Dlhý divoký žúr štyroch študentiek sa skončí tvrdo. Film Spring Breakers je však rafinovanejší, než sa na prvý pohľad zdá.
Harmony Korine vstúpil do povedomia v roku 1995 ako scenárista drámy Larryho Clarka Kids zo života newyorských tínedžerov, zaradenej na canneský filmový festival.
O dva roky debutoval ako režisér dlhometrážneho filmu Gummo podľa vlastného scenára, kruto a otvorene zobrazujúceho bezcieľny život mladých ľudí.
V roku 1999 nasledoval Julien Donkey-Boy. O mladom schizofrenikovi a v intenciách škandinávskej filmárskej Dogmy 95.
Hoci Korinove diela sa po formálnej stránke od seba líšia, šokujúco otvorené zobrazovanie násilia, zneužívania, drog a sexu majú spoločné. Nejde však o lacnú samoúčelnú provokáciu ani o prvoplánovú spoločenskú kritiku.
Korine už druhé desaťročie zobrazuje americkú – ale prenesene aj celú našu spoločnosť v hlbokej duchovnej, citovej i morálnej kríze, z ktorej pramenia osobné existenciálne krízy jednotlivcov, márne hľadajúcich vyšší zmysel života. Alebo na jeho hľadanie rezignujúcich.
Dobre skrytá provokácia
Znalci jeho diela zákonite chápu Spring Breakers úplne inak ako diváci, ktorí sa na film vybrali iba podľa reklám. A niečo úplne iné v ňom vidia fanúšikovia syntetických preparovaných televíznych hviezdičiek.
Spring Breakers je totiž hlavne dokonalá provokácia. Facka do tváre istej časti publika aj spoločnosti, namierená tak dôvtipne, že obeť si poníženie neuvedomuje, dokonca je často nadšená.
Tým, ktorým ku šťastiu, pôžitku a vyžitiu stačia predstieranie, póza, hluk, agresivita a pestré farby, ich Spring Breakers nadelia priehrštia. Tým, čo chcú jasne a zrozumiteľne formulované ušľachtilé posolstvá, sa snímka bude javiť ako plytká, prázdna, povrchná zábava. Nečudo, že hodnotenia filmu sa pohybujú od nadšenia až po odmietnutie.
Bez vedomia kontinuity a súvislosti Korinovej tvorby sú Spring Breakers takmer ukážkový exploatačný film: štyri takmer neustále poloobnažené vysokoškoláčky Faith (Selena Gomez), Candy (Vanessa Hudgens), Brit (Ashley Benson) a Cotty (režisérova manželka Rachel Korine) pijú, fetujú, súložia, lúpia, vraždia.
Jarné prázdniny na Floride sú jeden nekonečný flám. Až kým sa nedostanú do rúk polície a kauciu za ne zaplatí mladý gangster Alien (James Franco).
Čím vyplniť prázdnotu?
Korine stvárnil svoju kritiku spoločnosti, ktorá cieľavedome vyrába z ľudí prázdnych, tupých pôžitkárov tak, ako keby ju nakrúcal pre prázdnych tupých pôžitkárov.
Nepravdepodobné obsadenie podáva adekvátne zladené výkony, hoci niektoré z účinkujúcich možno dodnes netušia, o čo ide. James Franco je očarujúci a zábavný, ale ťažiskom je dievčenský štvorlístok. Hoci režisér nechal ísť až na doraz len Rachel Korinovú a Ashley Bensonovú.
Scenár si vystačí s minimom slov i fráz – a mnohé donekonečna opakuje, podfarbené hrmením či gýčovo opojnou hudbou (Cliff Martinez, Skrillex, Gucci Mane).
Obraz belgického kameramana Benoîta Debieho (Zvrátený, Vojdi do prázdna) využíva estetiku videoklipov, reklamných šotov i videohier. Je agresívny, vtieravý, vysoko štylizovaný, chvíľami až psychedelický, s jedovatými farbami a prudkým strihom. V konečnom dôsledku tak zosilňuje, zdôrazňuje až zveličuje banálnosť a plytkosť príbehu i postáv.
Dievčatá, ktoré cez prázdniny vypĺňajú prázdnotu pôžitkami a adrenalínom, si neuvedomujú, že bláznivá omamná jazda sa raz musí skončiť.
Vzhľadom na štýl, formu, obsadenie i reklamu a marketing filmu v duchu kritizovaných hodnôt je len otázne, koľko divákov Korinovu rafinovanú hru odhalí a pochopí.
Recenzia/film
Spring Breakers
USA 2012, 94 minút
Scenár a réžia: Harmony Korine
Účinkujú: James Franco, Ashley Benson, Rachel Korine, Selena Gomez, Vanessa Hudgens, Gucci Mane, Heather Morris a ďalší
Premiéra v SR: 28. marca