SME

Ako vzniká hit: Sandokan

Malajzijský tiger z Mopracemu svojho času vtrhol na naše fádne obrazovky vo veľkom štýle ako charakterný pirát. Ani dnes nemá zmysel brániť sa mu. Sandokan je v nás.

Bol to pirát šľachtického pôvodu, posledný žijúci potomok vládnucej dynastie, jede z tých, ktorí sa v Ázii pred dvesto rokmi vzopreli belošskej kolonizácii. Hovorili mu Malajzijský tiger. Jeho rodinu nechal vyvraždiť krutý a nemilosrdný James Brook, známy ako biely radža zo Sarawaku, zvaný aj Bič Pirátov. Zbavil ho tak trónu, keď bol ešte malý chlapec. V dospelosti sa Sandokan rozhodol spočítať mu to. Na malom ostrove Mopracem, západne od Bornea, dal dokopy skupinu pirátov. Odtiaľ vyrážal po bohu svojho priateľa, Portugalca Yaneza de Gomera, aby zastavil besnenie kolonizátorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Volám sa Sandokan

Do Československa vtrhol pirát Sandokan pred tridsiatimi rokmi. Bolo to v roku 1983 - mimochodom, práve sto rokov od prvého knižného vydania Salgariho diela. Charakterný krásavec sa zmocnil sŕdc nielen dievčat a žien, ale prakticky všetkých, čo doma mali telku. Mali ju už naozaj všetci, len možno nie farebnú. Zrodil sa nový Vinetou. A to je už naozaj čo povedať, ak u nás niekto v časoch najväčšej slávy indiánskej ikony siahol na jej piedestál. Paradoxne, v týchto ťažkých časoch nekvalitných tričiek s akoukoľvek trápnou potlačou zrazu neexistovalo, aby fanúšik nevlastnil tričko s tvárou exotického hrdinu. Trojkombinácia leto, pláž a Sandokan roky spoľahlivo fungovala priam ako náhrada demokracie. Na školských maškarných plesoch sa to Sandokanmi začalo len tak hemžiť, v rómskych osadách sa ich rodili húfy. V kuchyniach na Vianoce sa pripravovali sladké Sandokanove oči, na dvoroch zneli všetky možné parodické verzie filmovej pesničky a kšeftári predávali deťom jeho fotografie privezené zo zahraničia za nekresťanských päť korún. Hoci po rokoch si možno viacerí radšej seriál ani nepozrú, aby neprišli o plnotučnú detskú spomienku, jedno im Sandokan určite dal: v časoch nevedomosti o svete za železnou oponou mohli zistiť, že vôbec existuje nejaká Malajzia. Paradoxne, jediná postava z príbehu, ktorá ba aj dnes zarezonovala v tamojších domorodých končinách, je James Brook, reálna postava z histórie.

SkryťVypnúť reklamu

kabir.jpg

FOTO: Archív

Kabir je pán

Koprodukčný taliansko-francúzsko-nemecko-anglický šesťdielny seriál vznikol v roku 1976 v réžii Sergia Sollimu. Už vtedy však nebol jediným filmovým spracovaním slávnej série pirátskych osudov. Prvého Sandokana si ešte v roku 1941 zahral taliansky herec Luigi Pavese. V štvordielnej sérii z roku 1964 sa ako tiger z Mopracemu predstavil najprv americký kulturista Steve Reeves a po ňom americký herec Ray Danton.

Svetový boom Sandokana nastal, keď sa na scéne zjavil charizmatický Kabir Bedi, pôvodom Ind zo sikhskej rodiny. Jeho rodičia boli jednými z prvých manželských zväzkov medzi indickým mužom a anglickou ženou. Otec bol filozofom a spisovateľom, matka konvertovala na budhizmus. Zoznámili sa na univerzite v Oxforde, neskôr žili v Berlíne, odkiaľ pred vypuknutím druhej svetovej vojny odišli. Usadili sa v indickom (dnes pakistanskom) Lahore a pracovali pre istý politický týždenník. Tu sa ako jedno z troch detí narodil Kabir. Pôvodne chcel byť historikom, no zlákalo ho herectvo. Študoval v Dillí, spočiatku pôsobil ako rozhlasový a televízny moderátor, účinkoval ako divadelný herec. V roku 1968 sa presťahoval do Bombaja, centra indickej továrne na sny. Pracoval pre reklamu, odkiaľ neskôr „prerazil“ do Bollywoodu. Kým získal úlohu Sandokana, účinkoval už v niekoľkých filmoch. Prakticky neznámy herec sa stal vďaka tigrovi z Mopracemu žiariacou hviezdou. Jeho kariéra sa rozbehla najmä v televízii - hral v známych amerických i v európskych seriáloch, stal sa aj filmovým predstaviteľom ďalšieho Salgariho diela - Čierneho korzára. Po česky ho vždy výborne daboval Viktor Preiss.

SkryťVypnúť reklamu

Hriech na celý život

O rok neskôr po šesťdielnom Sandokanovi vznikol celovečerný film, v ktorom úžasného bojovníka opäť stvárnil Kabir Bedi. V roku 1992 pribudol animovaný seriál španielsko-britskej produkcie, ktorý vyšiel aj na DVD a stal sa podkladom pre celovečerný animovaný film Princezná a pirát. V roku 1998 vznikol ďalší animovaný seriál v Taliansku, v roku 2004 film o filme, pribudla aj počítačová hra a DVD verzie filmov a seriálu.

Dnes má svetoznámy predstaviteľ Sandokana 67 rokov, je to stále veľmi šarmantný a charizmatický pán. Žije v Bombaji, ale ako nám do redakcie napísal, je stále zaneprázdnený a veľa cestuje. Zhruba pred troma rokmi bol hosťom známej českej relácie Jana Krausa Uvolněte se, prosím, kde na jeho počesť vznikla i nová verzia pesničky v podaní hudobníka Davida Krausa. Keď sa vtedy počas rozhovoru Kabir usmial do kamery a v televíznom éteri zaznel jeho skutočný, neuveriteľne hlboký a podmanivý hlas, všetkým jeho fanúšičkám sa definitívne potvrdilo: bol by stál za hriech a stojí ešte aj teraz. Nečudo, že to v živote so ženami celkom smelo roztočil. Bol trikrát ženatý a trikrát rozvedený, medzitým stihol aj zopár avantúr a ani dnes nežije sám. Niektoré z jeho detí sa vybrali v jeho hereckých šľapajach. Jeden zo synov, žiaľ, skončil svoj život rovnako ako nešťastný autor Sandokana Emilio Salgari - samovraždou.

SkryťVypnúť reklamu

Všechno ví, všechno má v plánu

Kabir Bedi si pred dvoma rokmi prevzal od talianskeho prezidenta najvyššie vyznamenanie a bol pasovaný za rytiera. I keď v Hollywoode sa nikdy príliš nepresadil, v Európe a najmä v Taliansku ho zbožňovali. Isté je, že sa stal najznámejším indickým hercom na svete a dokonca nechýbal v trinástej bondovke Chobotnička z roku 1983, kde stvárnil pravú ruku hlavného zloducha. Jeho tvár tridsiatnika sa však už navždy bude spájať so slávnym pirátom. Stala sa kultom, ktorý pretrváva nielen ako recesia alebo nostalgia. Nepochybujte o tom, že Sandokan či znak malajzijského tigra na tričku je stále in. V internetových obchodoch úspešne boduje v konkurencii súčasnej odevnej ikonografie.

Načítavam video...

Soundrack, ktorý tento filmový príbeh sprevádzal, dodnes nemá chybu. Jeho autormi sú talianski bratia Maurizio a Guido De Angelisovci. Originál bol odvtedy viackrát prespievaný a dostal svoju podobu aj v našich končinách. V Maďarsku s ňou už v roku 1983 obrovský úspech dosiahla populárna synthie-popová kapela Neoton Familia, v Čechách hneď nato dostala ešte teplejšiu podobu vďaka speváckej dvojke Petr Kotvald - Stanislav Hložek. Úplne najlepšou regionálnou vychytávkou na Youtube je dnes česká verzia pesničky s maďarským fonetickým prepisom textu.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte jeden aktuálny tip: ak by ste si jeho príbeh chceli predsa len oživiť, pravého slovenského Sandokana uvádza ako marionetový muzikál pre dospelých Dezorzovo lútkové divadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 925
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 813
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 030
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 413
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 173
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 681
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 248
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 856
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


22
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 001
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 408
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 150
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 36 925
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 040
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 106
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 20 026
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 576
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu