Sarah Chang.a Sarah Chang.
Francúzsky huslista Pierre Amoyal zahrá diela Chaussona a Ravela za asistencie dirigenta Friedemanna Layera spolu s Orchestre National de Montpellier 28. septembra.
Skvelým zážitkom bude koncert Varšavskej filharmónie 30. septembra, na ktorom svetoznámy poľský huslista Konstanty Andrzej Kulka zahrá Koncert pre husle a orchester č. 1 Karola Szymanowského. Ako spoluhráč som ho zažil v máji 1986, keď so Slovenským komorným orchestrom pod vedením Bohdana Warchala nezabudnuteľne odpálil Vivaldiho Štyri ročné obdobia. Po prestávke zaznie dielo ďalšieho známeho poľského skladateľa a dirigenta (dirigoval už aj Slovenskú filharmóniu) Krzysztofa Pendereckého - Symfónia č. 2.
Ďalší príťažlivý koncert Slovenskej filharmónie (5. októbra) bude dirigovať Francúz Alain Paris a hviezdou večera bude český klavírny virtuóz Ivan Moravec, ktorý zahrá Ravelov Klavírny koncert G-dur a Symfonické variácie pre klavír a orchester od Césara Francka. Po prestávke si vypočujeme vynikajúcu slovenskú sopranistku Ľubicu Vargicovú v Poulencovej Glorii G-dur pre soprán, zbor a orchester.
Vladimír Ashkenazy.Dominujúcim koncertom tohtoročných Bratislavských hudobných slávností bude vystúpenie Českej filharmónie, ktorá predvedie Mahlerovu Symfóniu č. 2 c-mol (6. októbra) pod taktovkou svojho šéfdirigenta Vladimíra Ashkenazyho. Ashkenazy sa venuje nielen dirigovaniu, ale je predovšetkým fenomenálnym klaviristom. Spoluúčinkovať bude Pražský filharmonický zbor a sólistky Inger Dam-Jensen a Birgit Remmert. Česká filharmónia cestuje z Bratislavy priamo do Viedne, kde bude Mahlera reprízovať hneď dvakrát.
Ako každoročne sa predstaví aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu so šéfom Charlesom Olivieri-Munroeom - 1. októbra, a potom 8. októbra s dirigentom Andrewom Parrottom a sólistkou Danielou Varínskou. Prednesú Brahmsov Koncert pre klavír a orchester B-dur.
Moyzesovo kvarteto.Komorná hudba je zastúpená veľmi lákavou ponukou. S Moyzesovým kvartetom vystúpia 2. októbra exkluzívni hostia, známy český violista Lubomír Malý a mladý perspektívny kontrabasista a člen Slovenskej filharmónie Richard Gašpar - na programe je Kvinteto d-mol Jána Levoslava Bellu (s violou) a známe Sláčikove kvinteto G-dur Antonína Dvořáka.
Dramaturgicky zaujímavý bude komorný koncert 3. októbra. Na ňom sa predstavia renomovaní slovenskí sólisti, klarinetista Jozef Luptáčik st., huslista Pavel Bogacz a klavirista Tomáš Nemec s dielami Bartóka a Stravinského a 20. výročie svojej existencie si pripomenie Bratislavské dychové kvarteto. Pod vedením Jána Budzáka premiérovo zaznie Okteto pre dychy od Zeljenku a Beethovenovo Okteto Es-dur.
Nederlands Blazers Ensemble.
Zaujímavý bude koncert svetoznámeho Gidona Kremera s mladými spoluhráčmi telesa Kremerata Musica 4. októbra a dielami Schumanna a Schnittkeho, ako aj Enescuho Klavírneho kvinteta A-dur z roku 1940. Toto dielo nedávno vydala firma Nonesuch na cédečku a vo svetovej premiére a v tom istom obsadení zaznie i v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.
Treba upozorniť aj na významný koncert klaviristu Mikuláša Škutu (10. októbra), ktorý zahrá u nás zriedkavo uvádzané gigantické Bachove dielo - Golbergove variácie BWV 988. Vynikajúca huslistka a speváčka Iva Bittová spolu s Nederlands Blazers Ensemble sa predstaví 29. septembra. A lahôdkou pre džezmanov bude v ten istý deň Big Band Gustava Broma, ktorý vedie Vladimír Valovič. Hosťami večera budú Miloš Jurkovič a spomínaný klavirista Mikuláš Škuta, ktorý sa venuje nielen klasike, ale i džezu na tej najvyššej úrovni.
A na záver, ako dlhoročný operný hráč a milovník opery odporúčam večer dvoch opier - 4. októbra - Schönbergovo Očakávanie v slovenskej premiére a Pucciniho Plášť, naposledy premiérovaný v Bratislave roku 1968.
FOTO - HUDOBNÉ CENTRUM
Autor: JURAJ ALEXANDER(Autor je violončelista, člen Slovenskej filharmónie)