam ako náhrada demokracie. Na školských maškarných plesoch sa to Sandokanmi začalo len tak hemžiť, v rómskych osadách sa ich rodili húfy. V kuchyniach na Vianoce sa pripravovali sladké Sandokanove oči, na dvoroch zneli všetky možné parodické verzie filmovej pesničky a kšeftári predávali deťom jeho fotografie privezené zo zahraničia za nekresťanských päť korún. Hoci po rokoch si možno viacerí radšej seriál ani nepozrú, aby neprišli o plnotučnú detskú spomienku, jedno im Sandokan určite dal: v časoch nevedomosti o svete za železnou oponou mohli zistiť, že vôbec existuje nejaká Malajzia. Paradoxne, jediná postava z príbehu, ktorá ba aj dnes zarezonovala v tamojších domorodých končinách, je James Brook, reálna postava z histórie.

SkryťVypnúť reklamu

kabir.jpg

FOTO: Archív

Kabir je pán

Koprodukčný taliansko-francúzsko-nemecko-anglický šesťdielny seriál vznikol v roku 1976 v réžii Sergia Sollimu. Už vtedy však nebol jediným filmovým spracovaním slávnej série pirátskych osudov. Prvého Sandokana si ešte v roku 1941 zahral taliansky herec Luigi Pavese. V štvordielnej sérii z roku 1964 sa ako tiger z Mopracemu predstavil najprv americký kulturista Steve Reeves a po ňom americký herec Ray Danton.

Svetový boom Sandokana nastal, keď sa na scéne zjavil charizmatický Kabir Bedi, pôvodom Ind zo sikhskej rodiny. Jeho rodičia boli jednými z prvých manželských zväzkov medzi indickým mužom a anglickou ženou. Otec bol filozofom a spisovateľom, matka konvertovala na budhizmus. Zoznámili sa na univerzite v Oxforde, neskôr žili v Berlíne, odkiaľ pred vypuknutím druhej svetovej vojny odišli. Usadili sa v indickom (dnes pakistanskom) Lahore a pracovali pre istý politický týždenník. Tu sa ako jedno z troch detí narodil Kabir. Pôvodne chcel byť historikom, no zlákalo ho herectvo. Študoval v Dillí, spočiatku pôsobil ako rozhlasový a televízny moderátor, účinkoval ako divadelný herec. V roku 1968 sa presťahoval do Bombaja, centra indickej továrne na sny. Pracoval pre reklamu, odkiaľ neskôr „prerazil“ do Bollywoodu. Kým získal úlohu Sandokana, účinkoval už v niekoľkých filmoch. Prakticky neznámy herec sa stal vďaka tigrovi z Mopracemu žiariacou hviezdou. Jeho kariéra sa rozbehla najmä v televízii - hral v známych amerických i v európskych seriáloch, stal sa aj filmovým predstaviteľom ďalšieho Salgariho diela - Čierneho korzára. Po česky ho vždy výborne daboval Viktor Preiss.

SkryťVypnúť reklamu

Hriech na celý život

O rok neskôr po šesťdielnom Sandokanovi vznikol celovečerný film, v ktorom úžasného bojovníka opäť stvárnil Kabir Bedi. V roku 1992 pribudol animovaný seriál španielsko-britskej produkcie, ktorý vyšiel aj na DVD a stal sa podkladom pre celovečerný animovaný film Princezná a pirát. V roku 1998 vznikol ďalší animovaný seriál v Taliansku, v roku 2004 film o filme, pribudla aj počítačová hra a DVD verzie filmov a seriálu.

Dnes má svetoznámy predstaviteľ Sandokana 67 rokov, je to stále veľmi šarmantný a charizmatický pán. Žije v Bombaji, ale ako nám do redakcie napísal, je stále zaneprázdnený a veľa cestuje. Zhruba pred troma rokmi bol hosťom známej českej relácie Jana Krausa Uvolněte se, prosím, kde na jeho počesť vznikla i nová verzia pesničky v podaní hudobníka Davida Krausa. Keď sa vtedy počas rozhovoru Kabir usmial do kamery a v televíznom éteri zaznel jeho skutočný, neuveriteľne hlboký a podmanivý hlas, všetkým jeho fanúšičkám sa definitívne potvrdilo: bol by stál za hriech a stojí ešte aj teraz. Nečudo, že to v živote so ženami celkom smelo roztočil. Bol trikrát ženatý a trikrát rozvedený, medzitým stihol aj zopár avantúr a ani dnes nežije sám. Niektoré z jeho detí sa vybrali v jeho hereckých šľapajach. Jeden zo synov, žiaľ, skončil svoj život rovnako ako nešťastný autor Sandokana Emilio Salgari - samovraždou.

SkryťVypnúť reklamu

Všechno ví, všechno má v plánu

Kabir Bedi si pred dvoma rokmi prevzal od talianskeho prezidenta najvyššie vyznamenanie a bol pasovaný za rytiera. I keď v Hollywoode sa nikdy príliš nepresadil, v Európe a najmä v Taliansku ho zbožňovali. Isté je, že sa stal najznámejším indickým hercom na svete a dokonca nechýbal v trinástej bondovke Chobotnička z roku 1983, kde stvárnil pravú ruku hlavného zloducha. Jeho tvár tridsiatnika sa však už navždy bude spájať so slávnym pirátom. Stala sa kultom, ktorý pretrváva nielen ako recesia alebo nostalgia. Nepochybujte o tom, že Sandokan či znak malajzijského tigra na tričku je stále in. V internetových obchodoch úspešne boduje v konkurencii súčasnej odevnej ikonografie.

Načítavam video...

Soundrack, ktorý tento filmový príbeh sprevádzal, dodnes nemá chybu. Jeho autormi sú talianski bratia Maurizio a Guido De Angelisovci. Originál bol odvtedy viackrát prespievaný a dostal svoju podobu aj v našich končinách. V Maďarsku s ňou už v roku 1983 obrovský úspech dosiahla populárna synthie-popová kapela Neoton Familia, v Čechách hneď nato dostala ešte teplejšiu podobu vďaka speváckej dvojke Petr Kotvald - Stanislav Hložek. Úplne najlepšou regionálnou vychytávkou na Youtube je dnes česká verzia pesničky s maďarským fonetickým prepisom textu.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte jeden aktuálny tip: ak by ste si jeho príbeh chceli predsa len oživiť, pravého slovenského Sandokana uvádza ako marionetový muzikál pre dospelých Dezorzovo lútkové divadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 829
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 219
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 534
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 938
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 837
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 315
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 593
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 630
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 197
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 672
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 379
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 514
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 683
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 201
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu