Za globálnou krízou nie sú len chyby a omyly, ale často skutočné zločiny konkrétnych ľudí. Debutujúci americký režisér o tom nakrútil prekvapivo zrelú drámu s hviezdnym obsadením.
Kariéra amerického filmára Nicholasa Jareckého je ako z amerického sna: pätnásťročného počítačového hackera najmú ako konzultanta pri nakrúcaní filmu Hackers.
Svet filmu ho tak fascinuje, že sa polepší a vyštuduje filmovú školu, stane sa vyhľadávaným tvorcom videoklipov a hneď jeho prvý autorský celovečerný film zažiari na festivaloch Sundance i v San Sebastiane, ba získa viacero prestížnych ocenení vrátane nominácie na Zlatý glóbus.
Stačí „len“ poctivé remeslo
Snímka, v ktorej hrajú Richard Gere, Susan Sarandon, Tim Roth, Laetitia Casta a Nate Parker ani nepotrebuje reklamu. Stačia tie slávne mená. Lenže Jarecki si dokázal správne vybrať aj ďalších spolupracovníkov.
Pätnásť producentov a jedenásť produkčných spoločností mu na nakrúcanie poskytlo dvanásť miliónov dolárov, takže vyšlo nielen na herecké hviezdy, ale aj na skladateľa Cliffa Martineza, častého spolupracovníka Stevena Soderbergha, ktorého hudbu môžeme aktuálne počuť aj vo filme Spring Breakers.
S tým sa spája aj strihač Douglas Crise, inak tiež Soderberghov strihový asistent, nominovaný na Oscara za strih snímky Babel.
Francúzsky kameraman Yorick Le Saux je zasa známy spoluprácou s Françoisom Ozonom. Scenár si Jarecki napísal sám.
Film vyvolal nadšené reakcie kritikov, ale aj slušný divácky ohlas, keď si stihol pripísať tržby z kín vo výške 36,7 milióna dolárov a ďalších 12 miliónov za video.
A pritom je len dôkazom, že na spokojnosť recenzentov aj publika nie sú potrebné prelomové nápady, exkluzívne témy, drahá výprava, komplikované efekty a milióny investované do reklamy. Stačí „len” poctivé remeslo.
Príbeh totiž iba ilustruje starý známy fakt, že mocní tohto sveta sú sociopati. Korigovaní slušnosťou, svedomím a zmyslom pre spravodlivosť by sa nemohli prepracovať až na vrchol a zotrvať na ňom.
Robert Miller je biznismen, ktorý s prehľadom a bez výčitiek klame a podvádza všetkých navôkol: partnerov, konkurentov, manželku, deti i milenku. Stretáme ho v deň šesťdesiatych narodenín.
Millerova cnostná efektná fasáda skrýva viacero prasklín a kazov, ktoré samy osebe hrozia katastrofou. No tá príde z celkom nečakanej strany a odkryje nám podnikateľovu pravú tvár.
Ideálne obsadenie
Odhliadnuc od hĺbky talentu je Richard Gere v Millerovej role ideálny. Napokon, podobne odporných hajzlíkov má za sebou už celý rad vrátane Edwarda Lewisa z Pretty Woman, Dennisa Pecka z Vnútorných záležitostí, Martina Vaila z Prvotného strachu či Billyho Flynna z Chicaga. Je aj jeho zásluhou, že hoci s Millerom nijako nesúcitime, chceme vedieť, ako to s ním dopadne.
Susan Sarandon si zahrala Gerovu podvádzanú manželku už v romantickej komediálnej dráme Smiem prosiť? Takže premenu z rozmaznanej milionárskej paničky na nástroj spravodlivosti zahrala príkladne.
Tim Roth ako zaťatý newyorský policajt, ktorý túži Millera dostať i za cenu podvodov, sa veľmi nevzdialil od Dr. Lightmana z televízneho seriálu Klamári.
Z ďalších účinkujúcich zaujme Brit Marling v role Millerovej dcéry a finančnej riaditeľky, ale najmä bývalý zápasník Nate Parker ako mladý černošský delikvent Jimmy Grant.
V jednej z vedľajších postáv si zahral titulkami zatajený nestor režisér William Friedkin, tvorca Vyháňača diabla a Francúzskej spojky.
Millerov príbeh je vyrozprávaný kultivovane, bez experimentov a excesov, skôr nenápadne, no dynamicky.
Tvorcovia suverénne zvládli stupňovanie napätia i dialógy. Vyhli sa lacnému povrchnému moralizovaniu a doznenie nechali na divákovi.
O odporných ľuďoch a veciach jednoducho nakrútili film, na ktorý je radosť sa pozerať.
Smrteľné lži
USA 2012
Arbitrage
107 minút
Scenár a réžia: Nicholas Jarecki
Účinkujú: Richard Gere, Susan Sarandon, Tim Roth, Brit Marling, Laetitia Casta, Nate Parker, Chris Eigeman a ďalší
Slovenská premiéra: 4. apríla