
Alfons Mucha: Svitanie, osvetlená vitráž, 1920.
Svaz slovanských dynastů v Bratislave v roku 1261, na ktorom Přemysl Otakar II. vydáva neter Kunhutu za uhorského kráľa Bela IV., má dokonca svetovú premiéru. Má rozmery 4,2 x 4,8 metra a Alfons Mucha (1860 - 1939) ho vytvoril v roku 1924. V súčasnosti je majetkom Galérie hlavného mesta Praha a doteraz ešte nikdy nebol vystavovaný v zahraničí.
„K ďalším unikátom bude patriť aj finálna štúdia Apoteóza Slovanstva zo Slovanskej epopeje vytvorená v roku 1926. Svetovú premiéru budú mať aj návrhy na krídlový paraván Zefyra a Nymfa a osvetlené vitráže Svitanie a Súmrak z roku 1920,“ povedal pre SME manažér výstavy Jan Kukal. „Výstava ďalej predstaví výber z najlepších Muchových olejomalieb plagátov vrátane slávnej Hyacinty, kresby, ilustrácie, fotografie, ale aj známky a bankovky.“
Výstava s názvom Alfons Mucha v USA, v Čechách a na Morave nadväzuje na úspešnú výstavu Alfons Mucha - Paríž 1900, ktorú predvlani videlo v Bratislave rekordných dvadsaťtisíc návštevníkov. Expozíciu v kurátorstve Ivana Jančára otvoria 14. novembra v Pálffyho paláci v Bratislave a až do 12. januára 2003 predstaví Alfonsa Muchu špičkovou tvorbou v rokoch 1900 až 1936. Uskutoční sa v rámci reprezentačných kultúrnych akcií pri príležitosti summitu NATO v Prahe.
Podľa Jana Kukala väčšia časť tejto expozície putovala po Spojených štátoch, kde sa stretla s mimoriadnym ohlasom. „Ide o unikátnu kolekciu, ktorá v takomto rozsahu a takejto kvalite ešte nebola zverejnená. Prečo Slovensko? Bol som to dlžný Muchovmu synovi Jirkovi, ktorý bol vynikajúcim spisovateľom a veľmi dobre sme sa poznali. Ostatne, sám Mucha mal k Slovensku blízky postoj. Nie náhodou je v jeho Slovanskej epopeji obraz svadby Přemysla Otakara II., ktorá sa konala práve v Bratislave.“